پیشرفت شخصیپیشرفت کن

داشتن روابط مناسب با همکاران به ارتقا شغلی شما می انجامد

فرض کنید در محیط کار ایده‌ای به ذهن شما می‌رسد، اما خیلی واضح نیست، چگونه می‌توانید آن‌را به دیگران توضیح دهید و به روش منطقی از آن دفاع کنید، همچنین یکی از همکاران شما به دلایلی کاملاً اشتباه در مقابل شما موضع گرفته است و با دیگر همکاران‌تان روابط مناسب ندارید.همین امر باعث شده است کسی به شما و ایده‌های‌تان توجهی نداشته باشد و تلاش‌های شما برای رفع اتهام نتیجه نمی‌دهد در این صورت به جای اثبات درستی ایده، بر روی تکمیل کردن آن تمرکز کنید، فکرتان را از روی همکار ناراضی خارج کنید تا بتوانید دیگران را با ایده تکمیل شده آشنا کنید.

گالیله یک بار گفته است: “شما نمی‌توانید هر چیزی را به یک فرد آموزش دهید فقط می‌توانید به او کمک کنید که خود را پیدا کند” این موضوع به خصوص در مورد مسائل حساس و پرونده‌های کاری بسیار صادق است. در این مقاله ۳ روش بهبود روابط با همکاران برای بیان راحت‌تر ایده‌ها و آنچه مد نظر شما است، بیان شده است.

۱- فرد را از مسئله جدا کنید

تصور کنید یک کودک چهار ساله با مشکلی رو به رو شده است در چنین مواردی نباید سعی کنید که به شکل کاملاً منطقی با او صحبت کنید، و به او راه حل‌های منطقی ارائه دهید. بهترین راه صحبت کردن از راه احساسات شخص است در این صورت به راحتی می‌توانید با چنین فردی ارتباط برقرار کنید و در این کار موفق باشید.

برای از بین بردن حس نامناسب همکاران نسبت به خودتان به آن‌ها به شکل مشکل نگاه نکنید، به خود بگویید این یک مسئله کوچک است و به راحتی حل خواهد شد. در این موارد شخص مقابل را فردی احمق یا ناراحت کننده خطاب نکنید. بلکه تلاش کنید به راحتی از کنار مسائل عبور کنید. در حال حاضر به فکر ثابت کردن بی‌گناهی خود و اثبات اشتباه فرد مقابل نباشید این کار به شما در کشف واقعیت کمک نخواهد کرد؛ بهترین کار این است که ذهن خود را از روی رفتار همکار خود بردارید و بر روی ایده‌ها و راهکارهای مهم‌تر تمرکز کنید تا بتوانید موقعیت را تحت کنترل خود درآورید.

“هر یک از ما می‌تواند یک دروازه تغییر را باز کند و از آن محافظت نمایید” استفان کوی

۲- برای آن‌ها یک آینه باشید

به جای تلاش کردن و توضیح دادن به افراد که اغلب به راحتی صحبت‌ها را نیز فراموش می‌کنند، بهتر است خود را در وضعیتی قرار دهید که با رفتار شما فرد هرگز نکته مورد نظرتان را فراموش نکند. بهترین روش این است که به او نشان دهید نظر شما در موردش تغییر کرده است، این امر به فرد مقابل نشان می‌دهد که او نیز فرصت دارد و می‌تواند نظر خود را در مورد شما تغییر دهد.

بهترین روش این است که احساسات او را درک کنید، به حرف‌هایش گوش دهید و او را تأیید نمایید در این صورت بین شما و او اعتماد و رابطه مناسب به اندازه کافی برقرار خواهد شد تا روابط گذشته را تغییر دهید، زمانی که این تبادل اطلاعات و اعتماد به اندازه کافی برقرار شد به آرامی در مورد اختلاف نظرهای قبلی صحبت کنید مسائل را به آرامی و یکی یکی مطرح کرده و حل و فصل نمایید.

شاید لازم باشد برای حل مسائل از کلمات و احساساتی استفاده کنید که تا ۹۰ درصد آن‌ها سوری است، اما این کار برای برقراری ارتباط مؤثر بسیار مهم است، این کار در ابتدا کمک می‌کند از اختلاف  هردو نفر کاسته شود تا در یک چارچوب مثبت قرار بگیرید سپس به حل مشکلات‌تان بپردازید. به یاد داشته باشید برای برقراری ارتباط موثر باید فرد را بیشتر به صحبت کردن تشویق کنید، بیشتر شونده باشید و با احساسات او ارتباط برقرار کنید. هرچقدر احساسات او را درک کنید و بهتر بشنوید اطلاعات جدیدی از او دریافت خواهید کرد که با این اطلاعات می‌توانید روابط مناسب را با همکاران خود ادامه دهید.

۳- همدلی برای داشتن روابط مناسب

توجه داشته باشید که همدلی با همدردی کاملاً متفاوت است و این امر به معنای این نیست که شما در مشکل پیش آمده مقصر هستید، همدلی کردن به معنی تأسف خوردن برای مخاطبتان از مشکل پیش آمده نیز نیست. در همدلی شما با صحبت‌های خود و احساساتی که از خود نشان می‌دهید، خود را جای مخاطب‌تان قرار داده و با او احساسات مشترک خواهید داشت، بنابراین می‌توانید آینده را از دید چشم‌های او ببینید.

زمانی که دوست شما نیاز به همدلی دارد با او همراه باشید، از برچسب زدن به او خودداری نمایید، احساساتش را کشف کنید. اگر در این زمینه استعدادی ندارید تمرین کنید و خود را در موقعیت افراد مختلف قرار دهید. اگر واقعاً نمی‌توانید احساسات خود را بروز دهید مثلاً شما فردی خجالتی هستید به مخاطب خود بگویید که از اتفاق رخ‌داده چقدر ناراحت و متأسف هستید و چقدر علاقه‌مند به بهتر شدن شرایط و حل شدن مشکل دوست‌تان هستید. توجه داشته باشید که همدلی کردن بزرگ‌ترین اهرم در برقراری ارتباط مؤثر و بهبود روابط به شمار می‌رود بنابراین نحوه‌های صحیح همدلی را به خوبی بیاموزید تا روابط پایدارتری داشته باشید و هنگام برخورد با مشکلات در روابط خود به سرعت مسئله را حل کنید.

” گاهی اوقات فردی بسیار دلسوز است و با شنیدن مشکلات افراد قلباً ناراحت می‌شود و از درون رنج می‌برد، اما این کار او نمی‌تواند آرامشی را برای مخاطب به همراه داشته باشد” روی تی بنت

برای همدلی کردن باید احساسات خود را به کار اندازید، احساسات خود را با کلماتی که می‌خواهید به کار ببرید، هماهنگ کنید. سپس با مخاطب خود رو در رو شوید و آنچه در ذهن دارید را به وضوح و به آرامی بیان کنید. توجه داشته باشید در چنین حالتی شما نباید رقیب مخاطب محسوب شوید بلکه باید طرز فکر خود را با او هماهنگ کنید اما این موضوع نباید منجر به منحرف شدن شما از حقیقت شود. عاقلانه صحبت کنید و با دادن آگاهی‌ بیشتر به شخص، ارتباط همدلی را به یک ارتباط مؤثر تبدیل کنید.

صحبت پایانی

اگر رفتاری را از همکار خود مشاهده می‌کنید که به نظر عجیب و غریب است به جای برچسب زدن به او به دنبال این باشید که او در حال حاضر چه چیزی را تجربه می‌کند که این‌گونه رفتار می‌کند. علت را بررسی کنید و سپس خود را جای او قرار دهید، با او ارتباط مناسب برقرار کنید و او را برای حل مشکلش راهنمایی نمایید، گاهی اوقات حتی لازم است سناریو بنویسید و مانند آن صحبت کنید تا همکار خود را در چالش پیش رو راهنمایی کنید و عملکرد مناسب را به او به شکل غیر مستقیم بیاموزید. توجه داشته باشید بدترین عملکرد شما اقداماتی غیر منتظره و شتاب‌زده خواهد بود و گفتن جمله‌ای مانند “من فکر می‌کنم انتخاب درست این‌چنین باشد” شرایط را بدتر خواهد کرد. توجه داشته باشید هرگز به اینکه حق با شما بوده است فکر نکنید و تلاش نمایید از مشاجره و درگیری بین شما و همکارتان بکاهید.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن