پزشکیسلامت باش

عمل آب مروارید چگونه انجام می‌شود

عمل آب مروارید یک عمل بدون دردسر و خفیف است که سالانه هزاران نفر در سراسر دنیا این عمل را انجام می‌دهند. در این مطلب قصد داریم شما را با آب مروارید و انجام عمل جراحی آن آشنا کنیم.

در بیماری آب مروارید عدسی چشم کدر می‌شود درنتیجه نور نمی‌تواند به درستی از عدسی عبور کند و درنتیجه دید شخص تار می‌شود. آب مروارید حالت پیش‌رونده دارد، یعنی با گذشت زمان بدتر می‌شود. این حالت بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود، اما گاهی اوقات در افراد جوان نیز اتفاق می‌افتد. نور از طریق عدسی وارد چشم می‌شود، سپس عدسی این نور را روی شبکیه چشم متمرکز می‌کند و بعد سیگنال‌های بینایی از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می‌شود، پس واضح است که کدر شدن عدسی باعث ایجاد اختلال در این فرآیند می‌شود. علائم این بیماری عبارت‌اند از:

تاری دید

شایع‌ترین علامت آب مروارید دیدن تصاویر به‌صورت تار است. درواقع همه‌چیز به‌صورت مه‌آلود دیده می‌شود. باگذشت زمان این حالت بدتر می‌شود و نور کمتری به شبکیه می‌رسد.

حساسیت به نور

افراد مبتلا به آب مروارید به سختی می‌توانند در تابش نور خورشید به اطراف نگاه کنند. حتی نور داخل منزل نیز ممکن است به نظرشان زیاد بیاید. این افراد هنگام رانندگی در شب دچار مشکل می‌شوند، چون نور چراغ ماشین‌های جلویی بینایی آن‌ها را مختل می‌کند.

دوبینی

دوبینی به شرطی جزء علائم آب ‌مروارید به‌حساب می‌آید که فرد فقط با یک چشم نگاه کند، این حالت به دلیل ناهماهنگی و عدم انطباق چشم‌ها با یکدیگر اتفاق می‌افتد.

تغییر رنگ‌ها

آب مروارید باعث می‌شود که رنگ‌ها به‌صورت محو دیده شود و فرد نتواند رنگ‌ها را به‌درستی تشخیص دهد، مثلا تشخیص بین رنگ آبی و ارغوانی دشوار می‌شود.

بهتر دیدن اجسام نزدیک

در این حالت آب مروارید مثل عدسی قوی عمل می‌کند و فرد می‌تواند به‌طور موقت اشیاء نزدیک را بهتر ببیند و البته این حالت با پیشرفت آب مروارید از بین می‌رود.

چه کسانی به آب مروارید دچار می‌شوند؟

این بیماری بیشتر مختص افراد مسن است، بیش از نیمی از آمریکایی‌های بالای ۶۰ سال آب مروارید دارند. گاهی اوقات نوزادان نیز می‌توانند به‌صورت مادر زادی آب مروارید داشته باشند. بعضی از کودکان نیز به‌طور غیرمعمول به دلیل بیماری‌های چشمی به آب مروارید مبتلا می‌شوند.

دلایل ابتلا به آب مروارید

  • سیگار کشیدن
  • مصرف بیش‌ازحد الکل
  • دیابت
  • آسیب‌های چشمی
  • مصرف بیش‌ از اندازه کورتیکواستروئیدها
  • قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی

برای تشخیص بیماری آب مروارید ابتدا با استفاده از یک قطره چشمی مردمک چشم گشاد می‌شود و بعد با استفاده از میکروسکوپ جایی که شبکیه و عصب بینایی قرار دارند، مورد مشاهده قرار می‌گیرند.

این مطلب را نیز بخوانید: سلامت چشم و ویتامین‌هایی که در این راه به ما کمک می‌کنند

عمل آب مروارید

عمل آب مروارید زمانی انجام می‌شود که ضعف بینایی با عینک برطرف نشود. در این عمل عدسی کدر شده برداشته می‌شود و به‌جای آن عدسی مصنوعی قرار داده می‌شود. این عمل بسیار مطمئن و مؤثر است. اگر هر دو چشم به جراحی نیاز داشته باشند، عمل به‌طور همزمان انجام نمی‌شود.

انواع عمل آب مروارید

رایج‌ترین نوع عمل آب مروارید فاکو نامیده می‌شود. در این عمل، پزشک با ایجاد یک برش نازک در چشم، عدسی را با استفاده از امواج اولتراسوند می‌شکند. عدسی خارج می‌شود و با یک عدسی IOL جایگزین می‌شود. در نوع دیگر عمل که عمل آب ‌مروارید خارج کپسولی نامیده می‌شود که در این حالت برش بزرگ‌تری در چشم ایجادشده و عدسی به‌صورت یک تکه ای خارج می‌شود.

نوآوری ها در عمل آب مروارید

پیشرفت‌های جدید در جراحی آب مروارید باعث شده است که به‌طور همزمان دوربینی و نزدیک‌بینی اصلاح شود. روش‌های ایمپلنت توریک نیز آستیگماتیسم را نیز اصلاح می‌کند. بعد از انجام عمل آب مروارید چشم‌های شما به مدت چند روز ممکن است به نور حساسیت داشته باشد و احساس خارش در آن‌ها ایجاد شود. باید از عینک آفتابی و قطره تجویز شده استفاده کنید. حدودا ۸ هفته طول می‌کشد تا چشم‌ها به‌طور کامل معالجه شوند. بعد از عمل ممکن است هنوز هم برای دیدن مسافت دور یا مطالعه کردن نیاز به عینک داشته باشید.

پیشگیری از ابتلا به آب مروارید

  • سیگار نکشید
  • همیشه از کلاه یا عینک آفتابی استفاده کنید
  • دیابت خود را کنترل کنید
  • مصرف الکل را محدود کنید
مطالب مرتبط
منبع
onhealth
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید

بستن
بستن
بستن