تغذیهسلامت باش

فواید آب مصرفی روزانه، حداقل و حداکثر میزان آن

برای یک مدت طولانی، خرد جمعی بیان می‌کرد که ما می‌بایست روزانه ۸ لیوان آب بنوشیم. این موضوع هیچ صحت علمی ندارد. در عوض، متخصصان پیشنهاد می‌کنند که هر شخص می‌بایست با توجه به وزن، سطح فعالیت و اقلیم محل زندگی خود، میزان آب مصرفی مناسبی را انتخاب کند.

میزان آب مصرفی مناسب

موسسه پزشکی یک سازمان علمی غیرانتفاعی مستقل است که پیشنهاد می‌کند: ۲٫۷ لیتر آب برای یک زن بزرگسال و ۳٫۷ لیتر آب برای یک مرد بزرگ‌سال مناسب است. این مقدار به‌ طور کلی برای افرادی که در وضعیت سلامتی بدن مناسب و در یک آب‌ و هوای معمولی زندگی می‌کنند، به کار می‌آید.

اما اگر در آب‌ و هوای بسیار گرم زندگی می‌کنید، یا در فعالیت‌های شدید ورزشی شرکت می‌کنید، با توجه به دانشکده آمریکایی پزشکی ورزشی، شما باید حدود ۳۵۰ میلی‌لیتر آب برای هر ۳۰ دقیقه فعالیت جسمانیتان به میزان آب مصرفی روزانه‌تان اضافه کنید. بدن انسان دارای کارکردهای حیاتی بسیاری است که جهت انجام بیشترشان به آب نیاز دارید. برای مثال، خون شما برای حمل اکسیژن به‌ تمامی سلول‌های بدن به آب نیاز دارد.

آیا شما آب را به میزان درستی می‌نوشید؟

اگر شما به میزان لازم آب ننوشید، بدنتان دچار کم‌ آبی شده یا اگر بیش‌ از حد آب بنوشید، دچار پر آبی می‌شود.

نشانه‌های کم نوشیدن آب

در زیر به نشانه‌هایی ساده برای کم‌آبی اشاره می‌کنیم:

  • دهانتان خشک‌شده است.
  • رنگ ادرارتان تیره شده است.
  • احساس گیجی یا سردرد می‌کنید.
  • به‌ طور کلی احساس خستگی یا بی‌حالی می‌کنید.

 نشانه‌های نوشیدن بیش‌ از حد آب

از طرف دیگر، مصرف بیش‌ از حد آب در مدت‌ زمان کوتاه می‌تواند به مسمومیت آب بی‌انجامد که نشانه‌هایی مانند خستگی و گرمازدگی را در بر دارد و ممکن است مشکلاتی چون حالت تهوع، استفراغ، اسهال را برای شما به وجود آورد.

راهکارهای سریع برای تنظیم میزان آب ورودی به بدن شما

حقیقت ناراحت‌ کننده این است که احتمال ابتلا اکثر افراد جامعه به کم آبی بیشتر از پرآبی یا مصرف متعادل آب است. در واقع، تخمین زده می‌شود که ۷۵ درصد از آمریکایی‌ها دچار کم‌آبی می‌شوند. اگر شما به میزان لازم آب نمی‌نوشید، می‌توانید این مسئله را با دانستن مقدار آب ورودی دریافتی روزانه و نوشیدن آن مقدار آب، اصلاح کنید. در ادامه برخی ایده‌ها برای وارد کردن آب بیشتر به رژیم غذایی‌تان آورده شده است:

  1. در آب مصرفی خود از انواع اسانس میوه و یا گیاهان استفاده کنید تا اگر فردی معتاد به شکر، هستید، شیرین شود.
  2. از یک اپلیکیشن نظارت بر نوشیدن آب استفاده کنید تا میزان حجم آب ورودی‌ به بدنتان را کنترل کنید.
  3. میوه‌های آبدار مانند خیار، هندوانه و توت‌فرنگی بخورید که ۹۰ درصد از ترکیب آنها را آب تشکیل می دهد.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن