پیشرفت شخصیپیشرفت کن

آیا وقت تغییر شغل شما فرا رسیده است؟

آیا شغل‌تان خسته‌کننده است؟ آیا از شغلی که دارید پشیمانید؟ اگر پاسخ به این سؤال‌ها احساسی منفی در شما ایجاد می‌کند، زمان تعیین مراحل بعدی یعنی تغییر شغل فرارسیده است. بسیاری از افراد از شغل خود راضی نیستند. اگر از آن‌ها سؤال شود «کار چگونه پیش می‌رود» اکثراً خواهند گفت «می‌گذرد». بیایید دلایل اینکه چرا نیاز به تغییر شغل دارید را باهم بررسی کنیم.

نشانه‌هایی برای تغییر شغل

نارضایتی شغلی می‌تواند بر سلامت ذهنی ما اثری منفی داشته باشد. درنتیجه سلامت ذهنی ما آسیب‌دیده و منجر به ظهور عواملی از قبیل استرس، پیری، افزایش وزن و مسائل مربوط به‌سلامت داخلی شود.

شما شایستگی شغلی رادارید که میل درونی شما را در مورد شادی واقعی تحقق ببخشد. در این مقاله عوامل رایجی مطرح‌شده که باعث می‌شوند به تغییر شغل فکر کنید.

نشانه‌های فیزیکی

آیا از زمانی که کار خود را شروع کرده‌اید، روزبه‌روز احساس پیری می‌کنید؟ آیا اضطراب دارید؟ در مورد آسیب‌های مربوط به کار چطور؟ دریافت حقوق بهترین بخش کار است اما شما سزاوار کار در محیطی هستید که بهترین‌ها را برای شما به ارمغان بیاورد. اگر محیط کاری شما پرخطر است، در مورد گزینه‌های جایگزین با رئیس خود صحبت کنید.

نشانه‌های ذهنی

طبق گفته Mental Health America، یک نفر از هر پنج نفر در آمریکا دارای مسائل مربوط به‌سلامت ذهن است. در اغلب موارد، این امر مربوط به استرس است.

در اینجا فهرستی از نشانه‌های ذهنی ناخوشایند در محل کار مطرح‌شده است:

 • فشار در گردن شما
 • مشکلات خواب
 • عدم تمرکز
 • اضطراب زیاد
 • افسردگی

اگر اعتمادبه‌نفس شما ضعیف شده است، باید در مورد شغل پراسترسی که دارید بیشتر فکر کنید. حقیقت این است که این انرژی منفی به افرادی که با زندگی شما در ارتباط هستند مانند دوستان و خانواده منتقل خواهد شد.

چرا تغییر شغل برای شما خوب است؟

دوستی دارم که در صنعت پزشکی کار می‌کند. زمانی او پرستاری بود که در یکی از بیمارستان‌های برتر منطقه خود مستقیماً با بیماران در ارتباط بود. پس از پنج سال، به دلیل مسائل مربوط به کار، متوجه شد که بسیار افسرده شده است. این امر در رابطه او با خانواده‌اش تأثیرگذار بود و او خودش را فراموش کرد.

روزی تصمیم گرفت از خواب غفلت بیدار شده و سرنوشت خود را کنترل کند. او شروع به درخواست کارهای پزشکی جدید در دفتر کرد. او شروع به کار بر روی اسناد پزشکی بیمارانی کرد که بر اساس آنچه جامعه انتظار دارد حرفه پزشکی انجام دهد، شغل ایده‌آلی نیست؛ اما حال او رفته‌رفته خوب شد و احساس خوشحالی می‌کرد.

این مثالی کلاسیک از فردی است که تحت تأثیر مسائل منفی مربوط به کار قرارگرفته بود. او در حرفه پزشکی باقی ماند اما شغل خود را تغییر داد. تغییر شغل می‌تواند یک رویای مادام‌العمر را به وجود آورد، اعتمادبه‌نفس را افزایش دهد یا هیجان را برای انجام کارها به ارمغان بیاورد. اگر شما یکی از موارد زیر یا هردوی آن‌ها را تجربه کرده باشید، تغییر شغل می‌تواند بهترین تصمیم باشد:

 • کار در محل کار منفی. نگران نباشید. محل کار منفی را می‌توان با کار در سازمانی جدید تغییر داد.
 • کار با رئیس‌های سخت‌گیر. چالش‌های کار کردن با رئیس سخت‌گیر می‌تواند استرس‌زا باشد. شما می‌توانید این امر را مستقیماً با مدیر حرفه‌ای که در آن مشغول کار هستید، در میان بگذارید.

خطاهای رایج افراد، هنگام تغییر شغل

 • تمایل به افزایش حقوق و دستمزد: تمایل به داشتن درآمد بیشتر می‌تواند برخی افراد را قانع کند که در حرفه اشتباهی هستند. مسئله این است که برای به دست آوردن پول بیشتر باید بیشتر کارکنید یا هم‌زمان چندین شغل داشته باشید. در بعضی موارد، دنبال کردن یک کار با درآمد بالا می‌تواند کاملاً مخالف آنچه انتظار می‌رود باشد.
 • تصمیم یک‌شبه: بیایید با آن روبرو شویم. ما تصمیمات یک‌شبه را زمانی می‌گیریم که محل کار ما استرس‌زا است یا از کار خود ناراضی هستیم. پیامدهای تصمیم‌های سریع منفی هستند و نقاط مثبت نادیده گرفته می‌شوند.
 • رد پیشنهاد ترفیع: من داستان‌هایی را در خصوص مدیرانی شنیده‌ام که ۵ سال برای داشتن موقعیتی بهتر صبر کرده‌اند. بله به نظر می‌رسد که این امر پروسه‌ای طولانی باشد، اما در بعضی موارد، ارتقا نیاز به زمان دارد. درصورتی‌که نتایج ارتقاء خود را در حال حاضر مشاهده نمی‌کنید، از تغییر شغل خودداری کنید.
 • خستگی در کار. عمیقاً به این موضوع فکر کنید. اگر کاری را انجام می‌دهید که تکراری است، احساس خستگی طبیعی است. شما می‌توانید با تغییر ظاهر میز خود، آشنایی با کارکنان جدید در بخش‌های مختلف، پیوستن به کمیته رهبری در کار یا با شور و شوق به محیط کار رفتن احساس خستگی را از بین ببرید.

تغییر شغل می‌تواند پروسه‌ای زمان‌بر باشد. قبل از گرفتن تصمیم نهایی به سؤال‌های زیر خوب فکر کنید:

 • چه مدت در حرفه خود کارکرده‌اید؟
 • مشکل شما در محل کار چیست؟ آیا با تیم خوب پیش می‌روید؟
 • آیا می‌توانید در یک بخش جدید کار کنید؟

فکر کردن در مورد موقعیت کاری بسیار مهم است. برخی از افراد تصمیم می‌گیرند شغل خود را به خاطر عوامل ناچیز تغییر دهند. عواملی که به‌طور بالقوه می‌تواند تغییر کند، اگر فرد در یک بخش یا در سازمانی جدید کار کند. در اینجا فهرستی از عوامل بی‌اهمیت مطرح‌شده که بهتر است قبل از تصمیم‌گیری برای تغییر شغل، در مورد آن‌ها خوب فکر کنید:

اکنون‌که فرصتی برای بررسی وضعیت کاری خود دارید و هیچ‌کدام از این توصیه‌ها نمی‌تواند کمک‌کننده باشد، زمان ‌برداشتن گام بعدی است.

چگونگی داشتن شغلی موفقیت‌آمیز (مرحله‌به‌مرحله)

 1. یک برنامه شغلی بنویسید: برنامه شغلی دارای مراتبی برای مراحل عملی است که شامل گرفتن دوره‌های جدید، یادگیری یک‌زبان جدید، ایجاد شبکه یا بهبود مسائل در کار است. برنامه شغلی را در کیف پول خود نگهداری کنید، زیرابه شما انگیزه می‌دهد این نقش را ادامه دهید.
 1. سنجیدن گزینه‌ها: اگر دارای مدرک حسابداری هستید، پنج موقعیت را در این صنعت برحسب علاقه خود بنویسید. اینکه چه شغلی در جامعه جایگاه بالایی دارد مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که شغلی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.
 1. در مورد جوانب مثبت و منفی واقع‌بین باشید: زمان آن رسیده که در مورد نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهدیدها که بر وضعیت کنونی تأثیر می‌گذارند صادق باشیم.

آنالیز SWOT یک شغل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عوامل اقتصادی
 • رقابت مستقیم: آیا این نقش در تقاضای بالا است؟
 • محل سکونت: آیا لازم است محل زندگی خود را تغییر دهید؟ اگر هدف شما کار کردن در تکنولوژی است و در حال حاضر در سینسیناتی زندگی می‌کنید، بهتر است به سانفرانسیسکو بروید.
 • دستاوردها
 • تحصیلات: آیا باید به مدرسه بازگردید؟ هزینه‌های آموزش گران است؟ در این صورت، دوره‌های آنلاین یا خودآموز گزینه‌های مناسبی هستند.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن