پزشکیسلامت باش

سنگ کلیه چیست؟ چه علائمی دارد و راهکارهای طبیعی دفع آن کدامند

سنگ کلیه یکی از دردناک ترین بیماری‌هاست که سبب میشود شرایط سختی برای فرد به وجود آید. اما چطور باید از علائم آن باخبر شویم؟ و چطور می‌توان سنگ کلیه را به روش‌های طبیعی دفع کنیم؟

کلیه‌ها سم‌ها را دفع می‌کنند و برای مثانه به‌صورت ادرار آب مازاد ایجاد می‌کنند. با این‌ حال، به علل مختلف، درصورتی‌که کلیه‌ها قادر به دفع این سموم و مواد زائد نباشند، کریستال‌ها یا مواد معدنی فرآوری نشده شروع به رشد می‌کنند که به‌عنوان سنگ کلیه شناخته می‌شوند. سنگ‌های کلیه بسته به چگونگی وضعیت موجود کوچک یا بزرگ باشند. سنگ‌های کلیه کوچک به‌راحتی قابل درمان هستند، مگر اینکه شما در مراحل ابتدایی باشید. علائم مشخصی برای شناسایی این مشکل و درمانش وجود دارد. ما در اینجا برخی علائم و سپس راهکارهای طبیعی درمان آن را آورده‌ایم.

علائم سنگ‌های کلیه

دلایل عمده سنگ‌ کلیه ممکن است کمبود آب در بدن، تولید محیط اسیدی شدید در ادرار، عفونت‌های دستگاه ادراری و… باشد. اگر در مراحل اولیه شناسایی شوند، قابل درمان هستند. نشانه‎‌های سنگ کلیه به شرح زیر است:

  • درد شدید در شکم، پشت کمر یا دستگاه ادراری. این درد می‌تواند بسته به شدت آن طاقت‌فرسا، تند و خفیف باشد.
  • اشتیاق مزمن برای دفع ادرار یا خون در ادرار.
  • احساس تهوع یا استفراغ شدید
  • تعریق ثابت یا احساس سرما

راهکارهای درمانی طبیعی برای دفع سنگ کلیه

۱٫ لوبیا قرمز

لوبیاهای قرمز که دارای شباهت نزدیکی به کلیه هستند، برای دفع سنگ کلیه و پاک‌سازی کلیه‌ها مؤثرند. لوبیا قرمز فیبر بالایی داشته و منبعی عالی از مواد معدنی و ویتامین‌های B است که به پاک‌سازی کلیه‌هایتان و کمک به عملکرد بهتر دستگاه ادراری مینجامد.

۲٫ سرکه سیب

حضور اسیدسیتریک در سرکه سیب در ته‌نشین کردن سنگ‌های کلیه و قلیایی‌ کردن خون و ادرار و کمک به دفع سنگ‌ها موثر است. مصرف عادی سرکه سیب ممکن است به خارج کردن سموم غیر ضروری در کلیه کمک کند.

۳٫ آب انار

دانه‌ها و آب انار برای دفع سنگ کلیه به علت منبعی غنی از پتاسیم بودن، از اهمیت بسیاری برخوردارند. پتاسیم از تشکیل کریستال‌های معدنی که می‌توانند سنگ کلیه ایجاد کنند، جلوگیری می‌کند و به علت ویژگی‌های بندآور از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کرده و سموم را از کلیه دفع نموده و سطوح اسیدی ادرار را پایین می‌آورد.

۴٫ ریشه‌ کاسنی

خوردن چای ریشه کاسنی یا کاسنی ارگانیک خشک‌شده برای چای به‌منظور پاک‌سازی کلیه‌ها مناسب است. ریشه کاسنی به‌عنوان یک توان‌بخش کلیه عمل کرده و ایجاد زرداب که خارج‌ کننده مواد زائد و اسیدها در گوارش بهتر است را تحریک می‌کند.

۵٫ ریحان

ریحان در طبیعت پیشاب‌آور است و به‌صورت یک سم‌زدا عمل کرده و به دفع سنگ کلیه و تقویت عملکرد کلیه کمک می‌کند. ریحان موجب کاهش سطوح اسیدی ادرار در خون شده و به پاک‌سازی کلیه‌ها کمک می‌کند؛ دربردارنده اسید استیک و دیگر روغن‌های ضروری برای شکستن سنگ‌ها جهت عبور از ادرار است؛ به‌صورت یک مسکن عمل می‌کند.

۶٫ لیمو و روغن زیتون

درحالی‌که روغن زیتون به‌عنوان مسیری راحت برای عبور سنگ از کلیه به مثانه عمل می‌کند، لیمو بالاترین میزان تمرکز را روی سیترات دارند. مصرف آبلیموی رقیق به‌صورت روزانه منجر به کاهش تشکیل سنگ می‌شود. ترکیب هیدروکسیترات می‌تواند کریستال‌های کلسیم اگزالات، مهم‌ترین جزء سازنده برای سنگ‌های کلیه را ته‌نشین کند.

۷٫ هندوانه

هندوانه حاوی حجم زیادی از نمک‌های پتاسیم است که به تنظیم سطوح اسیدی در ادرار کمک می‌کند. نوشیدن آب هندوانه با یک‌چهارم قاشق چای‌خوری پودر گشنیز بسیار مناسب است. هندوانه یک پیشاب‌آور است و این ترکیب به کلیه‌ها امکان دفع مناسب سنگ‌ها و کریستال‌های کوچک را می‌دهد.

۸٫ خرما

خرمای خوابانده شده در آب برای ته‌نشین کردن سنگ کلیه مناسب است. خرما دارای حجم زیادی فیبر بوده و به کاهش خطر تشکیل سنگ کلیه کمک می‌کند و دربردارنده مقدار قابل‌ توجهی منیزیم برای پاک‌سازی کلیه‌هاست.

مطالب مرتبط
منبع
ndtv
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن