تغذیهسلامت باش

بررسی شیر گاو ؛ و معرفی انواع شیر در رژیم غذایی کودکان

نوزادان تا ۶ ماه تنها باید از شیر مادر تغذیه کنند. برخی بر این باور هستند که شیر گاو می‌تواند مکمل خوبی در کنار شیر مادر باشد این موضوع یک باور غلط است. بنا بر دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی، شیر مادر تنها ماده غذایی برای کودکان زیر ۶ ماه است.

به جز در موارد خواص که باید نوزاد از شیر خشک تغذیه کند. شیر مادر شامل تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کودک است. در این مقاله تمام اطلاعات لازم در مورد شیر و انواع آن بیان شده است.

چگونه شیر را وارد رژیم غذایی کودکان کنیم

پس از شش ماهگی می‌توانید از چند قاشق شیر در برخی از سوپ‌ها و خوراک‌های که برای نوزاد درست می‌کنید اضافه کنید. اگر قرار است از شیر به عنوان غذای اصلی و جانشین شیر مادر استفاده کنید ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید و از شیرهای غنی شده با آهن و ویتامین استفاده کنید. زمانی که کودک شما یکساله است می‌توانید انواع شیرها را در رژیم غذایی او به کار ببرید. دقت داشته باشید شیر مصرفی باید پاستوریزه باشد.

شیر مناسب برای نوزاد کدام است؟

بهترین شیر برای نوزادان شیر مادر است، این شیر حاوی تمام مواد مغذی و ضروری برای رشد کودک است. علاوه بر این وجود آنزیم‌ها مفید در این شیر به سیستم ایمنی بدن نوزاد کمک می‌کند. اگر نوزاد توانایی هضم لاکتوز را نداشته باشد بهترین شیر جایگزین شیر سویا است.

شیر پاستوریزه‌ای

معمولاً اولین نوع شیر که بعد از شیر مادر وارد رژیم غذایی کودکان می‌شود شیرهای پاستوریزه‌ای گاو است. پاستوریزه بودن شیر باعث می‌شود خیال مادران راحت‌تر باشد؛ اما این شیر در انواع مختلف وجود دارد بنابراین باید به انتخاب شیر مناسب برای کودکان توجه داشته باشید.

  • شیر کام: شیر کامل گاو حاوی مقدار بسیار زیادی چربی است. این چربی از نوع مفید است. نوزادان زیر دو سال، نیمی از کالری مورد نیاز خود را از چربی‌ها دریافت می‌کنند. این شیر برای نوزادان زیر دو سال عالی است.
  • شیر نیمه چرب: این شیر برای نوزادان زیر دو سال اصلاً مناسب نیست. زمانی که کودک شما از دو سال عبور کرد می‌توانید از شیر نیمه چرب در رژیم غذایی او استفاده کنید. این شیر برای بچه‌های که از نظر تغذیه مشکلی ندارند یک میان وعده عالی است. اگر کودک شما بد غذا است یا کمبود وزن دارد بهتر است بعد از دو سالگی باز از شیر کامل استفاده کنید. مصرف شیر نیمه چرب برای کودکان تا ۵ سالگی مناسب است.

شیر سویا

متخصصان معتقد هستند می‌توان شیر سویا را قبل از یک ‌سالگی وارد رژیم غذایی کودک کرد؛ بنابراین بهتر است به جای شیر گاو قبل از یک سالگی شیر سویا به کودکان داده شود. این شیر را می‌توان به سوپ‌های کودکان نیز اضافه کرد. بعد از یک‌ سالگی می‌توانید کم کم شیر گاو را جایگزین شیر سویا کنید. در انتخاب شیر سویا دقت داشته باشید، شیری را انتخاب نمایید که ارزش غذایی بیشتری داشته باشد. شامل ویتامین‌ها و مواد مغذی دیگر باشد.

شیر گاو

برای وارد کردن شیر گاو در رژیم غذایی نوزادان باید صبر کنید تا نوزاد به یک‌ سالگی برسد. توجه داشته باشید شیر گاو حاوی آهن مورد نیاز کودک نیست. شیر گاو به دلیل داشتن مقدار بالایی پروتئین، کلسیم و منیزیم و ویتامین B و B12 برای رشد کودکان مفید است. کلسیم شیر گاو برای ساخت دندان‌ها و استخوان‌های بدن کودکان بسیار ضروری است. ویتامین‌های و پروتئین شیر نیز برای سلامت کودکان عالی است.

شیر گاو نقش مهمی در ساخت و کنترل عضلات بدن کودکان دارد. از ریختن آب درون شیر خودداری کنید. دقت داشته باشید که از دیگر فراورده‌های گاوی مانند پنیر می‌توان در رژیم غذایی کودکان زیر یک سال استفاده کرد؛ زیرا این فراورده‌ها نسب به شیر لاکتوز کمتری دارند. همچنین پنیر حاوی باکتری‌های مفید برای روده است.

بسته بندی شیر پاستوریزه

بسته بندی نقش مهمی در سالم ماندن شیر دارد. هنگام خرید شیر به تاریخ تولید و تاریخ انقضای آن دقت کنید. بسته بندی‌های Tetra برای مدت زمان طولانی شیر را سالم نگه می‌دارد بنابراین هنگام مسافرت از شیرهای بسته بندی شده با بسته‌های Tetra استفاده نمایید.

مطالب مرتبط
منبع
babycenter
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن