پزشکیسلامت باش

آیا سرطان مثانه خطرناک است؟

سرطان مثانه، یکی از بیماری‌های خطرناکی است که محققان هنوز دلیلی برای ابتلا به آن کشف نکرده اند. اما توانسته‌اند عواملی را که شاید موجب سرطان مثانه شود، تشخیص دهند. در ادامه به معرفی این عوامل خطر میپردازیم:

چه چیزهایی باعث سرطان مثانه می‌شوند؟

محققان دقیقاً نمی‌دانند که چه چیزهایی عمدتاً از دلایل ابتلای افراد به سرطان مثانه می‌شود. اما برخی عوامل خطر را کشف کرده‌اند و در ادامه متوجه خواهید شد که چگونه سلول‌ها در ادرار به سرطان تبدیل می‌شوند. تغییرات مشخصی در دی­ ان­ ای سلول‌های معمولی مثانه می‌تواند باعث رشد غیر معمولی آن‌ها شود و به سرطان تبدیل شود. دی­ ان­ ای، ژن ما را می‌سازد و چگونگی عملکرد سلول‌ها را کنترل می‌کنند. ما معمولاً به خاطر منبع دی­ ان­ ای­ مان شبیه به خانواده‌مان هستیم اما اثرات دی­ ان­ ای روی ما بیشتر از شباهت است.

عوامل خطر سرطان مثانه

عوامل خطر، هر چیزی است که احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون سرطان را افزایش می‌دهد. سرطان‌های متفاوت عوامل خطر متفاوتی دارند. برخی عوامل خطر، همچون سیگار کشیدن قابل‌تغییر است. دیگر عوامل، همچون سن شخص یا سابقه خانوادگی قابل‌تغییر نیستند. اما داشتن یک یا چند عامل خطر، به این معنی نیست که به آن بیماری مبتلا خواهید شد. بسیاری از افرادی که عوامل خطر را دارند، هرگز مبتلا به سرطان مثانه نمی‌شوند در حالی‌ که دیگران با این بیماری ممکن است تنها یک یا حتی هیچ عامل خطری نداشته باشند.

عوامل خطری که می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن خطرناک‌ترین عامل خطر برای سرطان مثانه است. افرادی که سیگار می‌کشند حداقل ۳ برابر افرادی که نمی‌کشند احتمال ابتلا به سرطان را دارند. نصف آمار مبتلایان به سرطان مثانه مربوط به زنان و مردانی است که سیگار می‌کشند.

خطر پرتوگیری در محل کار

مواد شیمیایی صنعتی خاص، به ابتلا به این نوع سرطان مرتبط است. مواد شیمیایی که به آن‌ها آمینه‌های معطر می‌گویند همچون، بنزیدین و نفتیلامین که برخی اوقات در صنایع رنگ استفاده می‌شوند می‌تواند باعث سرطان شوند.

برخی داروها یا مکمل‌های گیاهی

با توجه به اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)، استفاده از داروهای دیابت برای بیش از یک سال ممکن است با افزایش خطر ابتلا به سرطان مثانه مرتبط باشد. در ارتباط با این موضوع، محققان هنوز در حال تحقیقات‌اند.

آرسنیک در آب آشامیدنی

آرسنیک در آب آشامیدنی با خطر بالای ابتلا به سرطان در برخی از نقاط جهان مرتبط است. احتمال قرارگیری در معرض آلودگی آرسنیک به‌ جایی که زندگی می‌کنید و اینکه از سیستم عمومی آشامیدنی خوبی استفاده می‌کند یا نه، بستگی دارد. برای اکثر آمریکایی‌ها، نوشیدن آب منبع اصلی آرسنیک نیست.

ننوشیدن آب به‌اندازه کافی

افرادی که به‌ اندازه کافی مایعات بخصوص آب، می‌نوشند، احتمال ابتلایشان به سرطان کم می‌شود. این ممکن است به این دلیل باشد که مثانه‌شان اکثراً خالی است که این موضوع مانع از نگه‌داشتن مواد شیمیایی در مثانه می‌شود.

عوامل خطری که قابل‌تغییر نیستند.

نژاد و قومیت

سفیدپوست‌ها دو برابر آمریکایی-آفریقایی‌ها و اسپانیایی‌ تبارها احتمال ابتلای سرطان مثانه را دارند. آمریکایی‌های آسیایی و هندی‌ها آمریکایی کمتر به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند. دلایل این تفاوت‌ها مشخص نیست.

سن

خطر ابتلا به سرطان مثانه با سن افزایش می‌یابد. حدود ۹ نفر از ۱۰ نفر بالای ۵۵ سال به سرطان مثانه مبتلا می‌شوند.

جنسیت

سرطان مثانه بیشتر در مردان اتفاق می‌فتد تا زنان.

عفونت و سوزش مثانه مزمن

عفونت‌های ادراری، کلیوی و سنگ کلیه، کاتتر های مثانه را به مدت طولانی سر جایشان باقی می‌گذارند و دیگر دلایل سوزش مزمن مثانه به این نوع از سرطان مربوط می‌شود (به‌خصوص کارسینوم سلول‌های سنگفرشی مثانه)، اما مشخص نیست که واقعاً دلیل ایجاد این نوع سرطان باشند.

نقص مادرزادی مثانه

پیش از تولد، ارتباطی میان زیر شکم و مثانه وجود دارد. که به آن اوراکوس می‌گویند. اگر بخشی از این ارتباط بعد از تولد باقی بماند، ممکن است سرطانی شود. سرطان‌هایی که در اوراکوس آغاز می‌شوند معمولاً آدنوکارسینوم هستند که از سلول‌های غدد سرطانی ساخته‌ شده‌اند. حدود یک‌ سوم آدنوکارسینوم های مثانه از اینجا آغاز می‌شوند. همه عوامل خطری که بالاتر به آن‌ها اشاره شد به این معنا نیست که داشتن آن‌ها، مطمئناً به ابتلا به سرطان مثانه منجر می‌شود اما باید مراقب بود و سرطان مثانه را جدی گرفت و اگر چند مورد از عواملی که گفته شد را داشتید به‌ سرعت به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
منبع
cancer
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن