تناسب اندامسلامت باش

کاهش وزن را از مدیریت آشپزخانه شروع کنید

اگر خانه (یا آپارتمان) قلب باشد، آشپزخانه به‌ عنوان رگ و شریان آن عمل می‌کند. جدای از مباحث زیست‌ شناسی، آشپزخانه شما می‌تواند مرکز تغییرات مثبت سلامتی برای شما باشد. شروع هدفی برای کاهش وزن یا حفظ رژیم غذایی سالم می‌تواند برای اغلب افراد دلهره‌آور باشد. توجه داشته باشید برخی از مهم‌ترین قدم‌ها برای داشتن رویکردی سالم برای مدیریت وزن یا کاهش وزن می‌تواند در آشپزخانه شروع شود. اینکه آشپزخانه شما پر از ابزارهای فانتزی است یا به‌ سختی وسایل ضروری‌اش را در آشپزخانه‌تان جای می‌دهید، ۶ ترفند زیر را بخوانید تا آشپزخانه‌تان به شما در کاهش وزن کمک کند.

ظرف غذایتان را عوض کنید.

ممکن است شنیده باشید که خوردن وعده‌های غذایی از بشقاب‌ها و کاسه‌های کوچک‌تر به شما کمک می‌کند تا بدون اینکه متوجه شوید، کمتر غذا بخورید. در واقع این تا حدی درست است، این بحث، جنبه جالب دیگری نیز دارد. مشخص شده است افرادی که از بشقابی بزرگ برای وعده‌های غذایی‌شان استفاده می‌کنند، میزان بیشتری سبزیجات را بجای آن وقت‌هایی که از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده می‌کردند، برای خودشان می‌ریزند. استفاده از بشقاب بزرگ استراتژی راحت و ارزانی برای افزایش مصرف سبزیجات می‌تواند باشد، پس از بشقاب شامتان برای سالاد استفاده کنید و بشقاب‌های کوچک‌تر را برای غذاهای با کالری بالا و دسرها نگه دارید.

کلوچه‌ها و آب‌نبات‌ها را در بالای قفسه قرار دهید.

بیایید با این موضوع مواجه شوید، برخی روزها، کلوچه تنها چیزی است که باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کنیم. مطالعات نشان می‌دهد که تلاش برای مقابله با خوردن غذا می‌تواند منجر به پرخوری شود، پس خوردن دانه‌ای از آن برای راضی نگه‌داشتن خود بهتر و سالم‌تر از خوردن کلی کلوچه آن‌ هم در نیمه‌ شب به‌ عنوان میان وعده است. داشتن کمی میان وعده می‌تواند به شما در مدیریت اشتهایتان کمک کند اما از مصرف زیاد آن، ذخیره بیش‌ از اندازه میان وعده و شیرینی با کالری بالا در بالای قفسه پرهیز کنید. کمی از هرکدامشان کافی است. در این صورت شما هر وقت که به آن‌ها نیاز داشتید، می‌توانید از آن لذت ببرید. حتی ممکن است شرایطی همچون آن ضرب‌المثل قدیمی هم برایتان پیش بیاید که از دل برود هر آنکه از دیده برفت.

درباره فضای یخچالتان مجدداً فکر کنید.

از دل برود هر آنکه از دیده برفت نیز ممکن است معکوس کار کند، اگر معمولاً سبزیجات را در طبقه‌های پایینی یخچال قرار می‌دهید، وسایل درون یخچالتان را به‌ گونه‌ای بچینید که میوه‌ها و سبزیجات دارای فیبر و کالری پایین را طبقه‌ای قرار دهید که چشمتان آن را ببیند. دفعه بعدی که گرسنگی به سراغتان بیاید، وقتی یخچال را باز کنید اولین چیزهایی که چشمتان به آن می‌خورد، سالاد یا یک سیب است نه یک‌ تکه پیتزا. شما همچنین از اسراف مواد غذایی و خرج‌های اضافی جلوگیری می‌کنید. شرایطی که پیش روی شماست، شرایطی است برد برد.

برنامه‌ای برای کنترل هر سهم غذایی‌تان انجام دهید.

ظروف مواد غذایی قابل‌ استفاده مجددتان را برای استفاده‌های مفید کنار بگذارید. آخر هفته، زمانی بگذارید و دسته بزرگی از سبزیجات یا دانه‌ها را با پروتئین کمی مثل سینه مرغ، کنسرو ماهی تن یا لوبیا مخلوط کنید و ۵ دقیقه برای خرد کردن سبزیجات برای ناهار و میان وعده محل کارتان کنار بگذارید. سپس غذا را در ظرف نگه‌دارنده تک منظوره قرار دهید تا بتوانید صبح‌ها با هر عجله‌ای که دارید، آن را با خودتان ببرید. برنامه‌ریزی باعث می‌شود از استرس و کالری در طولانی‌مدت خبری نباشد.

اندازه‌گیری کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که زیاد ریختن غذا دلیل شایعی برای عدم کاهش وزن افراد است. اندازه‌گیری غذا می‌تواند به سهم‌بندی دقیق آن کمک کند، پس فنجان‌ها و قاشق‌هایتان را وقتی غذا می‌خورید اندازه بگیرید. (اگر ترازوی آشپزخانه دارید، می‌توانید از آن استفاده کنید). احتمالاً تجربه این کار باعث باز شدن چشمانتان به کاری که تا قبل از آن می‌کردید بشود. ممکن است شگفت‌زده شوید وقتی اندازه واقعی غذاهای مورد علاقه‌تان مثل غلات، کره بادام‌زمینی و حتی سس سالادی که می‌خورید را ببینید. این تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا چشمتان به‌ اندازه غذایتان عادت کنید و دیگر نیازی به ترازو نباشد.

آشپزخانه را به مکان خوشحال‌کننده خانه‌تان تبدیل کنید.

ایجاد محیطی آرام می‌تواند کلیدی برای کاهش استرس و کاهش وزن در آشپزخانه باشد. سعی کنید اُپن را خالی از پارچه یا کهنه کنید و درون سینک هیچ ظرف کثیفی نباشد. چرا که ظروف کثیف باعث می‌شود آشپزخانه به‌ جایی تبدیل شود که شما را مجبور کند زمان زیادی را در آن بگذرانید. وسایل خاصی همچون کاسه‌ای پر از میوه یا گلدانی از گل می‌تواند به آشپزخانه‌تان تازگی دهد. آماده کردن غذایی سالم می‌تواند درمانی عالی در پایان روزی پراسترس باشد.

برخی از این ترفندهای مربوط به آشپزخانه می‌تواند برای دقایقی وقت شما را بگیرد اما باور کنید اهمیت زیادی برای ایجاد تغییرات مهم در سلامتی‌تان دارد. دشوارترین سؤال این خواهد بود که شما کدام‌ یک از این ترفندها را اول انجام خواهید داد؟

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن