پزشکیسلامت باش

انواع سرطان را بشناسید (قسمت اول)

سرطان جزو بیماری‌هایی است که تاکنون جان بسیاری از افراد را گرفته است و هنوز درمانی قطعی برای آن کشف نشده است. درمان‌هایی که در حال حاضر برای انواع سرطان کشف شده اند بیشتر در سطوح اولیه جواب می‌دهند و هرچه سطح و درجه سرطان بالاتر باشد، درمان اثرش را از دست میدهد. در ادامه به معرفی برخی از رایج ترین انواع سرطان میپردازیم:

سرطان ریه: سرطان ریه علت اصلی مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در ایالات‌متحده آمریکا است. این نوع از سرطان کمترین احتمال زنده ماندن را دارد و سالانه در سراسر جهان ۱/۵ میلیون نفر از این بیماری می‌میرند. انواع سرطان ریه وجود دارد اما شایع‌ترین نوع آن سرطان ریه سلول‌های بزرگ است. علت اصلی سرطان ریه سیگار کشیدن است (درواقع مواد شیمیایی که در تولید سیگار به کار می‌روند). دومین علت ابتلا به سرطان ریه که هیچ‌کس درباره آن نشنیده است؛ مسمومیت با رادون است. سرطان ریه حفره‌های کوچک را تحت تأثیر قرار می‌دهد (کیسه‌های هوایی کوچک در ریه) و می‌تواند به‌سرعت تا دیگر بافت‌ها گسترش یابد.

سرطان کبد: این سرطان جان بیش از ۷۸۸۰۰۰ نفر را در سراسر جهان در سال ۲۰۱۵ گرفت. به‌ عنوان اندام اصلی بدن شما برای تصفیه، نمی‌توانید بدون کبد زندگی کنید. این اندام خون شما را پالایش می‌کند؛ حالت ترجیحی نقل‌ و انتقال سلول‌های سرطانی است، به همین دلایل اکثر موارد سرطان کبد، ثانویه هستند. به‌عبارت‌دیگر، سرطان‌هایی هستند که در جای دیگری شروع می‌شوند و به کبد ختم می‌شوند. وقتی سرطان در کبد شروع می‌شود، علت آن معمولاً سوءمصرف الکل، نقص مادرزادی یا عفونت مزمن مانند هپاتیت ب یا ث است.

سرطان معده: سرطان معده هرسال جان تقریباً ۷۵۰۰۰۰ نفر را می‌گیرد. این نوع سرطان بر لایه‌های معده تأثیر می‌گذارد و گاهی اوقات در سطوح اولیه ناشناخته باقی می‌ماند. هرچقدر تشخیص و درمان سرطان طول بکشد، کمتر می‌شود آن را درمان کرد. رژیم غذایی مبتنی بر سرطان، سیگار کشیدن و مصرف الکل خطر ابتلا به این شکل خاص را افزایش می‌دهد. اگر دچار ناراحتی معده هستید که نشانه‌هایی ازجمله، تهوع، سوزش سر دل، گرفتگی یا درد دارید، با پزشکتان صحبت کنید.

سرطان روده بزرگ: این سرطان در روده بزرگ یا در مقعد اتفاق میفتد که علت مرگ تقریباً ۸۰۰۰۰۰ نفر در سال می‌شود. بر اساس موسسه ملی سرطان، دومین علت مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در آمریکا است. اگر زود تشخیص داده شود، امکان زنده ماندن بسیار زیاد است. غربالگری اولیه برای سرطان روده بزرگ و اقدامات پیشگیرانه ضروری است چراکه اغلب تا زمانی که سلول‌های سرطانی تکثیر شوند و به دیگر اندام‌ها منتقل شوند، هیچ نشانه‌ای ندارد. برخی از اقدامات پیشگیرانه عبارت‌اند از مصرف رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان، محدود کردن الکل، ترک کردن سیگار، ورزش منظم و شرکت در درمان‌های مرتبط با ذهن و بدن همچون مدیتیشن و یوگا.

سرطان سینه: سرطان سینه در بافت‌های سینه مردان و زنان اتفاق میفتد،جان بیش از ۵۰۰۰۰۰ نفر را هرساله می‌گیرد. تومور بدخیم که در این بافت رشد می‌کند، اگر درمان نشود به‌سرعت به دیگر بخش‌های بدن گسترش می‌یابد. سرطان سینه دومین سرطان شایع تشخیص داده‌شده در زنان است (بعد از سرطان پوست). تنها حدود ۱۰ درصد از سرطان‌های سینه به عوامل ارثی مربوط است. بااین‌حال، بسیاری از عوامل خانوادگی به افزایش این خطر کمک می‌کنند. برای مثال، زندگی در محیطی سمی، مصرف رژیم غذایی ضعیف و غیره. این به این معنی است که ما مراکز زیادی برای اعمال اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از سرطان سینه داریم. متأسفانه، غربالگری منظم سرطان سینه با ماموگرام، موارد سرطان سینه را نه کاهش داده و نه میزان درمان آن را افزایش داده است.

سرطان مری: سرطان گلو-که همچنین به نام سرطان لوله مواد غذایی شناخته می‌شود؛ در سراسر جهان هرساله جان بیش از ۴۰۰۰۰۰ نفر را می‌گیرد. علت اصلی ابتلا به انواع سرطان مری، سیگار کشیدن، مصرف الکل، چاقی و رژیم غذایی است. اگر سیگار می‌کشید و به‌طور منظم الکل مصرف می‌کنید، خطر ابتلای شما به این نوع سرطان بسیار زیاد است. تحقیقات نشان می‌دهد که حفظ وزن و مصرف منظم توت‌فرنگی‌های منجمد خطر ابتلا به سرطان مری را کاهش می‌دهد. غربالگری برای این نوع سرطان پیچیده است و گاهی اوقات در طی انجام این پروسه به مری آسیب میزند. دانشمندان مشغول کار روی روش‌های بهتری هستند.

مطالب مرتبط
منبع
thetruthaboutcancer
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن