پزشکیسلامت باش

فواید چای کیسه ای برای چشم (قسمت دوم)

چای خواص فوق‌العاده‌ای دارد جالب است بدانید به اغلب دمنوش‌های آماده شده شبیه چای که از گیاهان خشک‌شده تهیه می‌شوند چای گفته می‌شود، مانند چای بابونه یا چای آویشن. در ادامه قصد داریم فواید انواع چای کیسه‌ای برای چشم‌ها را بیان کنیم.

فواید انواع چای کیسه ای برای ورم چشم­

از فواید چای گل همیشه بهار، بابونه و رازیانه کم‌شدن ورم چشم است، ولی شواهد علمی محدودی می‌تواند از این درمان برای این بیماری حمایت کند. این چای‌ها می‌توانند در دفع مایعات اضافی کمک کرده و از تورم و سوزش ناشی از آن بکاهند. چای سبز در کاهش التهاب مفید بوده، خاصیت ضد میکروبی موثری در دفع باکتری‌ها و تقویت ایمنی چشم دارد و به همین علت ورم را از بین می‌برد.

فواید چای برای حلقه‌های تیره دور چشم

چای سبز یا سیاه سرد برای چشم، از ظهور حلقه‌های تیره می‌کاهد. کافئين، رگ‌های خونی دور چشم را تنگ کرده و جریان خون آن‌ها را کُند می‌کند، در نتیجه سیاهی دور چشم کاهش می‌یابد.

فواید چای برای گل مژه

چای سیاه با توجه به مقدار تانن بالای که دارد برای درمان گل‌مژه­ بسیار مفید است، خاصیت ضدباکتری و  ضد درد تانن به کاهش تورم و سوزش کمک می‌کند. بابونه نیز برای تسکین و بهبود سوزش مفید می‌باشد ولی شواهد علمی محدودی از چای بابونه در سلامت پوست و چشم حمایت می‌کند.

چشمان سرخ

بابونه و  چای سبز، در درمان زخم یا سرخی چشم‌ها موثر هستند.  ضد التهاب بودن این چا­ی­‌ها در کاهش ورم یا سوزش همراه با التهاب چشم­‌ها مفید می‌باشند.

چشمان خشک

استفاده از  چای اسطوخودوس و سیاه، روی چشم­ سبب رطوبت کافی و کاهش خشکی آن می­‌شود. خواص تسکین‌دهندگی این چای از سوزش یا حساسیت چشم‌ها می‌کاهد.

اقداماتی برای احتیاط

هنگام استفاده از چای کیسه­ ای یا جوشانده انواع چای به شکل مایع، حتما مراقب باشید، چرا که  چشم  عضو بسیار حساسی است. موارد زیر را به خاطر بسپارید:

  • شستن کامل دست و صورت  پیش از درمان با چای
  • پاک کردن  مواد آرایشی
  • عدم استفاده از  چای‌های داغ کیسه‌ای
  • قطع استفاده از آن‌ها در صورت ایجاد درد یا سوزش
  • پرهیز از کیسه‌های چای دارای میخ منگنه
  • استفاده از کیسه­‌های چای بی‌رنگ
در صورتی که علائم درد باقی مانده و طی چند روز بهبود نیافته‌اید، به یک چشم‌پزشک مراجعه کنید. در صورتی که سوزش یا ناراحتی چشم­‌های‌تان در بازه‌های زمانی کوتاه رخ می‌دهد، فکر خوبی است که کمی بیشتر برای استراحت چشمان‌تان در رخت‌خواب بمانید.

در اینجا چند راهنمایی برای سلامت چشم ذکر می‌شود:

  • استراحت بیشتر و افزایش  مصرف مایعات برای حفظ آب بدن
  • محافظت چشم­‌ها از آفتاب به وسیله عینک آفتابی و کلاه
  • رعایت نکاتی برای تمیز نگه‌داشتن دست­‌ها و صورت برای جلوگیری از آلودگی چشم‌ها
  • ایجاد تغییراتی ساده در سبک زندگی، از قبیل خوراک سالم، ورزش منظم ،کاهش استرس، که در بهبود سلامت کلی بدن شما مؤثر خواهد بود
مطالب مرتبط
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن