پزشکیسلامت باش

آب مروارید چست و چه تاثیری روی بینایی انسان خواهد داشت

آب مروارید یک بیماری مربوط به چشم است که در واقع به تیره و مات شدن عدسی منجر می‌شود. دید افرادی که دچار بیماری آب مروارید هستند مانند نگاه کردن از طریق پنجره‌ی مه‌آلود و ابری است.

افرادی که با این مشکل مواجه هستند معمولا در خواندن کتاب، رانندگی در شب و یا شناسایی چهره دوستشان مشکل پیدا می‌کنند. آب مروارید بیماری است که پیشرفت آرامی دارد و در ابتدا مزاحمتی برای بینایی شما ایجاد نمی‌کند اما با گذر زمان و پیشروی در این بیماری دید ما دچار اختلال می‌شود. در ابتدا نور زیاد و استفاده از عینک می‌تواند کمک کننده باشد. اما اگر این مشکل در فعالیت روزانه شما اختلالی ایجاد می‌کند باید آن را جراحی کنید و خوشبختانه جراحی آب مروارید روش مطمئن و موثری برای درمان آن است.

علائم بیماری

  • تاری دید
  • افزایش مشکل بینایی در شب
  • حساسیت به نور
  • نیاز به نور بیشتر برای خواندن و انجام فعالیت‌های دیگر
  • دیدن “هاله” در اطراف چراغ‌ها
  • تغییرات مکرر در شماره عینک یا لنزها
  • محو شدن یا کمرنگ شدن رنگ

در ابتدا، تاری دید ممکن است فقط یک قسمت از عدسی را در برگرفته باشد و شما متوجه از دست دادن بینایی خود نباشید و همان‌طور که اب مروارید پیشرفت می‌کند قسمت بیشتری از عدسی را درگیر می‌کند و به علت اینکه نور کافی را از خود عبور نمی‌دهد فرد با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

مراجعه به پزشک

اگر متوجه تغییراتی در چشم خود شدید و یا اگر شما سردرد، درد چشم، تاری دید در هر دو چشم خود را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید

علت ایجاد بیماری

برخی اختلالات ژنتیکی، بیماری های دیگر،عمل چشمی که در گذشته انجام دادید و یا مصرف داروهای استروییدی  می‌تواند باعث آب مروارید شود. اما بیشترین علت ایجاد آب مروارید افزایش سن و یا آسیب به بافت عدسی چشم است.

چگونه آب مروارید شکل می گیرد؟

عدسی همان جایی است که آب مروارید در آن تشکیل می‌شود یعنی درست در پشت عنبیه، قسمتی که رنگ چشم شما را مشخص می کند، با افزایش سن عدسی شما به مرور انعطاف پذیری، شفافیت می‌شود و ضخامت خود را از دست می‌دهد. هرچه از مدت این بیماری بگذرد، قسمت بیشتری از عدسی را درگیر می‌کند و تاری دید را افزایش می‌دهد. آب مروارید از رسیدن نور به شبکیه جلوگیری می‌کند و در نتیجه بینایی شما مختل می‌شود. در اکثر مواقع این بیماری هر دو چشم را درگیر می‌کند اما هر دو چشم را به طور یکسان درگیر نمی‌کند.

مطالب مرتبط
منبع
mayoclinic
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن