پزشکیسلامت باش

انواع سنگ‌ کلیه و نشانه‌های آن

انواع سنگ کلیه ؛ آنها جرم‌های جامدی هستند که از کریستال تشکیل شده‌اند و قادرند تا در هرجایی از مجاری ادرار شما شامل: کلیه‌ها، میزنای‌ها، مثانه، میزراه رشد کنند. سنگ‌ کلیه یکی از دردناک‌ترین وضعیت‌های پزشکی است که دلایل بروز آن‌ها با توجه به نوع این سنگ‌ها متفاوت است.

انواع سنگ‌ کلیه

تمامی سنگ‌های کلیه از کریستال‌های مشابه ساخته نمی‌شوند. انواع متفاوت سنگ‌های کلیه موارد زیر را شامل می‌شود

۱- کلسیم

سنگ‌های کلسیمی از رایج‌ترین انواع سنگ‌ کلیه هستند. آن‌ها اغلب از کلسیم اکسالات ساخته می‌شوند. خوردن کمتر غذاهای غنی از اکسالات می‌تواند خطر رشد این نوع از سنگ‌ها را کاهش دهد.

از جمله غذاهایی که اکسالات زیادی در آن وجود دارد، چیپس‌های سیب‌زمینی، بادام‌زمینی، شکلات، چغندرقند، اسفناج هستند. با وجود اینکه بیشتر سنگ‌های کلیه از جنس کلسیم هستند، حضور کلسیم کافی در رژیم غذایی‌تان می‌تواند جلوی تشکیل سنگ‌ها را بگیرد.

۲- اوریک اسید

این نوع از سنگ کلیه بیشتر در مردان رایج است تا زنان. این سنگ‌ها می‌توانند در افراد دارای نقرس یا آن‌هایی که تحت شیمی‌ درمانی قرار گرفته‌اند، رشد کند. این نوع از سنگ کلیه زمانی سر و کله‌اش پیدا می‌شود که ادرار بسیار اسیدی باشد. یک رژیم غذایی غنی از پورین می‌تواند سطح اسیدی بودن اوره را افزایش دهد. پورین یک ماده بدون رنگ در پروتئین‌های حیوانی مانند ماهی، حلزون صدف‌دار و انواع گوشت است.

۳- استرویت

این نوع از سنگ کلیه بیشتر در زنان دارای عفونت‌های مجاری ادرار یافت می‌شود. این سنگ‌ها می‌توانند بزرگ باشند و منجر به انسداد مجاری ادرار شوند. آن‌ها در نتیجه یک عفونت کلیوی به وجود می‌آیند. درمان یک عفونت اساسی می‌تواند از پیشرفت سنگ‌های استرویت جلوگیری کند.

۴- سیستین

سنگ‌های سیستین نایاب هستند. آن‌ها در زنان و مردانی پیدا می‌شوند که دارای اختلال ژنتیکی سیستینوری هستند. با این نوع از سنگ یعنی سیستین، یک اسید که به‌ طور طبیعی در بدن رشد می‌کند، از کلیه‌ها به درون ادرار ورود پیدا می‌کند.

عوامل خطرناک برای سنگ‌های کلیه

بزرگ‌ترین عامل خطر برای سنگ‌های کلیه تولید کمتر از یک لیتر ادرار در روز است. سنگ‌های کلیه بیشتر تمایل دارند تا در افراد بین ۲۰ تا ۵۰ سال ظاهر شوند. عوامل متفاوتی می‌تواند خطر پرورش یک سنگ را در شما افزایش دهد. به‌ طور معمول، سفید پوستان نسبت به سیاه‌ پوستان احتمال بیشتری دارد که به سنگ کلیه مبتلا شوند. آمیزش جنسی هم نقش مهمی در ایجاد سنگ کلیه دارد و مطابق پژوهش‌های انجام‌ شده توسط موسسه ملی دیابت و بیماری‌های گوارشی و کلیوی، احتمال بروز سنگ کلیه در مردان بیشتر از زنان است. عوامل دیگر خطر  شامل کم‌آبی، چاقی، رژیم غذایی با سطوح بالایی از پروتئین، نمک یا گلوکز، شرایط هیپرپاراتیروئید، جراحی انشعاب (بای‌پس) معده، بیماری‌های شکم و روده‌های التهابی افزایش‌ دهنده میزان جذب کلسیم، استفاده از داروهایی مانند داروهای ضد صرع، داروهای ادرارآور و آنتی‌اسیدهای کلسیمی، می‌شود.

شناخت نشانه‌ها و علائم سنگ‌های کلیه

سنگ‌های کلیه به علت درد بسیار زیادشان شناخته‌ شده‌اند. نشانه‌های سنگ‌های کلیه ممکن است تا زمانی که به سمت میزنای‌ها حرکت نکرده باشند، خودشان را نشان ندهند. این درد شدید ممکن است در یک طرف از پشتتان یا شکمتان احساس شود. در مردان، این درد ممکن است ناحیه کشاله ران را تحت‌الشعاع قرار دهد. درد سنگ کلیه می‌گیرد و ول می‌کند، و می‌تواند بسیار شدید باشد. افراد دارای سنگ کلیه اغلب بی‌قرار و پرالتهاب هستند. دیگر نشانه‌های سنگ‌های کلیه شامل خون در ادرار (قرمز، صورتی یا ادرار قهوه‌ای)، استفراغ، حالت تهوع، ادرار تغییر رنگ داده، تب، نیاز مکرر به ادرار کردن و حجم کمی از ادرار، است. در مورد یک سنگ کلیه کوچک، شما ممکن است هیچ دردی نداشته باشید، چون سنگ از طریق مجاری ادراری‌تان به راحتی عبور می‌کند.

چرا سنگ‌های کلیه می‌توانند مشکل‌ساز باشند؟

سنگ‌ها همیشه در کلیه باقی نمی‌مانند. گاهی اوقات آن‌ها از کلیه‌تان عبور می‌کنند و وارد میزنای‌ها می‌شوند. میزنای‌ها، کوچک و باریک هستند ولی  سنگ‌ها ممکن است بسیار بزرگ باشند، عبور سنگ‌ها به سمت پایین میزنای می‌تواند منجر به ایجاد شنجه‌ها و تحریک میزنای‌ها در گذر از آن‌ها ‌شود. این موجب می‌شود تا در ادرار خون ظاهر شود. گاهی اوقات سنگ‌ها جلوی جریان ادرار را می‌گیرند، به این انسداد مجاری ادرار می‌گویند. انسدادهای مجاری ادرار می‌توانند منجر به عفونت کلیه و آسیب‌ رسانی به کلیه ‌شوند.

آزمایش و تشخیص سنگ‌های کلیه

تشخیص سنگ‌های کلیه نیازمند ارزیابی تاریخچه سلامتی و یک آزمون جسمانی است. دیگر آزمون‌ها شامل موارد زیر می‌شود.

  • آزمون‌های خون برای کلسیم، فسفر، اسید اوریک و الکترولیت‌ها.
  • نیتروژن اوره خون و کریتینین برای ارزیابی عملکرد کلیه
  • آزمایش ادرار برای بررسی کریستال‌ها، باکتری، خون و سلول‌های سفید
  • بررسی سنگ‌های عبور کرده برای تعیین نوع آن‌ها

آزمون‌های زیر هم می‌توانند از انسداد مجاری ادراری جلوگیری کنند.

  • اشعه‌های ایکس از شکم
  • عکس‌برداری از لگنچه کلیه بعد از تزریق داخل وریدی ماده حاجب
  • پیلوگرافی معکوس
  • سونوگرافی کلیه
  • اسکن MRI برای شکم و کلیه‌ها
  • سی‌تی‌اسکن از شکم
مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن