زیباییسلامت باش

شستن صورت با روش صحیح و اصولی

شستن صورت شاید به نظر کار ساده و پیش پا افتاده‌ای باشد که برای همه افراد تبدیل به یک عادت شده است؛ اما شستن صورت باید به روش صحیح و اصولی انجام شود. در این مقاله این روش را به شما توضیح می‌دهیم. با ما همراه باشیدنه‌تنها نحوه شستن صورت اهمیت دارد، بلکه مسائلی مثل مدت زمان شست‌وشو و اینکه چند وقت یک‌بار باید صورت خود را بشویید نیز مهم هستند. روش‌های متعددی برای شست‌وشوی صورت وجود دارند که شاید برای شما تشخیص اینکه کدام روش صحیح‌تر است کمی گیج‌کننده باشد. ما در این مطلب نکات پایه و اساسی در این مورد را توضیح می‌دهیم.

نکات مهم شستن صورت

اولین نکته‌ای که باید هنگام شستن صورت در نظر بگیرید این است که باید آرایش چشم و لب‌ها را کاملا پاک‌کنید و قبل از پاک کردن آرایش این قسمت‌ها از پاک‌کننده صورت استفاده نکنید. به دلیل اینکه پوست این قسمت‌ها نازک‌تر است باید هرگونه آلودگی و چربی از این بخش‌ها زدوده شود. باید در پاک کردن آرایش دقت کافی به خرج دهید و هم‌چنین باید از ماده‌ای استفاده کنید که پایه روغنی داشته باشد، چون این بخش‌ها هم سریع خشک می‌شوند و هم خیلی زود دچار چین‌وچروک می‌گردند.

نحوه شست و شوی صحیح صورت

بعد از پاک کردن آرایش، از آب مقطر برای شستن صورت استفاده کنید. علت اینکه استفاده از آب معمولی توصیه نمی‌شود این است که آب معمولی مقادیر بالایی کلر یا فلوراید دارد که خشکی پوست افزایش می‌دهد، بنابراین بهتر است از آب مقطر یا تصفیه‌شده استفاده کنید و حتما باید آبی که برای شستن صورت استفاده می‌کنید، گرم باشد، چون آب گرم باعث می‌شود منافذ پوست کاملا بازشوند و آلودگی‌ها از آن خارج گردند. باید پاک‌کننده‌های مختلف را روی صورت خود امتحان کنید تا پاک‌کننده مناسب پوست خود را بیابید. هنگام شستن با آب، پاک‌کننده را با حرکات دایره‌ای شکل روی صورت بمالید. برای شستن صورت باید وقت بگذارید تا بتوانید همه سلول‌های مرده پوست و باکتری‌ها را از بین ببرید. شستن صورت را باید هرروز انجام دهید، چون آلودگی‌ها و میکروب‌ها دائماً روی پوست شما قرار دارند. بعدازاینکه صورت را کاملا شستید، با آب سرد آبکشی نمایید. حتما دقت کنید که در ابتدای شست‌وشو از آب گرم استفاده کنید نه آب داغ، چون آب داغ پوست را خشک‌تر می‌کند.

نحوه خشک کردن صورت

آخرین مطلبی که اهمیت دارد، نحوه خشک‌کردن پوست است. صورت خود را نباید با شدت زیاد و با کشیدن حوله روی پوست خشک‌کنید، چون این کار حلقه‌های تیره دور چشم را افزایش داده و چین‌وچروک پوست را بیشتر می‌کند. باید صورت را با ضربه‌های آرام حوله خشک‌کنید.

تعداد دفعات شستن صورت

نباید صورت خود را بیش از روزی دو بار بشویید. شستن بیش‌ازحد باعث می‌شود که لایه محافظ طبیعی پوست از بین برود و پوست دچار حالتی شبیه جوش شود، یعنی لکه‌های قرمزرنگ که ممکن است با سوزش و خارش همراه باشد. هم‌چنین شستن صورت بیش از دو بار در روز باعث افزایش آکنه می‌شود، چراکه با شستن زیاد سبب تولید چربی بیشتر روی پوست می‌شود.

مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن