ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

شفقت به خود و تاثیر آن در جلوگیری از افسردگی در افراد کمال‌گرا

شفقت به خود در معنای ساده خود به معنی مهربانی و شفقت افراد با خودشان است. طبق نظریات بسیاری از روان‌شناسان بودایی شفقت به خود شامل سه عنصر اصلی می باشد: مهربانی، احساسات مشترک بشری و ذهن‌آگاهی.

شفقت به خود (مهربانی با خود) ممکن است افراد کمال‌گرا را از افسردگی محافظت کند

اگر شما چیزی شبیه به من هستید، متوجه می‌شوید که ممکن است کمال‌گرایی باعث فروپاشی یک فرصت عالی در طی یک مصاحبه شغلی شود. کمال گرایی در واقع یک صدای آزار دهنده و خود انتقادی است که مانع شادی شما می‌شود. با این حال، تحقیقات جدید ممکن است راهی برای جلوگیری از آن را پیدا کرده باشند. در حالی که توجه به جزئیات، راهی برای بهبود خود و  شور و شوق داشتن در مورد آنچه که می‌خواهید انجام دهید، منجر به خلق کارهای بزرگ می‌شود، تمرکز بیش از حد بر اشتباهات خود می‌تواند متضاد با هدف شما باشد و عملکرد شما را خراب کند.

نه تنها کمال‌گرایی منجر به تعویق انداختن بی پایان ، از دست دادن مهلت‌ها (تقریباً هر روز، گاه چند بار در روز) و بار آوری کمتر می‌شود، بلکه تحقیقات نشان داده است که این دیدگاه بسیار انتقادی مردم را مستعد افسردگی می‌کند – و هیچ جای تعجب نیست!

هنگامی که شما یک صدای داخلی انتقاد گر دارید که دائماً همه کارهایی که انجام می‌دهید را با استانداردهایی که دائماً در حال تغییرند مقایسه می‌کند، منطقی است که ذهن شما در یک سوپ سرخوردگی، خشم، و نارضایتی مداوم از خود فرو می‌رود.

محققان تحت هدایت مادلین فراری از دانشگاه کاتولیک استرالیا در سیدنی رابطه بین کمال گرایی، افسردگی و شفقت به خود را در دو گروه بررسی کردند: یکی نوجوانان و یکی بزرگسالان. آن‌ها می‌خواستند ببینند که آیا شفقت خود می‌تواند موجب تضعیف یا تعدیل رابطه‌ای که بین کمال گرایی و افسردگی وجود دارد، بشود.

نقش مهم شفقت به خود

فراری و همکارانش از ۵۴۱ نوجوان و ۵۱۵ بزرگسال خواسته‌اند تا پرسشنامه‌ها را پر کنند که این امر آنها را قادر به ارزیابی سطح شفقت خود، کمال‌گرایی و افسردگی خود می‌کند. به طور متوسط نوجوانان و بزرگ‌سالان به ترتیب ۱۴ و ۲۵ ساله بودند.

محققان پس از اعمال تحلیل تعدیلی، متوجه شدند که “شفقت خود، مهربانی مداوم با خود، به طور مداوم باعث تضعیف رابطه مثبت و معنا دار بین کمال‌گرایی و افسردگی می‌شود.”نویسندگان این مطالعه اضافه می‌کنند: “تکرار این یافته‌ها در دو نمونه و در سنین مختلف، نشان می‌دهد که شفقت خود ارتباط بین کمال‌گرایی و افسردگی را کاهش می‌دهد” و آنها توضیح می‌دهند:

شفقت خود یک سرمایه قابل توجه روانشناختی است؛ زیرا افرادی که با خودشان مهربان‌تر هستند، در مواجهه با ناسازگاری بیشتر مقاوم هستند و پس از سختی‌ها به راحتی دوباره ادامه می‌دهند. شفقت خود به عنوان ” پذیرا بودن نسبت به رنج‌های خود و حرکت با وجود آنها، مراقبت از خود و مهربانی نسبت به خود، نسبت به ضعف‌های خود قضاوتی نکردن و هوشیار بودن به آنها، و به تجربه شخصی خود به عنوان بخشی از تجربه‌های انسانی نگاه کردن ” تعریف می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن