پزشکی

آیا داروهای استنشاقی پس از تاریخ مصرف قابل استفاده هستند؟

داروهای استنشاقی یا اسپره های تنفسی مانند پروینتیل، ونتولین؛ که اغلب برای تسکین حملات آسم و علائم آسم به کار برده می‌شوند. معمولاً این داروها هر روز مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین اکثرا تا قبل از رسیدن تاریخ انقضا تمام می شوند. اما گاهی رخ می‌دهد که تاریخ انقضای آن بگذرد. در این مقاله می‌خوانیم آیا مصرف این اسپره بعد از تاریخ انقضا مشکلی دارد.

برخی از داروها پس از تاریخ انقضا تأثیر خود را از دست می‌دهند. برای اینکه بدانیم داروهای استنشاقی نیز پس از تاریخ انقضا مؤثر هستند یا نه باید تأثیر مواد تشکیل دهنده آن را بعد از تاریخ انقضا بررسی کنیم. داروهای استنشاقی تنها برای ۱۲ ماه تاریخ مصرف دارند؛ و بعد از آن امنیت و اثر دهی آنها تضمین نمی‌شود. عامل مؤثر دیگر بسته بندی دارو است. اگر بسته بندی دارو  به‌گونه‌ای باشد که دارو را از رطوبت و حرارت حفظ کند، ممکن است تاثیر دارو همچنان پس از تاریخ انقضا باقی بماند. همچنین دور نگه‌داشتن دارو از  نور مستقیم آفتاب نیز می توان در حفظ کیفیت دارو موثر باشد.

نحوه نگهداری دارو

در تحقیقات صورت گرفته مشخص شده است؛ که میزان اثر بخشی دارو‌ها به مرور زمان کاهش می‌یابد. اما با قرار دادن دارو در شرایط مناسب می‌توان از کاهش اثر بخشی دارو کاست این شرایط عبارت‌اند از:

  • نگه‌داشتن دارو در دمای ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد
  • دور نگه‌داشتن دارو از نور و رطوبت
  • توجه به دیگر شرایطی که بر روی برچسب هر دارو نوشته شده است.

داروهای استنشاقی پس از تاریخ انقضا

معمولا مصرف مداوم داروهای اسم منجر به تمام شدن انها قبل از تاریخ انقضا می‌شود؛ دارویی که تا بعد از تاریخ انقضا همچنان درون محفظه باقی مانده است؛ ممکن است اثربخشی خود را تا حدودی از دست داده باشد. اغلب افراد در حالت عادی متوجه این موضوع نمی‌شوند؛ اما این مسئله در حملات آسمی کاملا نمود پیدا می کند؛ و ممکن است دارو تاثیر چندانی در بهبود بیمار نداشته باشد؛ بنابراین بهتر است، اسپره را نزد پزشک برده تا مواد موجود در اسپره را  آزمایش کند. تأثیر داروهای موجود در اسپره تنفسی پس از تاریخ انقضا تا حدودی کاهش می‌یابد. بنابراین تنها افراد مبتلا به آسم خفیف با مشورت پزشک ممکن است بتوانند از چنین اسپره های تنفسی استفاده کنند.

نحوه استفاده از اسپره تنفسی را از روی برچسب آن بخوانید. و یا از پزشک داروخانه پرس‌وجو نمایید. هنگام استفاده از داروهای استنشاقی با هر فشار عدد پشت دستگاه عوض می شود. این عدد میزان داروی مصرف شده را مشخص می کند. بنابراین با توجه به عدد موجود می توان مقدار داروی باقی مانده در اسپره را تایین کرد. دقت داشته باشید؛ اسپره تمام شده را تحت فشار قرار ندهید. همچنین اسپره مصرف شده را از حرارت دور نگهدارید، از انداختن اسپره در منبع آب اجتناب کنید. زیرا این کار منجر به آلودگی آب می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن