پیشرفت شخصیپیشرفت کن

تنها به دلیل اشتیاق درونی به دنبال رویاهایم باشم یا خیر؟

وقتی کلاس هفتم بودم از یک سخنران برای سخنرانی در مدرسه ما دعوت شده بود. الان به یاد ندارم که آن سخنرانی در مورد چه موضوعی بود اما یک جمله را هنوز در مغز خود به خاطر دارم؛ و آن این است “اگر شما از اشتیاق خود پیروی کنید، هرگز در زندگی خود دچار روزمرگی نخواهید شد”

من همیشه کار را به عنوان یک گیوتین بالای سر خود می‌دیدم که هر لحظه آماده بود دوران کالج رفتن مرا قطع کرده و مرا وارد دنیای جدید کند، با نگاه دقیق به درون خودم؛ دریافتم که تصور من از کار کردن کاملا با بقیه انسان‌ها فرق دارد و من برای انجام کارها بسیار شور و شوق دارم، چنین تصوری باعث می‌شد به آینده امیدوار باشم و فکر کنم آینده بسیار روشنی پیش روی من قرار گرفته است. بعد از چندین سال و شنیدن بارها و بارها سخنرانی متوجه شدم، در صحبتی که مدت‌ها در ذهن من نقش بسته است تنها یک راز کوچک نهفته است، اینکه شور و اشتیاق خود را دنبال نمایید در این صورت در انجام کاری که دوست دارید حتی اگر بسیار سخت باشد یا برای مدت طولانی وقت شما را بگیرد هم خسته نخواهید شد و برای ادامه آن آمادگی دارید.

شور و اشتیاق خود را دنبال کنید

اکثر مردم نمی‌دانند این جمله را اولین بار از زبان چه کسی شنیده‌اند، اما آنچه مهم است این است که همه ما تاکنون این جمله را از دهان هر مدیر یا رهبر موفقی شنیده‌ایم. در اکثر کتاب‌ها، مقالات و سخنرانی‌ها کلمات مشابه آنچه در بالا بیان شده، آمده است. حتی در سخنرانی استیو جابز در جشن فارغ‌التحصیلی محصلان استنفورد به وضوح بیان می‌کند از اشتیاق خود پیروی کنید، در واقع او به آن‌ها یادآوری می‌کند شغل و حرفه‌ای را برای خود انتخاب کنید که بر اساس اشتیاق و هیجان شما انتخاب شده باشد.

تعریف اشتیاق

برای فهمیدن این جمله معروف بهتر است ابتدا به دنبال تعریف واضحی از شور و اشتیاق باشیم، تا به حال تعاریف مختلفی از اشتیاق در فرهنگ لغات مختلف بیان شده است؛ اما آنچه بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، می‌توان گفت اشتیاق احساس شدید ناشی از عوامل خارجی بدن است که منجر به ایجاد نیرو و انرژی در بدن ما می‌شود؛ به عبارت دیگر هر احساس شدید که درون شما ایجاد می‌شود را می‌توان با نام اشتیاق بیان نمود، احساسی مانند شادی بسیار زیاد یا احساس غم فراوان. البته تعاریف دیگری که در باور عموم قرار دارد مانند “خواسته‌های و تمایلات قوی برای انجام فعالیت‌های جسمی” یا ” مترادف کلمه عشق برای انجام کاری” نیز درست است. تمام آنچه بیان شدن را می‌توان در مورد شور و اشتیاق بیان کرد؛ و تمام آن‌ها را در سخنرانی‌های انگیزشی و بر روی پوسترها انگیزشی مشاهده نمود.

اما نکته بسیار مهم این است که شما قرار نیست کاری را که انجام می‌دهید دوست داشته باشید، بلکه باید بر اساس عشق و اشتیاقی که دارید کار خود را انتخاب کنید تا بتوانید آن‌را به نحو صحیح انجام دهید؛ از انجام دادن آن لذت ببرید و آن‌را توسعه داده و پیشرفت کنید تا هرگز مجبور به عقب نشینی نشوید.

پیدا کردن اشتیاق

آیا اگر برای انجام کاری به دنبال یک دلیل منطقی برای ایجاد شور و اشتیاق درون آن باشیم کار درستی انجام داده‌ایم، به عنوان مثال فکر کنید هر روز دارید فعالیتی را از روی عادت انجام می‌دهید آیا می‌توانید شور و علاقه را به آن اضافه کنید تا از روزمرگی خارج شده و از انجام دادن آن بیشتر لذت ببرید.

من شنیده‌ام برخی از مردم برای رفتن به تخت خواب بسیار هیجان زده می‌شوند یا با هیجان در مورد کار خود صحبت می‌کنند یا اکثرا در مورد ورزش یا فضانوردی به وجد می‌آیند، اما گاهی این حرف‌ها تنها از روی اجبار و به دلیل پرطرفدار بودن موضوع است. به عبارت دیگر اغلب افراد مجبور می‌شوند به شکل دروغی خود را علاقه‌مند به موضوع نشان دهند. زمانی که آن‌ها نقش بازی می‌کنند که ورزشی را دوست دارند و با دوستان خود برای انجام ورزش در آخر هفته برنامه‌ریزی می‌کنند اغلب با بی‌میلی تَن به این برنامه‌ریزی می‌دهند و گاهی با آوردن بهانه برنامه را لغو کرده یا در نهایت دیرتر از همه آماده می‌شود، دلیل چنین کاری تنها نداشتن شور و علاقه برای انجام آن است.

بنابراین اگر واقعا به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌ای نداشته باشید، یا انتخاب آن بر اساس معیارها و ارزش‌های نه چندان مناسب باشد، مثلا کسب درآمد بعد از چند روز صبح زود بیدار شدن، خسته خواهید شد و کم‌کم برای انجام کارهای خود بهانه تراشی می‌کنید تا حتی اگر شده زمان کار را کمتر کنید، گاهی بی‌دلیل غیبت می‌کنید و در زمان‌های حضور در سرکار چندان توجهی به انجام درست کارها ندارید. کم‌کم ارزش و معیار کسب پول برای شما کم‌رنگ می‌شود در نهایت کار را رها خواهید کرد.

بنابراین اگر در ابتدا فکر می‌کنید که برای انجام کاری بسیار شور و شوق دارید، اما بعد از مدتی شور و شوق خود را برای ادامه کار از دست می‌دهید، باید بدانید که دلایل انتخاب حرفه‌ای که در پیش گرفته‌اید چندان مطابق سلیقه و حس درونی شما نبوده است همین موضوع می‌تواند، دلیل خستگی شما از شغل‌تان باشد، بنابراین در انتخاب حرفه خود بیشتر فکر کنید تا شور و شوق اولیه را در ادامه مسیر از دست ندهید.

انتخاب نامناسب حرفه متناسب با حس درونی و آنچه واقعا می‌خواهید دلیل اصلی نارضایتی اغلب کارمندان از شغل‌شان است، به همین دلیل زمانی که صبح زور وارد شرکتی می‌شوید اغلب آن‌ها سرحال نیستند یا به شکل غیر مسئولانه رفتار می‌کنند و یا در انجام کارهای خود به دروغ و فریبکاری مشغول هستند. در صورتی که اگر انتخاب حرفه‌ای افراد از روی اشتیاق صورت گرفته باشد، آن‌ها را در محیط کار بسیار بشاش، پرانرژی و افرادی مسئول مشاهده خواهید کرد که در تمام طول ساعت کاری با دقت بر روی کار خود تمرکز هستند.

بنابراین شاید گفتن این موضوع که به کارهایی که انجام می‌دهید رنگ شور و شوق اضافه کنید، آن‌ها برای شما لذت بخش‌تر خواهد شد، جمله درستی نباشد زیرا اگر کاری که می‌کنید با حس درونی و ارزش‌های شما مغایر باشد، در این صورت بعد از گذشت مدت کوتاهی تمام انگیزه خود را برای ادامه کار از دست داده و دچار روزمرگی خواهید شد؛ زیرا ساعت ۵ صبح بیدار شدن و آماده کردن بچه‌ها برای رفتن به مدرسه، سپس رفتن به سرکار و تا دیروقت کار کردن و در آخر به خانه آمدن و کارهای خانه را انجام دادن و تا دیروقت بیدار ماندن تنها در صورتی قابل تحمل و خستگی ناپذیر خواهد بود که درون شما اشتیاق انجام کار وجود داشته باشد، در این صورت چنین زندگی برای شما از نظم خاصی برخوردار است که می‌توان در آن به راحتی احساس خوشبختی کرد و از آن لذت برد.

چه چیزی می‌تواند شرایط را بهتر کند؟

چیزی که در تحقیقاتم متوجه آن شدم، این است که زمانی که انتخاب‌های شما بر اساس شور و اشتیاق شما باشد؛ آیا انتخاب‌های شما محدود می‌شود؟ بیایید یک داستان واقعی را برای شما تعریف کنم، وقتی بچه بودم به ورزش بسیار علاقه‌مند بوده و مدام به تماشای بازی‌های مختلف می‌رفتم، مقالات ورزشی می‌خواندم و در مورد آخرین رقابت‌های ورزشی صحبت می‌کردم، اما وقتی بزرگ‌تر شدم تصمیم نداشتم ورزشکار باشم، تصمیم گرفتن نویسنده ورزشی شوم کسانی که مرا می‌شناسند می‌دانند که در دوران دبیرستان شروع کردم به نوشتن متن‌های ورزشی و در دوران دانشگاه به دنبال تحصیل در رشته روزنامه‌نگاری رفتم، هرچند که چیزهای بسیاری در این زمینه یاد نگرفتم اما به دلیل شور و شوق فراوانی که داشتم به کارم ادامه دادم تا اینکه وارد یک مجله ورزشی شدم و در آنجا به کار نوشتن مقالات ورزشی مشغول شدم.

در ابتدا فکر می‌کردم این نهایت خواسته و آرزوی من خواهد بود. به مرور زمان فشار زیاد کاری، ساعات کم استراحت و محیط کار بد باعث شد کم‌کم از قرار گرفتن در چنین شرایطی خسته شوم هرچند که در ابتدا تلاش کردم با توجه به عشق و علاقه‌مندی خود به کارم با چنین شرایط بدی کنار بیاییم اما متوجه شدم همه چیز نمی‌تواند شور و اشتیاق باشد، ناامید شدم و فکر کردن تمام این مدت عمر و وقت خود را برای رسیدن به آرزوی خود تلف کرده‌ام تا اینکه متوجه شدم، برای موفقیت در هر کاری شاید اشتیاق اولین گام برای انتخاب حرفه باشد، اما باید در کنار داشتن شور و شوق نسبت به حرفه‌‌ای که دارید انعطاف‌پذیری خود را نیز بالا ببرید. در غیر این صورت داشتن تنها شور و شوق برای رسیدن به موفقیت یک دروغ بزرگ خواهد بود و شما را به ناامیدی خواهد کشاند، بنابراین یکی از بهترین راهکارهای ادامه مسیری که پیش رو دارید داشتن قدرت انعطاف‌پذیری است، در این صورت در زمان‌های مختلف که امکان انتخاب مسیر و یا تغییر مسیر در جهت بهتر وجود داشته باشد، می‌توانید در راستای آنچه در ذهن دارید، تغییر مسیر دهید و شغل‌های را انتخاب کنید که با روحیه شما سازگارتر هستند و درون شما اشتیاق بیشتری ایجاد می‌کنند و در نهایت حرفه‌ای داشته باشید که بسیار مورد علاقه شما است.

سخن آخر

آنچه می‌خواهم به عنوان جمع‌بندی بیان کنم بسیار مهم است. امروزه همه ما افرادی را می‌شناسیم که از شغل‌شان راضی نیستند و در آن به موفقیت‌های خاصی نرسیده‌اند، البته اگر خود ما یکی از این افراد نباشیم، بنابراین بسیار مهم است که حرفه‌ای را انتخاب کنیم که در گام اول به آن علاقه‌مند باشیم، بنابراین ابتدا باید علاقه‌مندی‌های خود را به خوبی بشناسیم، ارزش‌ها و معیارهای درستی در انتخاب حرفه داشته باشیم که این ارزش‌ها به مرور کم‌رنگ نشوند و همیشه در ما شور و انگیزه‌ای ادامه حرفه را ایجاد کنند و در مسیری که طی می‌کنیم انعطاف‌پذیر باشیم تا توانایی دیدن موقعیت‌های بهتر و گزینه‌های متناسب‌تر را داشته باشیم تا با شور و شوقی که در کار خود داریم کار خود را به بهترین نحوه ارائه دهیم و از زندگی خود لذت ببریم و این شور و شوق را نیز به دیگران انتقال دهیم. چنین کاری دیگر یک انتخاب کور کورانه نخواهد بود.

مطالب مرتبط
منبع
medium
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن