پیشرفت شخصیپیشرفت کن
موضوعات داغ

اهداف کوتاه مدت چه تاثیری بر کسب موفقیت نهایی می گذارند

برای موفق شدن به امید احتیاج دارید، داشتن امید و حس امیدواری سرآغاز شروع تغییرات در زندگی است، اما علاوه بر امید برای موفقیت، تعیین هدف و تنظیم اهداف کوتاه مدت نیز بسیار مهم است زیرا، با تعیین اهداف کوتاه مدت احتمال رسیدن به هدف نهایی و موفقیت بیشتر و بیشتر می‌شود.

زمانی که اهداف کوتاه مدت بر اساس معیارهای درست و خوبی تعیین شده باشند، شما را گام به گام به سوی موفقیت سوق می‌دهند تا در نهایت به هدف بزرگتان برسید. انتخاب اهداف کوتاه مدت باعث می‌شود در هر مرحله چالش‌ها را با موفقیت و به راحتی پشت سر بگذارید همین موضوع باعث می‌شود انگیزه شما برای رسیدن به هدف نهایی همچنان قوی باقی بماند.

هدف کوتاه مدت چیست؟

اهداف کوتاه مدت، اهدافی هستند که زمان وقوع آنها مربوط به ده دقیقه، یک روز تا یک هفته و نهایت یک یا چند ماه است، زمان تحقق این اهداف، کوتاه است و در این زمان کوتاه مدام در فکر و ذهن خود تحقق آن را بررسی می‌کنیم.

برای شروع باید، نتیجه یا هدفی را که قرار است به آن برسید را با تاریخ وقوع آن به شکل واضح یادداشت نمایید. سپس یک گام به عقب برگردید و تعیین کنید برای رسیدن به این هدف بزرگ چه شرایطی لازم است و چه گام‌های برای رسیدن به آن باید بردارید. نکته بسیار مهم این است که در تعیین اهدافتان باید چیزهای را انتخاب کنید که در شما شور و شوق ایجاد کند، شدت میل رسیدن به هدف یکی از ویژگی‌های اصلی در انتخاب هدف است، اگر به اندازه کافی شور و شوق برای رسیدن به اهدافتان نداشته باشید هدفتان کم‌کم فراموش شده و هرگز به آن دست نخواهید یافت.

آنتونی رابینز“مردم تنبل نیستند؛ آنها اهداف ضعیفی انتخاب می‌کنند که برای آنها الهام بخش نیست و به راحتی از رسیدن به اهداف خود صرف نظر می‌کنند” آنتونی رابینز

توجه داشته باشید هنگام  تنظیم اهداف علاقمندی رسیدن به آن شرط اول موفقیت است، زیرا این علاقمندی شما به اهدافتان است که باعث می‌شود انرژی خود را برای رسیدن به هدف نهایی متمرکز کنید. زمانی که شما برای رسیدن به اهداف نهایی خود به اهداف کوچک‌تر دست پیدا می‌کنید، مواد شیمیایی مانند دوپامین، سروتونین اکسایتوسین یا اندروفین در بدن شما آزاد می‌شود و شما حس خوبی خواهید داشت.

شما باید ابتدا اهداف بزرگ‌تر را تعیین کنید، مسیر رسیدن به اهداف بزرگ را به مراحل کوچک‌تر تقسیم کنید و هر مرحله را به چند مرحله کوچک‌تر با تعیین اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید؛ زمان رسیدن به اهداف کوچک‌تر را مشخص کنید. در ابتدا مشخص کنید بعد از رسیدن به یک هدف مرحله بعدی کار چگونه باید پیش رود و از قبل برای تمام مراحل و ترتیب آنها برنامه ریزی کنید.

اهداف کوتاه مدت باعث می‌شود تا زندگی شما بهتر پیش رود

به طور کلی، انتخاب اهداف کوتاه مدت برای رسیدن به اهداف بزرگ‌تر الزامی است، به عبارت دیگر برنامه ریزی شما برای رسیدن به اهداف نهایی و بزرگتان باید به گونه‌ای باشد که در دل خود شامل اهداف کوتاه باشد. بهتر است برنامه ریزی شما به شکل بصری شروع شود. از چهره‌های موفق دنیا می‌توان به والت دیزنی و جاستین دری اشاره نمود که اهداف خود را در اولین گام به صورت بصری آغاز کرده‌اند.

آنها می‌گویند ما اهداف خود را مانند یک پازل می‌دیدیم که برای رسیدن به هدف نهایی باید تکیه‌های پازل؛ که هرکدام اهداف کوتاه مدتی بودند را در کنار هم قرار می‌دادیم تا به هدف نهایی برسیم، ترسیم آنچه در ذهن داشتیم و مشاهده آن هر روز و هر روز به ما کمک کرد تا در رسیدن به اهدافمان؛ انرژی بگیریم و کم‌کم هدف نهایی ما محقق شود.

اهداف کوتاه مدت؛ اهداف نهایی را پیش می‌برند

این‌ که هدف نهایی شما چگونه به ذهنتان برسد یا چه اندازه عجیب و غریب باشد مهم نیست، برای شروع باید بهترین امید و آرزوی که در ذهن خود دارید را در جایی یادداشت نمایید تا هر روز آن را ببینید. سپس برای رسیدن به اهداف خود دست به کار شوید و برنامه ریزی نمایید. توجه داشته باشید برنامه ریزی باید به گونه‌ای باشد که در دل خود چند هدف کوتاه مدت را جای داده باشد، در گام بعد اهداف را به ترتیب پشت سر هم قرار دهید تا با طی کردن آنها به هدف نهایی برسید.

فکر می‌کنید اگر به جای مدیرتان، مدیریت شرکت را به عهده داشتید، در تعیین اهداف شرکت و رسیدن به آنها چقدر موفق بودید، آیا اهداف شما به اندازه کافی منظم و فعالانه بود؟ کارن لاوسون، مدیر عامل شرکت Slingshot می‌گوید: یک چشم انداز تعیین کنید و بر روی هدف نهایی متمرکز شوید، اقدامی را در پیش بگیرید که نه تنها برای امروز بلکه برای فردا مفید باشد، اهداف شما باید منجر به بهبود شرایط شود. توجه داشته باشید در راه رسیدن به اهدافتان انعطاف پذیر بوده و در زمان‌ چالش‌ها، پاسخگو باشید.

ایان رابرتسون“موفقیت قوی‌تر از مواد مخدر و ژنتیک منجر به ایجاد حس خوب در شما می‌شود” ایان رابرتسون

با انتشار این مواد شیمیایی در بدن اعتماد به نفس شما تقویت شده و روز به روز بر تمرکز شما افزوده خواهد شد و این امر باعث می‌شود هدف کوتاه‌ مدت بعدی به راحتی به وقوع بپیوندد. صرف نظر از محل زندگی شما و اهداف کوتاه مدت شما، رسیدن به اهداف کوتاه مدت منجر به بالا رفتن قدرت ریسک و اثر پذیری شما می‌شود، جالب است بدانید حس شما نسبت به خود تغییر کرده، همچنین مدیریت غذا و انرژی در شما بهبود پیدا می‌کند، و تغییرات رفتاری در شما در محل کار و محیط خانه کاملاً مشهود است، نگرش شما به زندگی تغییر کرده و با سلامت جسمی و روانی دید بهتری نسبت به زندگی خود خواهید داشت.

ایجاد عادت‌های مثبت در خود

یک رقصنده، هر روز صبح ساعت ۵:۳۰ بیدار می‌شود، لباس‌های خود را برمی‌دارد به ورزشگاه می‌رود، و تا پایان ساعت تمرین، به تمرین مشغول است. شاید به نظر شما این یک عمل ساده به نظر برسد، اما تکرار این کارها هر روز و هر روز باعث می‌شود در این رقصنده یک عادت ایجاد شود بنابراین چنین فردی به یک رقصنده مشهور تبدیل خواهد شد. شما نیز برای رسیدن به اهداف خود باید در خود عادت‌های جدید ایجاد کنید، مسلماً ایجاد عادت جدید در ابتدا کار بسیار سختی خواهد بود، اما تکرار آن در نهایت باعث شکسته شدن مقاومت و تبدیل آن به عادت در شما می‌شود.

یکی از راهکارهای مناسب برای رسیدن به موفقیت، ایجاد عادت‌های جدید و مفید در شما است. هنگامی که از آینده صحبت می‌کنید، و برای رسیدن به اهداف خود برنامه ریزی کرده و هدفی را مشخص می‌کنید، این عادت را در خود ایجاد کنید که هر روز اهداف خود را مرور کنید؛ شاید ابتدا فکر کنید این کار در شما تفاوتی ایجاد نمی‌کند، اما مرور اهدافتان در طول روز باعث می‌شود مدام به فکر برآورده کردن اهدافتان باشید و تلاش کنید تا الگوی رفتاری و یا قدم‌های هرچند کوچک به سمت اهداف خود بردارید، این کار باعث می‌شود، امیدواری شما برای رسیدن به موفقیت تقویت شده و دستیابی به موفقیت بیش از پیش امکان پذیر به نظر برسد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن