پیشرفت شخصیپیشرفت کن

معرفی ویژگی‌ های رهبران برجسته دنیا

در این مقاله می‌خواهیم ویژگی‌های رهبران سیاسی و مدیران اجرایی موفق در سراسر جهان را معرفی کنیم، توجه داشته باشید تبدیل شدن به یک رهبر موفق ذاتی نیست بلکه به سال‌ها تلاش و یادگیری مهارت‌های مختلف احتیاج است تا بتوان در موقعیت‌های مختلف بهترین عملکرد را از خود نشان داد.چیزی که باعث می‌شود فردی به یک رهبر بزرگ تبدیل شود، این است که مهارت‌های لازم را می‌آموزند، تا خود را اصلاح می‌کنند و آنچه آموخته‌اند را در تمام مکان‌ها مانند، خانه، محل کار و مدرسه به کار می‌برند تا این ویژگی‌های مهم رهبری جزئی از وجودشان شود. در زیر لیستی از ویژگی‌های رهبران بزرگ دنیا آورده شده است.

۱- مثبت بودن؛ حتی در بدترین شرایط

رهبران بزرگ به خوبی می‌دانند که تیم آن‌ها انگیزه و شادی لازم را نخواهد داشت مگر اینکه، خودشان شاد و مثبت باشند و مثبت بودن آن‌ها می‌تواند منجر به ایجاد فضای مثبت در تیم‌شان شده و محل کار را به مکانی امن و راحت تبدیل کند. این افراد اغلب کسانی هستند که در محل کار خود در مناسبت‌های مختلف کیک و آبجو سرو می‌کنند و هرچند وقت یک‌بار از اعضای پرتلاش و زحمت‌کش گروه قدردانی کرده و مدام به حال و روحیه تیم توجه نشان می‌دهند. چنین رهبرانی افرادی هستند که حتی در بدترین شرایط، مثلا انجام یک اشتباه بزرگ توسط همکاران خود همچنان مثبت فکر کرده و مثبت رفتار می‌کنند؛ و با حفظ روحیه از چالش نجات می‌دهند.

والت دیزنی، در کار خود سختی‌های بسیاری و چالش‌های فراوانی را تجربه کرده است، اما مانند هر رهبر بزرگ دیگری با دید مثبت مدام به فکر پیدا کردن فرصت‌های جدید و تبدیل تهدیدها به فرصت بوده است. در سال ۱۹۲۸ دیزنی متوجه شد ساخت فیلم او با مبلغ بسیار بالایی مواجه است و مینت به طور کلی شرایط دیزنی را قبول نکرد، این امر منجر به قطع رابطه آن‌ها شد که برای دیزنی می‌توانست یک تهدید محسوب شود تا اینکه دیزنی تصمیم گرفت میکی موس را تولید کند.

آنچه شما می‌توانید انجام دهید:

 • شکستن چالش‌های بزرگ به کوچک و پیدا کردن راهکاری برای مقابله با آن‌ها به شکل یکی‌یکی

۲- داشتن اعتماد به نفس

تمام رهبران بزرگ از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، این امر منجر به موفقیت و ایجاد حس رضایت در آن‌ها می‌شود. داشتن اعتماد به نفس به شما کمک می‌کند تا کارهای‌تان را با آرامش و اطمینان بیشتری پیش ببرید، همچنین سرعت حل مشکلات افزایش خواهد یافت. الون ماسک نمونه خوبی از رهبران با اعتماد به نفس است، او واقعا معتقد است که اعتماد به نفس دلیل اصلی موفقیت او بوده. او ۵۳۲ هزار سهام به مبلغ ۶٫۶۳ دلار برای هر سهم را در ۴ دسامبر ۲۰۰۹ به عموم واگذار کرد که معامله بسیار سنگینی محسوب می‌شود زیرا هر سهم حدود ۱۹۵ دلار ارزش داشت، او به خاطر کاری که کرد هرگز عذرخواهی نکرد و تنها سیاست‌های خود را ادامه داد.

آنچه باید انجام دهید:

 • شما نمی‌تواند با سرعت اعتماد به نفس خود را بالا ببرید، برای این کار باید روزانه تمرین کنید و با انجام کارهای کوچک و تمرین‌های مربوطه اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.
 • خود را به خوبی بشناسید و بر روی ۱۰ ویژگی مثبتی که دارید کار کنید.
 • بر روی نقاط قوت خود تمرکز کنید و نقاط ضعف خود را تقویت کنید.

۳- حس شوخ طبعی داشته باشید

داشتن حس شوخ طبیعی برای هر رهبر ضروری است، این امر باعث می‌شود اعضای گروه نسبت به واکنش‌های شما احساس ناخوشایندی نداشته باشند و محیط کار برای آن‌ها به یک محیط خوشایند تبدیل خواهد شد؛ وجود عنصر طنز در محیط کار کمک می‌کند محیط کار منسجم شده و از فروپاشی آن کاسته شود. به گفته کارکنان کاخ سفید باراک اوباما به عنوان رئیس‌جمهور در شرایط استرس‌زا اعتماد به نفس و آرامش خود را به خوبی حفظ می‌کند و همچنین با گفتن جوک‌های خنده‌دار جو محیط را تغییر می‌دهد، اوباما حس خوش طبعی خود را به شکل صادقانه در جلو خبرنگاران به رخ می‌کشد.

آنچه باید انجام دهید:

 • خندیدن باعث می‌شود اشتباهاتی را که انجام داده‌اید در نظر دیگران احمقانه و کوچک جلوه کند و افراد بیشتر به شما اعتماد داشته باشند.
 • نحوه صحیح جوک گفتن را یاد بگیرید و نکاتی را بیان کنید که برای دیگران الهام بخش باشد.

۴- درگیری‌ها را پشت سر بگذارید

مهم نیست که چقدر تلاش می‌کنید که در محیط کار درگیری ایجاد نشود، اگر اتفاقی رخ می‌دهد تنها کافی است آن‌را سریع‌تر فراموش کنید، مدیران موفق افرادی هستند که به سرعت درگیری‌ها را فراموش کرده و با رفتار منطقی محیط کار را آرام می‌کنند، وجود تنش در محیط کار منجر به ایجاد روحیه منفی و ترس در بین افراد می‌شود. شرکت هنری فورد در سال ۱۹۰۱ به دلیل گران بودن محصولات و ارائه ندادن خدمات مناسب با شکست و مشکلات مالی مواجه شد تا اینکه آهسته توانست مشکلات را حل و فصل کند.

آنچه باید انجام دهید:

 • علت هر مشکل را ریشه‌یابی کنید و آن‌را سریع‌تر بر اساس بهترین راهکار حل کنید.
 • همچنین در هر مرحله نحوه پیشگیری از مشکل را بیاموزید تا از تکرار آن در آینده جلوگیری کنید.

۵- گوش دادن

برقراری ارتباط موثر برای یک رهبر بسیار ضروری است. بهترین رهبران کسانی هستند که به شکل مستقیم با مردم ارتباط برقرار می‌کنند و به حرف‌های آن‌ها با دقت گوش می‌دهند. دالایی لاما، نماد اتحاد دولت تبت، رهبری است که در کنار دستورات بودایی به دنبال درک حقیقت است، او یک رهبر واقعی محسوب می‌شود زیرا با مردم به شکل مستقیم ارتباط برقرار می‌کند، یک رهبر واقعی باید با مردم تماس مستقیم داشته باشد تا بتواند وضعیت آن‌ها را مشاهده کرده و برای اصلاح شرایط اقدام کند.

آنچه باید انجام دهید:

 • با مردم ارتباط بیشتری برقرار کنید.
 • یاد بگیرید هنگام صحبت کردن دیگران، حرف‌های‌شان را قطع نکنید.
 • خلاصه‌ای ایده‌ها و صحبت‌های آن‌ها را یادداشت کنید.

۶- داشتن یک نماینده

هرچقدر تلاش کنید باز نمی‌تواند در همه جا و هرزمانی حاضر باشید، بنابراین برای نظم دادن بیشتر برنامه‌ها و کم کردن استرس کاری بهتر است یک نماینده قابل اعتماد داشته باشید تا در برخی موارد به جای شما در مکان‌های مورد نظر حضور پیدا کند. استیو جابز برای تمرکز بر روی جزئیات کار نمایندگانی را با اعتماد به نفس بالا تربیت می‌کرد تا با اهداف خود هماهنگ شوند سپس بخشی از کارها را به عهده آن‌ها قرار می‌داد.

آنچه باید انجام دهید:

 • ارزش وقت خود را بدانید و برای بهتر استفاده کردن از وقت افرادی را به عنوان نماینده تربیت کنید.
 • لیستی از نقاط ضعف و قوت این افراد تهیه کنید و برای آشنایی بیشتر با آن‌ها با دیگر اعضای گروه نیز صحبت نمایید.

۷- الهام گرفتن از مردم

هرچقدر که شما یک رهبر خوب و بزرگ باشید، باز هم نیاز دارید با دیگران ارتباط برقرار کنید تا با ایده‌های جدید آشنا شوید، صحبت با مردم و حتی دقت به نیازهای ساده آن‌ها می‌تواند الهام بخش ایده‌های بزرگ باشد و منجر به توسعه کسب و کار شما شود. رهبران بزرگ افرادی هستند که همیشه در هر موردی با دیگر اعضای گروه کاری خود مشورت می‌کنند و با ایده‌های آن‌ها آشنا می‌شوند. پاپ فرانسیس به شکل غیر معمول در بین افراد غیر کاتولیک نیز محبوب است؛ حقیقت این است که او انسانی متعصب نیست و با همه افراد جامعه و همه انسان‌ها با هر شکل و مذهبی رفتاری محترمانه دارد.

آنچه باید انجام دهید:

 • وقت خود را صرف صحبت کردن با دیگران کنید تا از چالش‌های فعلی و آنچه در ذهن افراد می‌گذرد آشنایی پیدا کنید.

۸- دیگران را سرزنش نکنید

رهبران بزرگ می‌دانند هر شرکتی ممکن است بعد از مدت زمانی با چالش‌های مواجه شود و تا ورشکستگی پیش رود بنابراین هنگام مواجه شدن شرکتی با شکست آن‌ها را سرزنش نخواهند کرد. هاوارد گیلمن با شنیدن اینکه چگونه دانشگاه یک دسته از پذیرفته شدگان را لغو کرده در صورتی که بهای آن‌را پرداخته بودند؛ با سرعت وارد عمل شد. او از مسئولین خواست دلایل خود را بیان کنند سپس با درنظر گرفتن منافع دانشجوها و پیدا کردن راهکارعالی برای حل مشکل مسئولین و در نهایتا راهنمایی مسئولین مشکل ایجاد شده را به نفع هر دو طرف اصلاح نمود.

آنچه باید انجام دهید:

 • از خودتان بپرسید چطور می‌توانم از وقوع اشتباه جلوگیری کنم
 • مسئولیتی را که بر عهده شما گذاشته شده است را قبول کرده و به بهترین شکل انجام دهید.

۹- تصمیم‌گیری بر اساس تجربه

رهبران بزرگ افرادی هستند که از هر اتفاقی درسی می‌گیرند، بنابراین از تجربه بسیار بالایی برخوردار هستند، این افراد به محض مواجه شدن با یک چالش به گذشته رجوع می‌کنند و با توجه به تجربه که دارند به سرعت به حل مشکل می‌پردازند. وارون بافت یکی از ثروتمندترین افراد جهان معتقد است، برای رسیدن به چنین ثروتی تاکنون چندین میلیارد دلار اشتباه کرده است. اشتباهات او در زمینه سرمایه گذاری‌های مختلف باعث شده است تا به خوبی بیاموزد یک سرمایه گذاری موفق چگونه است.

آنچه باید انجام دهید:

 • از اشتباهات خود درس بگیرید.
 • تمام درس‌های خود را به خوبی سازمان‌دهی کنید تا هر زمان که لازم شد به آن‌ها رجوع کرده و از تکرار اشتباهات خود جلوگیری کنید.

۱۰- به یک نمونه متعهد در انجام کارها تبدیل شوید

رهبران بزرگ افرادی هستند که به وعده‌های و تعهدات خود بیشتر از دیگران عمل می‌کنند، در این صورت دیگر اعضای گروه یاد می‌گیرند مانند او رفتار کنند. آونگ سن‌سوچی مشاور رئیس‌جمهور میانمار یکی از با نفوذترین کشورها، زمانی که تلاش می‌کرد دموکراسی را به کشورش تحمیل کند و به نماد صلح و مقاومت تبدیل شد، سال‌ها بازداشت و در سلول انفرادی به سر می‌برد. او یک رهبر واقعی و متعهد محسوب می‌شود.

آنچه باید انجام دهید:

 • انتخاب افرادی به عنوان مشاور تا شما را در انجام کارهای‌تان راهنمایی کنند.
 • وقت خود را برای کار با اعضای گروه خودتنظیم کنید.
 • از مهارت‌های خود به خوبی استفاده کنید تا دیگر اعضای گروه با نحوه استفاده از مهارت‌ها آشنا شوند.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن