پزشکیسلامت باش

خارش پوست در ناحیه شکم و کمر بعد از شنا در استخر آب شور

برخلاف استخرهای آب کلر که توسط قرص‌های کلر تمییز می‌شوند برای تمییز کردن استخرهای آب شور از نمک حل شده و یک واحد کلریناتور استفاده می‌کنند در نتیجه استخرهای آب شور مواد شیمیایی کم‌تری نسبت به آب کلر دارند. برای همین است که ما در این استخرها احساس تحریک و خارش پوست می‌کنیم

برخلاف استخرهای آب کلر که توسط قرص‌های کلر تمیز می‌شوند برای تمیز کردن استخرهای آب شور از نمک حل شده و یک واحد کلریناتور استفاده می‌کنند در نتیجه استخرهای آب شور مواد شیمیایی کم‌تری نسبت به آب کلر دارند. اگر چه بعضی از شناگرانی که در آب شور شنا می‌کنند، نمک‌های کوچکی را روی پوست خود می‌بینند ولی هر دو نوع استخر باعث تحریک و خارش پوست می‌شود. این تحریک و خارش در قسمت‌هایی که لباس شنا تنگ‌تر هست مثل کمر و شکم بیشتر می‌شود.

بعد از شستن پوست‌تان، سعی کنید برای جلوگیری از خشک شدن آن را مرطوب کنید زیرا بدون لایه محافظتی پوست شما بلافاصله خشک می‌شود. وجود برخی ترک‌ها در پوست، تحریک و خارش را تشدید می‌کند. حمام کردن قبل و بعد از شنا در استخر باعث افزایش خشکی پوست می‌شود.

آماس پوستی

لباس شنای پلاستیکی یا تحریک کننده‌های موجود در آب مثل مواد شوینده یا صابون می‌تواند واکنش‌های آلرژیک مثل آماس پوستی را ایجاد کند. این واکنش آلرژیک ممکن است عوارضی مانند خارش، سوزش پوست، قرمزی و التهاب را به همراه داشته باشد. خارش پوست معمولا به محض اینکه عامل تحریک را از بین ببرید حل می‌شود. سعی کنید مکانی که در آن شنا می‌کنید و یا لباسی که با آن شنا می‌کردید را تغییر دهید تا ببینید آیا باز هم واکنش آلرژیک برای شما اتفاق می‌افتد یا نه و اگر این واکنش آلرژیک در شما ادامه پیدا کرد باید به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش‌های لازم برای تشخیص علت بر روی پوست شما انجام شود.

درمان خارش پوست

تا زمانی که مشکل خارش پوست شما حل نشده از شنا کردن در استخر خودداری کنید. می‌توانید قبل از مراجعه به پزشک از پماد هیدروکورتیزول استفاده کنید ولی اگر قرمزی پوست همراه با خارش باشد و خارش در هنگام خوابیدن هم مشکل درست می کند حتما به پزشک مربوطه مراجعه کنید. پزشک بررسی می‌کند که آیا این خارش و قرمزی ناشی از بیماری‌های جدی مثل دارالصدف و اگزما هست یا نه. معمولا برای مشکل های پوستی پماد تجویز می‌شود و با مصرف منظم کرم‌ها پوست به سمت بهبودی می‌رود.

پیشگیری ؛ راه حل خارش پوست

بهتر است برای پاک شدن مواد محرک‌زا از پوست بدنتان حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه حمام کنید و سعی کنید از صابون‌های چرب و نرم کننده برای شست و شو استفاده کنید. به دمای آب توجه کنید آبی که با آن حمام می کنید باید ولرم باشد. بعد از خشک کردن پوستتان حتما از یک لایه محافظتی مثل مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشک شدن پوستتان جلوگیری شود.

مطالب مرتبط
منبع
livestrong
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن