پیشرفت شخصیپیشرفت کن

بهره‌‌ روری در کارها را چطور افزایش دهیم تا زندگی شادتری داشته باشیم

انجام دادن کارهای‌تان به خوبی پیش نمی‌رود؟ نگران این هستید که نتوانید آن‌ها را به‌ موقع به اتمام برسانید؟ اینجا است که باید این سوال را از خودتان بپرسید که آیا واقعا میزان بهره‌ روری و خوشحالی شما در چه حدی قرار دارد.

هنگامی‌که فکر می‌کنید دیگر کار سودمندی انجام نمی‌دهید طبیعی است که احساس شادی خود را از دست دهید. علاوه بر تمامی این‌ها زمانی که کارهای‌تان را به‌ موقع انجام نمی‌دهید و قادر نیستید آن‌ها را آن‌طور که انتظار می‌رفت تمام کنید احساس اضطراب و استرس پیدا می‌کنید. جدا از این حس اضطراب و نگرانی چیزهای بیشتری هم وجود دارند که شما را ناراحت می‌کنند مانند اعلان پیام‌های تلفن همراه‌تان و یا حتی گفتگوهای کوتاهی که با همکاران خود دارید. همه این‌ها قسمتی از حواس‌پرتی‌های روزانه است که همواره ما را در طول روز تحت تأثیر قرار می‌دهند. همین”چیزهای کوچک” می‌توانند رفته‌رفته انباشته شوند و به مانع بزرگی برای خوشبختی و بهره‌وری شما شوند. در ادامه نکاتی را خواهید دید که به شما کمک می‌کند تا خوشحالی و بهره‌وری از دست‌ رفته خود را یک‌بار برای همیشه به دست آورید.

بخاطر چیزهای کوچکی که دارید هم خوشحال باشید

زندگی بسیار کوتاه است و اهمیتی ندارد که شما کجا هستید و چه‌ کار می‌کنید پس همین‌ الان خوشحال باشید. با شکرگذاری و قدردانی از چیزهای خوبی که دارید شروع کنید. همه ما حداقل چیزی را داریم که به خاطر آن شکرگذار و خوشحال باشیم. برای مثال افراد زیادی در دنیا وجود دارند که حتی دسترسی به امکانات اولیه زندگی برای آن‌ها دشوار و گاهی غیرممکن است درحالی‌ که شما از همه آن‌ها برخوردار هستید. پس این دلیل خوبی به شما می‌دهد تا در همان لحظه خوشحال باشید.

روزتان را قبل از شروع کردن به پایان برسانید

برنامه‌ریزی کردن، بهره‌وری شما را به نقطه اوج خود می‌رساند. برای خود اهداف کوتاه‌ مدت روزانه تعیین و آن‌ها را بر اساس اهمیت‌شان دسته‌بندی و یا اولویت‌بندی کنید. با انجام دادن همه کارهای‌تان در طول روز دیگر نگرانی و اضطراب جای خود را به سازندگی و خوشحالی می‌دهند که همین تأیید خوبی بر آنچه گفته‌ شده است.

موفقیت‌های کوچک را جشن بگیرید

هر بار که شما کاری را انجام می‌دهید و آن‌را از لیست خود خط می‌زنید، مغز شما یک هورمون شادی‌آور به نام “دوپامین” را ترشح می‌کند. ترشح همین هورمون است که انگیزه بیشتر را برای انجام بقیه کارها به شما می‌دهد. برای مثال هنگامی‌ که من نوشتن این مقاله را تمام می‌کنم و آن‌را از لیست کارهای روزانه خود خط می‌زنم احساس خوشحالی خوبی دارم که من را برای ادامه کارها تشویق می‌کند.

فردایی وجود ندارد

به نحوی کارها را برنامه‌ریزی کنید که انگار فردایی وجود ندارد. دقیق باشید و زمان را از دست ندهید. انرژی خود را بیهوده بر روی چیزهایی که به آن‌ها علاقه ندارید تلف نکنید در عوض سعی کنید بیشتر به سمت کارهای چالش‌برانگیزتر بروید و همیشه خود را تحت‌ فشار قرار دهید و به خودتان القا کنید که فردایی وجود ندارد و باید هرچه زودتر اهداف روزانه‌تان را به بهترین شکل انجام داد.

خودتان را شارژ کنید

اوقات خواب و استراحت خود را در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا در طول روز باید چند ساعت کارکنید. دقت کنید که اگر نتوانید خوب استراحت کنید پس قطعاً قادر به استفاده از بیشترین توان خود نیز نخواهید بود. البته گاهی اوقات نیز هنگام کار سعی کنید کشش کوتاهی به بدن خود بدهید کمی قدم بزنید اگرچه کوتاه هستند اما بسیار مفید کاربردی خواهند بود.

سحرخیز باشید

به‌ جرأت می‌توان گفت که این قسمت، مهم‌ترین بخش مطلب می‌باشد، در حالی‌ که اغلب به آن کم‌تر توجه شده است. هرروز ساعت پنج صبح از خواب بیدار شوید، بعد از مدتی افزایش چشم‌گیری را در میزان بهره‌وری‌تان خواهید دید. قطعاً بیدار شدن در چنین زمانی آسان نخواهد بود اما مزیت‌هایی دارد که شما از آن بی‌خبرید. برای مثال می‌توان گفت که افراد کمی بیدار هستند و یا تقریباً کسی بیدار نیست تا باعث ایجاد مزاحمت برای شما شود و این بهترین فرصت است.

کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید

اشتباه نکنید این در مورد شغل مورد علاقه شما نیست، بلکه این‌ یک تفریح و یا یک استراحت کوتاه در هنگام کار کردن است. محل کار قطعاً مکانی است که باید در آن جدی و دقیق بود اما باید این واقعیت را نیز در نظر بگیرید که ادامه دادن افراطی به این روند، می‌تواند اثرات منفی بر روی میزان بهره‌وری شما داشته باشد. بین کار کردن و استراحت و بازی، مرز باریکی وجود دارد که شما باید سعی کنید آن‌را کم‌رنگ‌تر کنید و از آن به‌ عنوان یک استراحت کوتاه برای ایجاد انگیزه در محل کار استفاده کنید.

زمان‌بندی کنید

مثلاً امروز می‌خواهید تمرینات ورزشی خود را انجام دهید پس باید زمان تعیین‌شده‌ای را به آن اختصاص دهید. اما فایده آن چیست؟ در واقع اختصاص یک زمان‌بندی، شما را متمرکز می‌کند و اجازه نمی‌دهد تا حواستان با کارهای بیهوده و کوچک پرت شود. برای مثال چک کردن دائمی پیام‌ها یک عادت نادرست است که با ایجاد زمان‌بندی درست می‌توانید آن‌را پشت سر بگذارید.

عوامل حواس‌پرتی را از خود دور کنید

حواس‌پرتی بزرگ‌ترین مانع شما است. هر باری که شما تمرکز خود را وسط انجام کار از دست می‌دهید میزان بهره‌وری شما نیز آسیب می‌بیند. همه ما آن‌را تجربه کرده‌ایم برای مثال به‌ شدت درگیر انجام کارتان هستید اما در همین هنگام یکی از همکاران شما حرف‌های بیهوده‌ای را شروع می‌کند و باعث ایجاد اختلال و حواس‌پرتی می‌شود و به همین خاطر نیز، شما نیز تمرکز خود را از دست‌ داده و باید دوباره از اول شروع کنید. برای حل این مشکل تنها یک‌ راه وجود دارد، به آن‌ها نشان دهید که در حال انجام یک کار مهم هستید و نگذارید که آن‌ها به خودشان اجازه دهند تا مزاحمت ایجاد کنند.

حواس‌پرتی‌های الکترونیکی را دور کنید

تلفن همراه بزرگ‌ترین دشمن شما در هنگام کار کردن است و باید آن‌را از خود دور کنید. اعلان پیام‌ها و یا هر چیز دیگری از سم شبکه‌های اجتماعی می‌توانند وسوسه‌انگیز باشد و متأسفانه همین وسوسه‌ها، چه کوچک و چه بزرگ می‌توانند رشته افکار شما را پاره کنند که این خود به‌اندازه کافی ناخوشایند است.

بهره‌وری خود را اندازه بگیرید

اندازه‌گیری میزان موفقیت ایده خوبی است و به شما یک دورنمای مناسب ازآنچه را که انجام داده‌اید می‌دهد. پیشرفت شما چگونه است؟ آیا در مسیر درست گام برمی‌دارید؟ آیا به اهداف خود نزدیک شده‌اید؟ این‌ها همه سؤالاتی است که با یک اندازه‌گیری ساده می‌توانید به آن‌ها پاسخ دهید. البته نگران روش اندازه‌گیری نباشید. خوشبختانه می‌توانید با بهره بردن از تلفن همراه‌تان و استفاده از یک برنامه مناسب به‌ راحتی میزان موفقیت خود را زیر نظر داشته باشید. تا اینجا شما با روش‌های خوبی آشنا شدید، از اینجا به بعد دیگر وظیفه شما است تا به آن‌ها جامه عمل بپوشانید.

در ابتدا زیاد به خود سخت نگیرید و قدم‌به‌قدم همه اصول گفته‌ شده را به کار ببندید. به شما قول می‌دهم که دیر یا زود نتایج شگفت‌انگیز آن‌را در زندگی خود خواهید فهمید.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن