تغذیهسلامت باش

غذاهای غنی از آب برای کمک به هیدراته شدن بدن

در واقع ننوشیدن آب کافی می‌تواند منجر به کم‌آبی شود که می‌تواند باعث خستگی، سردرد، مشکلات پوستی، گرفتگی عضلانی، فشارخون پایین و ضربان سریع قلب شود. اما برای هیدراته ماندن فقط لازم نیست آب بنوشید، غذاهای غنی از آب وجود دارند که آنها نیز به شما کمک خواهند کرد.

هندوانه

محتوی ۹۲% آب

هندوانه بسیار سالم است و یکی از میوه‌های هیدراته است که می‌توانید بخورید. ۱۵۴ گرم هندوانه شامل یک فنجان آب (۱۱۸ میلی‌لیتر)، فیبر و مواد مغذی مهم، ازجمله ویتامین C، ویتامین A و منیزیم است. در هر ۱ فنجان آب هندوانه ۴۶ کالری وجود دارد. به دلیل اینکه هندوانه محتوی آب زیادی است، کالری کمی دارد. غذاهای کم‌کالری با افزایش حس سیری و کاهش اشتها باعث کاهش وزن می‌شوند. علاوه بر این، هندوانه غنی از آنتی‌اکسیدان‌های قوی، ازجمله لیکوپن است. این ترکیب برای کاهش آسیب اکسیداتیو سلول‌ها موردبررسی قرارگرفته است که با بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی و دیابت مرتبط است.

طالبی

محتوی ۹۰% آب

طالبی بسیار مغذی است و به روش‌های مختلفی سلامت شما را افزایش می‌دهد. یک فنجان طالبی محتوی دو گرم فیبر است که به همراه آب باعث احساس سیری شده و اشتها را کاهش می‌دهد. طالبی سرشار از ویتامین A می‌باشد که یک فنجان از آن ۱۲۰ درصد از نیازهای روزانه شما را فراهم می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین A می‌تواند سلامت سیستم ایمنی را از طریق محافظت در برابر عفونت افزایش دهد.

شیر کم‌چرب

محتوی ۹۱% آب

شیر حاوی مواد مغذی است. شیر کم‌چرب از آب فراوانی تشکیل‌شده و حاوی مقادیر بالایی از ویتامین‌ها و موادمعدنی ازجمله ویتامین A، کلسیم، ریبوفلاوین، ویتامین B12، فسفر و پتاسیم است. مطالعات متعددی نشان داده‌اند که شیر کم‌چرب به افراد کمک می‌کند بعد از تمرین هیدراته شوند، در مقایسه با نوشیدنی‌های ورزشی یا آب. این امر تا حدی به دلیل الکترولیت‌های شیر و پروتئین است كه ممكن است باعث جابجایی مایع در بدن شود.

آناناس

محتوی %۸۷ آب

آناناس هم جزو میوه‌هایی است که آب زیادی دارد. شامل مواد مغذی، از قبیل ویتامین‌های A و C، تیامین، کلسیم، پتاسیم، فسفر، منگنز، اسیدفولیک و فیبر است.آناناس همچنین فواید بسیاری برای سلامتی دارد. علاوه بر این، سدیم و چربی کمی دارد. این میوه آبدار و گوشتی بدن را هیدراته کرده و  سموم مضر را از بین می‌برد. علاوه بر این، آناناس سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهد هضم غذا را آسان می‌کند، برای سلامت چشم خوب است و استخوان‌ها را قوی و محکم می‌کند.

شما می‌توانید با آب آناناس تازه  بستنی یخی درست کنید که برای روزهای گرم تابستان بسیار خوب است  . شما همچنین می‌توانید آن‌را به‌عنوان یک میوه بخورید و یا به سالاد میوه اضافه کنید،و یا از آن سوپ درست کنید. بنابراین آناناس نیز جزء غذاهای غنی از آب می‌باشد.

کاهو

محتوی ۹۶% آب

کاهو دارای چند ویژگی ارتقادهنده سلامتی است. یک فنجان (۷۲ گرم) کاهو بیش از یک‌چهارم فنجان (۵۹ میلی‌لیتر) آب و ۱ گرم فیبر دارد. همچنین حاوی ۵% اسیدفولیک می‌باشد. اسیدفولیک برای زنان باردار مهم است. علاوه بر این، کاهو دارای ویتامین‌های A و K است که باعث حفظ سلامت استخوان‌ها و سیستم ایمنی بدن می‌شوند. ترکیب آب و فیبر در کاهو باعث می‌شود که بسیار کم‌کالری باشد. در یک قاشق سوپ‌خوری کاهو (۷۲ گرم) ۱۰ کالری وجود دارد.

آبگوشت و سوپ

محتوی ۹۲% آب

آبگوشت‌ها و سوپ‌ها جزء غذاهای غنی از آب بوده و بنابراین بسیار مغذی هستند. به‌عنوان‌مثال یک فنجان آبگوشت مرغ کاملاً از آب تهیه‌شده است. خوردن غذاهای غنی از آب مانند آبگوشت‌ها و سوپ‌ها به‌طور منظم به دلیل کالری کم ممکن است سبب کاهش وزن شوند. مطالعات بسیاری نشان می‌دهند که افرادی که قبل از غذای اصلی سوپ می‌خورند کالری کمتری مصرف می‌کنند.

توت‌فرنگی

محتوی ۹۱% آب

توت‌فرنگی محتوی آب بالا و میوه‌ای هیدراته است. ازآنجاکه حدود ۹۱ درصد از وزن توت‌فرنگی را آب تشکیل می‌دهد، خوردن آن به مصرف آب روزانه کمک می‌کند. علاوه بر این، توت‌فرنگی‌ها محتوی فیبر، آنتی‌اکسیدان، ویتامین‌ها و مواد معدنی، ازجمله ویتامین C، اسیدفولیک و منیزیم می‌باشند. خوردن منظم توت‌فرنگی التهاب را کاهش می‌دهد و شما را در برابر بیماری‌های قلبی، دیابت، آلزایمر و سرطان‌های مختلف محافظت می‌کند.

پرتقال

محتوی ۸۸% آب

پرتقال فوق‌العاده سالم است و مزایای بسیاری دارد. در یک پرتقال تقریباً نصف فنجان آب (۱۱۸ میل) همراه با فیبر و مواد مغذی وجود دارد. پرتقال شامل ویتامین C و پتاسیم است که عملکرد ایمنی و سلامت قلب را افزایش می‌دهد. پرتقال همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی ازجمله فلانوئید می‌باشد که با کاهش التهاب سبب جلوگیری از آسیب سلولی می‌شود. آب و فیبر موجود در پرتقال ممكن است احساس سیری را تقویت كنند كه برای کم کردن اشتها مفید است. علاوه بر این، مرکباتی مانند پرتقال از ایجاد سنگ در کلیه جلوگیری می‌کنند. هیدراتاسیون مناسب یکی دیگر از عوامل مهم در جلوگیری از سنگ کلیه است که میزان آب بالای پرتقال می‌تواند به ارتقاء آن کمک کند.

هلو

محتوی ۸۹% آب

هلو حاوی مواد مغذی بسیاری می‌باشد و میوه‌ای هیدراته است. تقریباً ۹۰% وزن هلو را آب تشکیل می‌دهد. آن‌ها همچنین چند ویتامین مهم و مواد معدنی مانند ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B و پتاسیم را فراهم می‌کنند. علاوه بر این، خوردن هلو باپوست ممکن است محتوی آنتی‌اکسیدان‌های مبارزه با بیماری مانند کلروژنیک اسید در رژیم غذایی شما باشد.

خیار

محتوی ۹۵% آب

خیار یکی دیگر از غذاهای غنی از آب و هیدراته است که در رژیم غذایی شما وجود دارد. خیار تقریباً به‌طور کامل از آب ساخته‌شده و همچنین مقدار کمی از مواد مغذی مانند ویتامین K، پتاسیم و منیزیم را شامل می‌شود. در مقایسه با سایر سبزی‌های غنی از آب، خیار یکی از سبزی‌های کم‌کالری است. وجود آب فراوان در خیار آن را با طراوت ساخته است. به دلیل کالری کم، شما می‌توانید مقدار زیادی خیار را بدون اینکه نگران تغییر در وزن خود باشید مصرف کنید. خیار را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. آن‌ها معمولاً به سالاد و ساندویچ اضافه می‌شوند.

گریپ‌فروت

محتوی ۸۸% آب

گریپ‌فروت یکی از مرکبات سالم و غذاهای غنی از آب است که مزایای بسیاری دارد. در نصف گریپ‌فروت (۱۲۳ گرم)، نزدیک به نصف فنجان (۱۱۸ گرم) آب وجود دارد که مقدار قابل‌توجهی آب را برای رفع نیازهای هیدراته روزانه شما فراهم می‌کند. علاوه بر این، گریپ‌فروت غنی از فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و چندین ویتامین و مواد معدنی، ازجمله ویتامین A، پتاسیم و اسیدفولیک است. مطالعات متعدد نشان داده است که گریپ‌فروت در رژیم غذایی شما ممکن است باعث کاهش وزن و کاهش کلسترول، فشارخون و میزان قند خون شود. به‌عنوان غذاهای غنی از آب، شما می‌توانید گریپ‌فروت را در رژیم غذایی خود جای دهید یا آن را به سالاد اضافه کنید.

آب نارگیل

محتوی ۹۵% آب

آب نارگیل یک نوشیدنی فوق‌العاده سالم است که شما را هیدراته نگه می‌دارد. آب نارگیل نه‌تنها غنی از آب فراوان است، بلکه دارای الکترولیت‌های غنی ازجمله پتاسیم، سدیم و کلرید است. مطالعات نشان داده است که آب نارگیل برای هیدراته مجدد مفید است. آب نارگیل پس از ورزش گزینه‌ای بسیار مناسب به عنوان یک نوشیدنی ورزشی است، زیرا بسیاری از نوشیدنی‌های ورزشی با شکر و سایر مواد ناسالم تهیه می‌شوند.

مطالب مرتبط
منبع
healthline
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن