پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

مدیریت تفکر فاجعه سازی ؛ متوقف کردن این فکر اشتباه

شما با فاجعه سازی از اتفاقات گذشته، حال و آینده به راحتی می‌توانید خودتان را ناراحت کنید. «فاجعه ساختن» یعنی اغراق کردن درباره گرفتاری‌ها و تبدیل کردن آن‌ها به چیزی بدتر از آنچه هستند، یعنی تجسم آن‌ها در بدترین حالتشان و آزار دادن فکر، روح و جسم خود.

درمان‌های پزشکی برای فاجعه سازی

هر شخصی می‌تواند در بعضی زمان‌ها احساس نگرانی بکند، اما وقتی یک فرد به طور مدوام تصور بدترین اتفاق را دارد و یا از دوستان و خانواده خود می‌شنود که فرد به این صورت فکر می‌کند، نیاز هست که شرایط خود را بررسی کند. اگر یک فرد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند افسردگی باشد، پزشک ممکن است از داروهای ضد افسردگی برای کمک به او استفاده کند.

نمونه‌هایی از این موارد عبارتند از:

  • مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین (SSRI): نمونه‌هایی شامل فلوکستین (پروزاک) و پاروکستین (Paxil) هستند. این داروها میزان سروتونین را در مغز افزایش می‌دهد.
  • بازدارنده‌های بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین (SNRI): نمونه‌هایی از این داروها شامل دوولتکسیتین (Cymbalta) و ونلافاکسین (Effexor) می‌باشد. این داروها اغلب برای اولین بار برای افرادی که دارای افسردگی هستند، اما ممکن است برای انواع اختلالات اضطرابی تجویز شوند. این داروها میزان سروتونین و همچنین نوراپی نفرین را در مغز افزایش می‌دهد.
  • ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای  (TCA): این داروها عبارتند از آمیتریپتیلین و نورتریپتیلین (پامیلور). پزشکان TCA را به علت عوارض جانبی معمولاً تجویز نمی‌کنند.

این مطلب را نیز بخوانید: افسردگی چیست؟ (علت و درمان)

 شش راهنمایی برای مدیریت تفکر فاجعه ساز

متخصصین سلامت روان اغلب از تکنیک‌هایی شناخته شده به عنوان درمان شناختی-رفتاری (CBT) استفاده می‌کنند تا به فرد کمک کنند تفکر فاجعه ساز خود را بر طرف کند.

بپذیریم (تأیید کنیم) که چیزهای ناخوشایند اتفاق می‌افتد: زندگی پر از چالش‌ها و همچنین روزهای خوب و بد است. فقط به این دلیل که یک روز بد است به این معنا نیست که تمام روزها بد می‌شود.

شناختن زمانی که این تفکر اتفاق می‌افتد: فاجعه سازی اغلب بر اساس الگوی مشخصی اتفاق می‌افتد. یک فرد ممکن با این فکر فاجعه سازی خود را شروع کند که “من امروز صدمه می‌بینم “. سپس این فکر باعث اضطراب و نگرانی فرد می‌شود، مانند: “درد فقط بدتر می‌شود” یا “این درد بدان معنی است که هرگز بهتر نخواهم شد”. هنگامی که یک فرد یاد می‌گیرد این افکار را به رسمیت بشناسد، بهتر می‌توانند آنها را اداره کنند.

بگوییم: “کافیه دیگه!”: برای متوقف ساختن افکار تکراری یا فاجعه ساز، ممکن است فرد با صدای بلند یا در سر خود بگوید “کافیه دیگه”

در مورد نتیجه دیگری فکر کنید: به جای فکر کردن به یک نتیجه منفی، یک گزینه مثبت یا حتی گزینه کمتر منفی را در نظر بگیرید.

فکر کردن به توانایی‌های خود (باور مثبت به خود دادن): وقتی تفکر فاجعه ساز به سراغ فرد می‌آید، فرد باید خود را باور کند و باور داشته باشد که می‌تواند بر سخت‌ترین افکار غلبه کند. آن‌ها ممکن است لازم باشد روزانه تأیید مثبت خود را تکرار کنند.

تمرین عالی مراقبت از خود: افکار فاجعه آمیز زمانی بیشتر می‌شود که فرد خسته و تحت تأثیر شرایط استرس هست. استراحت کافی و مشارکت در تکنیک‌های تسکین دهنده استرس، مانند ورزش، مدیتیشن و روزنامه نگاری، می‌تواند به یک فرد کمک کند که احساس خوبی داشته باشد.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن