خانه داریخانه و خانواده

لباس‌ های ورزشی را چگونه بشوییم؟

لباس‌ های ورزشی از نظر بافت و جنس در مقایسه با دیگر لباس‌ها به‌گونه‌ای است که خیلی سریع‌تر عرق و گردوخاک را جذب می‌کنند، در این مطلب شما را با روش‌های از بین بردن لکه‌ها و شستشوی بهتر لباس‌های ورزشی آشنا می‌کنیم.

از بین بردن لکه‌ها

لباس‌های ورزشی از مواد باکیفیت بالا ساخته‌شده و برای جلوگیری از آسیب نیاز به شستشو به یک روش خاص دارند. قبل از شستن لباس‌ها باید هرگونه لکه روی آن‌را از بین ببرید. سپس لباس‌های همرنگ را جدا کنید. لباس‌های خود را در آب ولرم بشویید و سپس آن‌ها را کاملاً خشک کنید.

از مخلوط سرکه و آب برای از بین بردن لکه‌های چمن استفاده کنید

۱ واحد سرکه را به ۲ واحد آب اضافه کنید. اگر لباس‌های شما از دورنگ متفاوت بیشتر است از حداقل (۲۴۰ میلی‌لیتر) ۲ واحد سرکه برای شستشو استفاده کنید. سپس یک مسواک نرم را برداشته و آن‌را در مخلوط سرکه و آب بزنید. با استفاده از مسواک به‌آرامی لکه‌های چمن را تمیز کنید. سپس لباس‌های رنگی را قبل از شستشو در مخلوط سرکه و آب ۱ یا ۲ ساعت خیس کنید.

لکه‌های خون را با آب سرد بشویید

لباس ورزشی را برعکس کرده و از قسمت داخلی آن‌را در آب سرد بچرخانید تا خون تا آنجا که ممکن است از بین برود. سپس آن قسمت از لباس که با خون لکه شده است زیر آب سرد بگیرید و با دست بشویید. هر ۴ تا ۵ دقیقه تکرار کنید تا خون از بین برود.

استفاده از صابون یا شامپو برای حذف لکه‌های خون خیره‌کننده است

اگر آب سرد به‌ تنهایی لکه خون را از بین نبرد، سعی کنید منطقه رنگی را با صابون یا شامپو تمیز کنید. کمی شامپو یا صابون را به لکه‌های خون بمالید. سپس آن‌را شستشو دهید.

 لکه‌های شدید را با سرکه درمان کنید

اگر رنگ لکه به رنگ سبز یا زرد باشد، به خاطر تعریق زیاد است. مخلوط ۱ قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) سرکه در ۱/۲ (۱۲۰ میلی‌لیتر) آب تهیه کنید،لباس‌ها را ۳۰ دقیقه در این مخلوط قرار داده و سپس آن‌را بشویید.

لباس‌های همرنگ خود را جدا کنید

ازآنجاکه دیگر رنگ‌ها می‌توانند به لباس‌های سفید برسند و آن‌ها را رنگی کنند بهتر است لباس‌های سفید به‌طور جداگانه از لباس‌های رنگی شسته شوند. لباس‌های سیاه نیز باید باهم شسته شوند، زیرا می‌توانند به لباس‌های دیگر رنگ بدهند. هر لباس رنگی دیگر را می‌توانید باهم بشویید.

لباس‌های خاص خود را جداگانه شستشو دهید

هنگام شستن لباس، آن‌ها را با لباس‌های دیگر، به‌ ویژه شلوار جین، شستشو ندهید. رنگ آبی در شلوار می‌تواند به آب برسد و موج‌های آبی را در لباس ایجاد کند.

دکمه‌های لباس را باز کنید

اگر لباس‌های خود هرگونه دکمه‌ای  یا زیپ و موردی از این قبیل داشته باشد که قبل از شستشو بسته بماند می‌تواند موجب چین‌وچروک لباس شود. اطمینان حاصل کنید که همه دکمه‌ها، به‌ویژه در جلوی لباس قبل از اینکه آن‌ها را شستشو کنید، بازشده‌اند.

لباس‌های خود را برعکس کنید و به سمت داخل قرار دهید

این کار باعث محافظت از دوخت و تکه‌های چاپ‌شده بر روی لباس می‌شود. اگر شما آن‌ها را برعکس نکنید، حروف چاپی روی لباس هنگام شستشو جدا می‌شود.

جمع آوری لباس‌ها برای شستشو

ماشین لباسشویی را با آب پر کنید، دمای آن‌را با درجه بالا تنظیم کنید و بگذارید مخزن آن تا حدود (۱۳ سانتیمتر) آب پر شود. سپس درجه حرارت آب را به گرم بچرخانید تا شستشو انجام شود، البته بعد از حدود ۲ دقیقه دما را از گرم به ولرم تغییر دهید.

مواد شوینده را به ماشین لباسشویی اضافه کنید

از مواد شوینده و پاک‌کننده‌های لکه‌ها باکیفیت خوب، برای شستشو و ضدعفونی کردن لباس‌ها، استفاده کنید. اگر بیش از یک لباس برای شستشو دارید، مواد شوینده را به‌اندازه کافی به آب اضافه کنید. اگر یک لباس برای شستشو دارید، نصف واحد مواد شوینده استفاده کنید.

سپس لباس را داخل ماشین لباسشویی انداخته و اجازه دهید شروع به شستن کند.

  • پیمانه بطری شوینده باید دارای علامت باشد تا نشان دهد چقدر برای استفاده مفید است.
  • اگر جای شوینده ماشین لباسشویی شما در قسمت جلو قرار دارد، ابتدا مواد شوینده و مواد ضدعفونی را به ماشین لباسشویی اضافه کنید تا قبل از شروع آن پر شود. پس از حدود ۱ دقیقه، دمای آب را تغییر دهید.

 

بعد از ۱ دقیقه ماشین لباسشویی را متوقف کنید تا لباس‌ها خیس شوند

بعد از اینکه شستشوی ماشین لباسشویی برای یک دقیقه به طول انجامید، آن‌را متوقف کنید تا لباس‌ها به خوبی خیس شوند. این کار باعث می‌شود لکه‌های بیشتر و بهتر در مقایسه با شستشوی متوالی از لباس‌ها پاک شوند.

  • شما می‌توانید لباس را برای شستشو به مدت ۱ روز خیس کنید.

پایان دادن به شستشو و بررسی لباس‌ها

هنگامی‌که لباس‌ها شسته و ماشین لباسشویی متوقف شد لکهٔ روی لباس‌ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که لکه‌ها حذف‌شده‌اند. اگر لکه‌ها از بین نرفته بودند، لباس‌ها را دوباره شستشو دهید.

بعد از شستشو لباس‌ها را بلافاصله خشک‌کنید

استفاده از خشک‌کن لباسشویی باعث چروک شدن و حتی از بین رفتن نوشته‌ها و تکه‌دوزی لباس‌ها می‌شود. اگر لباس‌ها را در ماشین لباسشویی رها کنید، چروک می‌شوند. لباس‌ها را بیرون بیاورید و آن‌ها را بر روی چوب‌لباسی قرار دهید. این کار از چروک شدن جلوگیری می‌کند.

 

بلافاصله پس از یک بازی یا تمرین، لباس ورزشی خود را بشویید 

هر چه فاصله شستشو طولانی‌تر باشد، لکه‌ها مقاوم‌تر می‌شوند و دیرتر پاک خواهند شد. اگر لباس‌ها قدیمی‌تر و کهنه‌تر باشد عرق و گردوخاک را بیشتر جذب می‌کند. پس بلافاصله بعد از یک بازی یا تمرین، لباس خود را بشویید.

مواد شوینده پودری استفاده کنید

مواد شوینده مایع ممکن است حاوی عناصری باشد که بتواند بافت لباس را خراب کند. اگر فقط یک لباس برای شستن دارید، نیازی به پر شدن مخزن پودر نیست. کافی است مقدار توصیه‌شده را استفاده کنید.

سرکه را برای مقابله با بوی نامطبوع اضافه کنید

اگر لباس‌تان بوی بدی دارد ۲۴۰ میلی‌لیتر سرکه سفید را به مادهٔ ضدعفونی‌کننده خود اضافه کنید. سرکه بدون اینکه لباس‌تان بو بگیرد، بوی بد را از بین خواهد برد.

ماشین لباسشویی را به یک چرخه ملایم با آب سرد تنظیم کنید

یک چرخه ملایم، از خراب شدن الیاف در لباس جلوگیری می‌کند و آب سرد هر نوشته چاپی روی لباس را حفظ خواهد کرد. چرخه ملایم معمولاً چرخه مورد استفاده برای پارچه‌های ظریف است.

لباس‌های ورزشی را در خشک‌کن قرار ندهید

گرمای خشک‌کن می‌تواند الاستیسیته یا حالت کششی لباس را خراب و عکس‌های چاپی روی لباس را ذوب کند. پیراهن را روی یک چوب یا یک طناب پلاستیکی آویزان کنید و بگذارید تا خشک شود.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن