زیباییسلامت باش

چگونه می‌توان پوسته شدن لب‌ها را درمان کرد؟

لب‌های پوسته پوسته شده اغلب به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، باد شدید یا نور شدید آفتاب ایجاد می‌شود. خوردن آب کافی، استفاده از مرطوب کننده‌ها و تغییر در سبک زندگی می‌تواند پوسته‌ها را از روی لب برطرف می‌کند.

اقدامات پیشگیرانه از پوسته شدن لب

استفاده از کرم ضد آفتاب بر روی لب مانع از آسیب لب‌ها براثر اشعه UV می‌شود. آفتاب شدید مخصوصاً اشعه‌ای UV تأثیر بسیاری در پوسته شدن لب‌ها دارد. بهتر است هنگام انتخاب کرم مرطوب کننده لب، نوعی از کرم حاوی SPF 30 را تهیه کنید.

محافظت از لب در برابر باد نیز مانع از خشک شدن لب‌ها می‌شود. خشکی لب دلیل اصلی پوسته شدن لب است. برای محافظت لب‌های از بادهای شدید در زمستان لب‌های خود را با شال بپوشانید.

توجه داشته باشید که پاک کننده‌های مورد استفاده برای صورت می‌تواند منجر به خشکی لب‌ها شود. قبل از استفاده پاک کننده‌های صورت ابتدا لب‌ها را چرب کنید. تا اسید سالیسیلیک موجود در مواد پاک کننده به لب‌ها آسیب نزند.

پوسته شدن لب‌ها می‌تواند نتیجه‌ای یک واکنش آلرژیک باشد. خمیردندان، رژلب، غذا و حتی نوشیدنی‌های خاص یا دارو می‌تواند منجر به ایجاد آن شود. بهتر است با دکتر خود صحبت کنید تا با مصرف داروهای مناسب پوسته شدن لب‌های بهبود پیدا کند.

استفاده از محصولات مؤثر بر روی لب

برای رهای از پوسته شدن لب‌های بهترین راهکار استفاده از محصولات مرطوب کننده مناسب است. انتخاب نوع مرطوب کننده برای لب بسیار مهم است. بهتر است از مرطوب کننده‌ای استفاده نمایید که حاوی مواد مغذی مانند روغن بادام، کره شیا، روغن نارگیل یا موم زنبور عسل باشد. وجود این مواد بر روی لب از خشک شدن لب جلوگیری می‌کند.

اجتناب از مواد آرایشی مضر در سلامت لب بسیار مؤثر است. بهتر است از رژ لب‌های حاوی مواد مضر مانند مندول، الکل، اسید سالیسیلیک و معطر اجتناب کنید. وجود این مواد در رژ لب باعث می‌شود لب‌ها پوسته شود یا در آنها ایجاد لک می‌کنند.

استفاده از اسکراب‌ می‌تواند به لب‌ها آسیب بزند. اسکراب‌ها اغلب شامل مواد مضر شیمیایی هستند که برای پوست حساس لب خطرناک است. به جای استفاده از این اسکراب‌ها، از اسکراب‌های خانگی استفاده کنید. یکی از بهترین اسکراب‌ها تهیه شده از یک قاشق چای خوری قهوه، عسل و روغن زیتون است. این مخلوط را ۲۰ ثانیه بر روی لب قرار داده و با حرکت چرخشی بر روی لب‌های ماساژ دهید.

اجتناب از رژ لب‌های غلیظ در سلامت لب مؤثر است. رژ لب‌های غلیظ مانع از رسیدن اکسیژن کافی به لب‌های می‌شود؛ بنابراین برای داشتن لب‌های سالم بهتر است از رژ لب‌های سبک شامل روغن‌های مفید مانند کره شیا استفاده کنید.

تغییر در شیوه زندگی

  • از لیسیدن لب‌های اجتناب کنید. خیس کردن مدام لب‌ها باعث می‌شود لایه بیرونی لب حساس شود. در نتیجه لب‌ها و پوست اطراف آن به سرعت خشک می‌شود.
  • با استفاده از دستگاه بخار ساز محیط خانه را مرطوب کنید. رطوبت موجود در هوا جایگزین مناسب به جای مرطوب کننده‌ها است. بهتر است هر شب بر روی لب‌ها مرطوب کننده استفاده کنید. سپس در محیط مرطوب (با روشن کردن دستگاه بخار ساز) استراحت کنید.
  • نوشیدن مقدار زیاد آب نیز در سلامت لب‌ها مؤثر است. مردها باید روزانه ۱۳ فنجان یا ۳ لیتر آب و زنان باید ۹ فنجان معادل ۲٫۲ لیتر آب بنوشند.
  • پوسته‌های لب را بلند نکنید. برخی افراد عادت دارند با گاز زدن لب پوسته‌های بلند شده از لب را جدا می‌کنند. این کار موجب تحریک بیشتر لب‌ها و حتی خونریزی در لب می‌شود. به جای این کار لب‌ها را چرب کنید تا پوسته‌های لب شما را اذیت نکند.
مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن