خانه داریخانه و خانواده

نحوه‌ استفاده بهینه از اجاق‌ گاز

اجاق‌ گاز به‌ منظور سرعت بخشیدن در پخت‌وپز و تنظیم درجه حرارت به روشی ساده کاربرد دارد. اگر تا به‌ حال از اجاق‌گاز استفاده نکرده‌اید، ممکن است کمی احساس سردرگمی کنید. هنگامی‌که از استفاده از اجاق‌گاز استفاده می‌کنید، متوجه می‌شوید که آن‌ها به‌ راحتی و همانند اجاق‌گازهای الکتریکی استفاده و نگهداری می‌شوند. در زمان پخت‌وپز مراقب اجاق‌گاز خود باشید و نکات ایمنی را رعایت کنید، که بتوانید از آن به‌ راحتی استفاده کنید.

قبل از روشن کردن اجاق‌گاز خود، یک ایمنی خوب برای بدن انجام دهید

اجاق گاز

برای جلوگیری از هرگونه آتش‌سوزی در هنگام استفاده از اجاق‌گاز، آستین پیراهن خود را بالای آرنج قرار دهید و موهای بلند را با یک کش مو ببندید. اگر جواهری دارید، قبل از شروع کار، آن‌را از خود جدا کنید.

دستگیره اجاق‌گاز را بچرخانید تا اجاق‌گاز روشن شود

اجاق گاز

اکثر اجاق‌گازها با یک دستگیره مشخص‌شده که مشعل را روشن می‌کند، کار را شروع می‌کنند. شما می‌توانید شعله را به کم، متوسط، زیاد و بسته به آنچه می‌خواهید، تنظیم کنید. دستگیره را بچرخانید و صبر کنید تا مشعل روشن شود، سپس آن‌را روی حرارت مورد نظر خود تنظیم کنید.

  • در بعضی موارد، ممکن است شعله روش نشود. این در اجاق‌های قدیمی رایج است و چیزی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد،سعی کنید دوباره دستگیره اجاق‌گاز را تا زمانی که چراغ مشعل روشن می‌شود، بازکنید.

اگر بلافاصله مشعل روشن نشد، سوراخ‌های مشعل را تمیز کنید

اجاق گاز

اگر مشعل شما با مواد باقی‌مانده از پخت‌وپز قبلی مسدود شده باشد، ممکن است به‌طور خودکار روشن نشود. برای پاک کردن هرگونه روغن یا موادی دیگر، مشعل را با یک مسواک سفت (بدون آب یا گاز پاک‌کن) تمیز کنید.

  • از یک سوزن برای پاک کردن جرم‌ها در مکان‌های سخت و غیرقابل‌دسترس مثل سوراخ‌های روی مشعل استفاده کنید.
  • اگر تمیز کردن مشعل مشکل بود و خودتان از عهده آن برنمی‌آمدید، با یک تعمیرکار خانگی تماس بگیرید چون ممکن است مشعل بشکند و نیاز به جایگزینی داشته باشد.

اجاق‌گاز را به‌صورت دستی روشن کنید

اجاق گاز

بیشتر اجاق‌گازها می‌توانند با یک فندک روشن شوند. اگر جرقه زن اجاق‌ شما شکسته است، دستگیره گاز را به حالت متوسط بچرخانید، سپس فندک خود را روشن کنید. فندک را به مرکز مشعل نزدیک کنید و آن‌را نگه‌دارید، سپس ۳-۵ ثانیه صبر کنید تا مشعل روشن شود. دست خود را به‌ سرعت برای جلوگیری از سوزش بردارید.

  • امن‌ترین گزینه، استفاده از یک فندک با دسته بلند است. فندک دسته‌ بلند را می‌توان در بسیاری از فروشگاه‌ها و یا ابزارفروشی‌ها یافت.
  • اگر قبلاً یک اجاق‌گاز را روشن نکرده‌اید به‌ طور دستی روشن کردن آن ممکن است خطرناک باشد، به‌ تنهایی این کار را انجام ندهید.

اگر اجاق‌گاز شما یک مدل قدیمی‌تر باشد، چراغ راهنمای اجاق‌گاز خود را بررسی کنید

اجاق گاز

اکثر اجاق‌گازهای قدیمی با شعله پیلوت مجهز شده‌اند که حتی اگر اجاق‌گاز خاموش باشد، دائماً روشن است. اجاق‌ خود را بررسی کنید تا ببینید آیا آن شعله پیلوت دارد یا خیر. برای مدل‌هایی با شعله پیلوت، شعله را از اجاق‌گاز خود جدا کرده و صفحهٔ اجاق را باز کنید. این شغله باید یک شعله کوچک باشد که مستقیماً زیر صفحه‌های اجاق‌ قرار دارد.

  • اگر شعله پیلوت روشن است اما شما بوی گوگرد را احساس می‌کنید، خانه خود را ترک و به خدمات آتش‌نشانی تماس بگیرید، چون ممکن است گاز را به داخل خانه نشت کند.

هنگام طبخ غذا اجاق را ترک نکنید

اجاق گاز

هنگام آشپزی با اجاق‌گاز خود، هرگز اتاق را ترک نکنید. درصورتی‌که مواد غذایی شما بدون مراقبت باقی بماند آتش می‌تواند در عرض چند ثانیه شروع شود و مهم است که شعله همیشه در معرض دید شما باشد.

اجاق‌گاز خود را فقط برای پخت‌وپز استفاده کنید

اجاق گاز

اجاق‌گاز ساخته‌ شده است که فقط برای غذا استفاده شود. هرگز از آن به‌ عنوان بخاری برای گرم کردن خانه خود استفاده نکنید زیرا نگه‌داشتن اجاق‌گاز برای مدت‌زمان زیاد باعث افزایش احتمال نشت گاز می‌شود.

  • حتی از اجاق‌گاز نباید برای گرم کردن اتاق‌های کوچک استفاده کنید.

سازمان آتش‌نشانی را برای صدای نشت گاز یا بوی گاز خبر کنید

اجاق گاز

اگر از خانه شما بویی شبیه به بوی “تخم‌مرغ فاسد” و یا صدای نشت گاز حس می‌کنید، بلافاصله از خانه بیرون بیایید و با آتش‌نشانی تماس بگیرید. اجاق‌گاز شما ممکن است نشت گاز داشته باشد که بسیار خطرناک و کشنده است.

  • اگر فکر می‌کنید که اجاق‌گاز شما گاز نشت کرده است، کنتور برق خود را قطع کرده و برای روشنایی از یک چراغ‌قوه استفاده کنید.

آشپزخانه خود را با یک کپسول آتش‌نشانی برای موارد اضطراری مجهز کنید

اجاق گاز

یک کپسول آتش‌نشانی را در یک کابینت در نزدیکی اجاق‌ خود در صورت آتش‌سوزی روغن و مواد غذایی نگه‌دارید. همچنین نوشابه‌های گازدار را در یک کابینت ذخیره کنید، زیرا ریختن نوشابه‌های گازدار بر روی شعله‌های آتش می‌تواند باعث مهار آتش شود.

  • هرگز بر روی آتش‌سوزی حاصل از روغن آب نریزید. آب باعث شعله‌ور شدن بیشتر آتش می‌شود.

اجتناب از قرار دادن مواد قابل اشتعال در نزدیکی اجاق‌

اجاق گاز

مواد قابل اشتعال، مانند حوله‌های پلاستیکی یا پرده‌ها، می‌توانند در صورت قرار گرفتن بیش‌ازحد در مجاورت اجاق، باعث ایجاد آتش‌سوزی شوند. مواد قابل اشتعال را دور از اجاق‌گاز خود نگهدارید و از استعمال دخانیات مانند سیگار در هنگام پخت‌وپز اجتناب کنید.

خاموش کردن اجاق‌گاز بعد از هر استفاده

اجاق گاز

برای جلوگیری از آتش‌سوزی و یا سوختگی، به یاد داشته باشید بعد از هر بار استفاده از اجاق‌گاز، آن‌را خاموش‌کنید. اگر معمولاً فراموش می‌کنید، سعی کنید یادداشتی را روی یخچال یا کابینت خود در نزدیکی اجاق‌گاز بگذارید تا فراموش نکنید.

شعله‌های اجاق‌گاز خود را جدا کنید و آن‌ها را جداگانه پاک‌کنید

اجاق گاز

شعله‌های اجاق‌گاز را بیرون بیاورید و آن‌ها را در ظرف‌شویی قرار دهید. سپس ظرف‌شویی را با آب داغ پرکنید. چند دقیقه صبر کنید، سپس آن‌ها را با یک اسفنج مرطوب و مایع ظرف‌شویی تمیز کنید.

  • سر شعله‌ها را هم همچنین جدا کرده و آن‌ها را در آب گرم و مواد شوینده بشویید.

صفحهٔ گاز را با پارچه خشک‌ کنید

اجاق گاز

برای پاک کردن تکه‌های خردشدهٔ مواد غذایی که در حین پخت‌وپز روی صفحهٔ گاز ریخته شده است یک بطری اسپری را از یک پیمانه سرکه سفید و یک پیمانه آب پرکرده و بگذارید مخلوط برای چند دقیقه بماند، سپس گاز را با یک اسفنج مرطوب یا پارچه آغشته به این محلول پاک‌ کنید.

سر شعله‌ها را مجدداً سر جای خود قرار دهید

اجاق گاز

پس از پاک کردن آن‌ها از هرگونه لکه‌ پخت‌وپز، خشک کرده و آن‌ها را مجدداً در محل خود قرار دهید، دوباره آماده‌ استفاده هستند.

در صورت لزوم، دستگیره‌ها و صفحه پشت گاز را تمیز کنید

اجاق گاز

برای پاک کردن هر گردوغبار یا لکه‌های جزئی، دستگیره‌های اجاق‌ و صفحه پشت گاز را با دستمال مرطوب پاک‌ کنید. اگر لکه‌های بزرگ‌تری وجود داشته باشد، آن‌ها را با اسپری کردن مخلوط آب و سرکه پاک کنید و چند دقیقه اجازه دهید محلول روی لکه‌ها بماند و دوباره پاک‌کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن