زیباییسلامت باش

سالم نگه‌ داشتن ناخن‌ ها با ۸ روش موثر

سالم نگه‌ داشتن ناخن‌ ها یکی از رازهای زیبایی دست‌ها است. در این مقاله روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید ناخن‌هایتان را سالم و زیبا نگه‌دارید.

با مراقبت مداوم از ناخن‌ها می‌توانید خطرات عفونت‌های قارچی یا باکتریایی را کاهش دهید. با این ۸ روش نیازی نیست که دائما مانیکور کنید تا ناخن‌هایتان زیبا به نظر برسد:

۱-مصرف بیوتین

با رژیم غذایی متنوع نیازی نیست که از مکمل‌ها برای تقویت ناخن‌هایتان استفاده کنید. افرادی که ناخن‌های ضعیف و شکننده‌ای دارند باید از مکمل‌های حاوی بیوتین استفاده کنند که نوعی ویتامین B است و در تقویت ناخن‌ها نقش بسیار مؤثری دارد.

۲-از پولیش ناخن استفاده کنید

استفاده از پولیش ناخن به ‌سلامتی ناخن‌ها آسیبی نمی‌رساند، باید از پاک‌کننده پولیشی استفاده کنید که بدون استون است. وقتی با دست‌هایتان کار می‌کنید از دستکش استفاده کنید تا از پولیش ناخنتان محافظت شود و آلودگی روی پولیش نچسبد.

۳-برای سالم نگه‌داشتن ناخن‌ها پوست اطرافشان را مرطوب کنید

لایه‌های شاخی پوست اطراف ناخن‌ها بخش محافظ ناخن‌ها را دارد. اگر آن‌ها را با شدت بکنید باعث می‌شوید که اطراف ناخن‌هایتان فضای بازی ایجاد شود و مستعد عفونت شود. با استفاده از مرطوب‌ کننده این قسمت از پوست را نرم و سالم نگه‌دارید علائم عفونت در این قسمت عبارت‌اند از: قرمزی، درد و خارش.

۴-ناخن‌ها را کوتاه نگه‌دارید

امروزه مد و زیبایی بر اساس داشتن ناخن‌های تمیز، طبیعی و کوتاه است. کوتاه نگه‌داشتن ناخن‌ها به‌طور مرتب باعث می‌شود که همیشه ناخن‌های سالمی داشته باشید و ناخن‌هایتان کمتر بشکنند. اینکه چند وقت یک‌بار باید ناخنتان را کوتاه کنید، بستگی به‌سرعت رشد آن‌ها دارد. سعی کنید از یک ناخن‌گیر که خیلی تیز نباشد استفاده کنید.

۵-برای سالم نگه‌داشتن ناخن‌ها از برس ناخن استفاده کنید

با استفاده از برس ناخن می‌توان عمل اسکراب را روی ناخن‌ها انجام داد. این کار هم در خانه امکان‌پذیر است و هم در حین مانیکور. توجه داشته باشید که مراقبت‌های ناخن که به‌شدت انجام شوند راه را برای عفونت‌های باکتریایی و قارچی باز می‌کنند.

۶-استفاده از دستکش آشپزخانه

قرار دادن مداوم دست‌ها در آب گرم و کف هنگام ظرف شستن ناخن‌ها را ضعیف می‌کنند، چراکه در اثر ظرف شستن، ناخن‌ها خشک و شکننده می‌شوند. پس سعی کنید با استفاده دائم از دستکش آشپزخانه ناخن‌هایتان را سالم نگه‌دارید.

۷-کمتر مانیکور کنید

برای داشتن ناخن‌های سالم سعی کنید کمتر مانیکور انجام دهید. استفاده از مواد اکریلیک در مانیکور باعث افزایش ابتلا به عفونت می‌شود. هم‌چنین در صورت استفاده از ناخن‌های سولار، به دلیل کاربرد اشعه فرابنفش خطری هرچند کوچک درزمینه ابتلا به سرطان پوست وجود دارد. باید هنگام قرار گرفتن تحت این اشعه از کرم ضد آفتاب یا کرم‌های محافظ پوست استفاده کنید.

۸-عفونت‌ها را از بین ببرید

اگر علائمی از عفونت می‌بینید در صورت لزوم به پزشک مراجعه کنید. علائم عفونت باکتریایی شامل قرمز، خارش و درد هستند و علائم عفونت‌های قارچی تورم، قرمزی و تحریک پوست اطراف ناخن می‌باشد. ممکن است برای برطرف کردن این عفونت‌ها نیاز به درمان‌های دارویی وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط
منبع
everydayhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن