ارتباط خانوادگیپیشرفت کن

تاثیر رابطه دوستی صمیمی در نوجوانی بر سلامت روانی در بزرگسالی

رشد اجتماعی و اجتماعی شدن یكی از تغییرات برجسته در دوران نوجوانی است كه سبب ایجاد تمایز بین یك كودك با یك نوجوان می‌شود و هویت اجتماعی نوجوان را تشكیل می‌دهد و تاثیر رابطه دوستی صمیمی در نوجوانی بر سلامت روانی در بزرگسالی بسیار حائز اهمت است.

رابطه دوستی صمیمی در دوران نوجوانی، در بزرگسالی به سلامت روانی کمک می‌کند. دوستان فرد در نوجوانی نقش بسیار مهمی در آینده او دارند و اگر فرد دوستی صمیمی داشته باشد می‌تواند به او در قسمت‌های مختلف زندگی اعم از شغل و سلامت روانی کمک زیادی بکند. در نوجوانی مسائل مهمی وجود دارد مثل داشتن دوستان صمیمی و به اشتراک گذاشتن اسرار خود با آنها از طریق مکالمات طولانی به روش‌های مختلف مثل تلفن و … اما آیا این دوستی‌ها در بزرگسالی هم به ما کمک می‌کنند؟

محققان دانشگاه ویرجینیا (UV) در شارلوتسویل به بررسی تأثیر دوستی‌های طولانی مدت، صمیمی و خیلی قوی در نوجوانی بر سلامت روان یک بزرگسال پرداخته‌اند. مطالعات نشان داده است نوجوانانی که رابطه دوستی قوی و صمیمی داشته‌اند انطباق بیشتری با استرس دارند، شادتر هستند و احساس یکپارچگی بیشتری دارند و از لحاظ علمی نیز شرایط بهتری را تجربه می کنند. علاوه بر این، آن‌ها عزت نفس بالاتر  و اعتماد به نفس و شجاعت بیشتری دارند. اما کدام یک از ویژگی‌های اشاره شده در دوران بزرگسالی نیز ادامه دارد؟ برای پیدا کردن جواب این سوال، Narr و همکارانش، جامعه‌ای از ۱۶۹ نوجوان ۱۵ ساله را به مدت ۱۰ سال یعنی تا ۲۵ سالگی مورد بررسی قرار دادند، از این تعداد، ۵۸ درصد از نژاد قفقاز ، ۲۹ درصد آمریکایی‌های آفریقایی و ۸ درصد از نژادهای مختلف بودند.

میانگین درآمد خانواده‌های آنها بین ۴۰،۰۰۰ تا ۵۹،۹۹۹ دلار بود. پژوهشگران هر ساله نوجوانان را مورد بررسی قرار دادند و از آنها خواسته‌اند تا پرسشنامه‌های خود را در رابطه با بهترین دوستان خود و کیفیت دوستی خودشان پر کنند. محققان همچنین مصاحبه‌هایی را در مورد احساس اضطراب، ارزش خود و پذیرش اجتماعی در مورد شرکت کنندگان پرسیدند. همچنین نوجوانان را برای علائم افسردگی مورد بررسی قرار دادند و با دوستان آنها نیز برای بررسی علائم مصاحبه کردند.

کاهش اضطراب در رابطه دوستی صمیمی

دوستی‌هایی به عنوان دوستی صمیمی و رابطه قوی تعریف شد که، در آن حمایت و دلبستگی بالایی وجود داشت و فرد خیلی راحت می‌توانست احساسات خود را به اشتراک بگذارد. علاوه بر این Narr و همکارانش محبوبیت نوجوانان را مورد بررسی قرار دادند، به این معنی است که چه تعداد از دانش آموزان تمایل داشتند با این افراد دوست شوند؛ و چه تعدادی دوست دارند با آنها وقت بگذارند. محققان دریافتند نوجوانانی که در ابتدای سن ۱۵ سالگی رابطه دوستی صمیمی برقرار می‌کردند، دارای اضطراب اجتماعی پایین‌تری هستند، ارزش بالایی برای خود قائل‌اند و علائم افسردگی کمتری در ۲۵ سالگی داشتند، در مقایسه با همتایانی که این دوستی‌ صمیمی را برقرار نکرده بودند.

جالب توجه است، کسانی که در طول سالهای نوجوانی بسیار محبوب بودند، حساسیت بیشتری نسبت به اضطراب اجتماعی را به عنوان بزرگسالان گزارش کردند. محققان این پژوهش عنوان می‌کنند: «تحقیقات ما نشان داد که کیفیت دوستی در دوران نوجوانی به طور مستقیم می‌تواند جنبه‌های سلامت روانی و عاطفی درازمدت را پیش بینی کند.» همانطور که این یک مطالعه مشاهداتی است و نمی‌تواند علت را توضیح دهد. با این حال، نویسندگان برخی از توضیحات احتمالی را رصد می‌کنند. یک دلیل بالقوه برای این مزایای درازمدت می‌تواند این باشد که، روابط نزدیک و مثبت با دوستان، ارزش خود و عزت نفس و اعتماد به نفس فرد را در یک زمان حیاتی برای توسعه خود و شکل گیری هویت افزایش می‌دهد.

نویسندگان می گویند این که شروع زندگی دوستانه در زندگی باعث ایجاد روابط  مثبت‌تر در طول عمر با دیگران می‌شود نیز می‌تواند علت این تاثیرگذاری زیاد باشد “با توجه به رشد تکنولوژی که باعث ساختن یک شبکه اجتماعی از دوستان با رابطه‌ی بسیار سطحی می‌شود، شخص نوجوان باید در مورد رشد ارتباطات نزدیک با چند نفر زمان صرف کرده و بر توسعه‌ی روابط بهتر و نزدیک تمرکز کند”.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن