پیشرفت شخصیپیشرفت کن

اهداف کوتاه مدت چه تاثیری بر کسب موفقیت نهایی می گذارند

زمانی که اهداف کوتاه مدت بر اساس معیارهای درست و مناسبی تعیین شده باشند، شما را گام به گام به سوی موفقیت سوق می‌دهند تا در نهایت به هدف بزرگتان برسید. انتخاب اهداف کوتاه مدت باعث می‌شود در هر مرحله چالش‌ها را با موفقیت و به راحتی پشت سر بگذارید همین موضوع باعث می‌شود انگیزه شما برای رسیدن به هدف نهایی همچنان قوی باقی بماند. در قسمت اول مقاله اهداف کوتاه مدت و تاثیرات آن در پیش برد زندگی برای رسیدن به هدف نهایی بیان شد، در ادامه روش‌های را بیان می‌کنیم که منجر به موفقیت اهداف کوتاه مدت می‌شود.

۶ گام آسان برای کسب موفقیت در اهداف کوتاه مدت

هدف از انتخاب و قرار دادن اهداف کوتاه مدت داشتن زندگی شادتر و رسیدن به موفقیت‌ها و اهداف مد نظر است تا از راهی ساده‌تر به آن برسید. مراحل زیر را دنبال کنید تا آرزوهای خود برآورده کنید.

مرحله اول: تعیین بهترین امید و آرزوی خود

تنها شما هستید که می‌دانید نهایت امید و آرزوی شما از زندگی چیست پس گوشه‌ای بنشینید، به خوبی فکر کنید و نهایت خواسته‌های خود را  در مورد زندگی‌تان یادداشت کنید.

  • بزرگ‌ترین آرزوی شما از نظر مالی چیست؟
  • بزرگ‌ترین آرزوی شما در روابط چیست؟
  • بزرگ‌ترین آرزوی شما از نظر حرفه و شغلتان چیست؟
  • بزرگ‌ترین آرزوی شما از نظر سلامتی چیست؟

در هرکدام از فرایندهای بالا، و دیگر اهدافتان در زندگی؛ نهایت آنچه را که در ذهن دارید یادداشت کنید، سپس در مورد تغییر و تحولی که لازم است تا ایجاد کنید تا به این اهداف برسید به خوبی فکر کنید توجه داشته باشید که تغییر و تحول در وجود شما باعث می‌شود تا مسیر رسیدن به اهدافتان همراه‌تر شود.

مرحله دوم: توجه به تفاوت‌ها

سؤال بعدی که باید از خود بپرسید این است که چه چیزی باعث می‌شود تا شما به اهدافتان برسید، به عبارت دیگر باید به اطرافتان به خوبی دقت کنید حتی جزئیات را برای رسیدن به اهدافتان در نظر بگیرید تا با توجه به آنها برنامه ریزی‌ها مناسب را برای رسیدن به اهداف خود به شکل دقیق‌تر انجام دهید.

مرحله سوم: ادامه دهید چه چیز دیگری؟

مرحله دوم را همچنان ادامه دهید و برای آن وقت بگذارید، هرچقدر راهکارهای جدیدتری را مشاهده نمایید و با کنجکاوی بیشتری به اطراف خود نگاه کنید راهکارها و راه‌حل‌های بیشتری را برای حرکت به سمت جلو مشاهده خواهید کرد بنابراین از حالت تدافعی خارج شده و به تحقیقات بیشتری رو آورید.

مرحله چهارم: از دیگران بپرسید، آیا کسی متوجه تغییر در شما شده است؟

ارتباط با خانواده دوستان و همکاران بسیار مهم است، زیرا با برقراری ارتباط با آنها متوجه تغییرات ایجاد شده در خود خواهید شد. شخص ثالثی که شما را به خوبی می‌شناسد راحت‌تر می‌تواند در مورد شما اظهار نظر کند و در مورد تغییراتی که در خود ایجاد کرده‌اید به شما اطلاع دهد. به احتمال زیاد شما متوجه تغییرات درون خود نخواهید شد اما دیگران این تغییرات را به خوبی مشاهده می‌کنند اگر کسی چیزی به شما نمی‌گویید از او بپرسید: آیا من تغییر کرده‌ام؟ شنیدن اینکه شما نسبت به قبل تغییر مثبت داشته‌اید می‌تواند انرژی شما را برای رسیدن به هدف نهایی افزایش داده و شما را برای ادامه مسیر تشویق کند.

مرحله پنجم: فرض کنید یک معجزه رخ داده است

تصور کنید، اگر امشب بخواب بروید یک معجزه رخ می‌دهد و شما به نسخه بسیار عالی خود تبدیل خواهید شد، در این حالت شما به بهترین آرزوهای خود خواهید رسید. از فردا به گونه‌ای رفتار کنید انگار واقعاً معجزه رخ داده است؛ بیدار شوید و تغییرات را در خود ایجاد کنید و بر روی این تغییرات ثابت قدم بایستید.

مرحله ششم: روز خود را به شکل معجزه گونه توصیف کنید

هر روز را متفاوت از روز قبل آغاز کنید، با حس خوب روزتان را شروع کنید و به خوب بگویید امروز بهترین روز من خواهد بود، برای انجام اقدامات کوچک در زندگی خود، جزئیات را در نظر بگیرید و با امیدواری به زندگی مسیر پیش روی خود را با حس خوب و شادی طی کنید.

۴ ابزار ثابت شده برای پیگیری موفقیت اهداف کوتاه مدت

زمانی که اهداف کوتاه مدت خود را تعیین می‌کنید یک سیستم اندازه گیری برای میزان موفقیت خود ایجاد کنید. تا با توجه به آن پیشرفت خود را مشخص کنید، در اینجا راهنمایی‌های لازم برای موفقیت در رسیدن به اهداف کوتاه مدت بیان می‌شود.

۱- اجرای همیشگی اهداف: یکی از روش‌های که باعث رسیدن شما به موفقیت و همچنین منجر به رسیدن به اهداف کوتاه مدت می‌شود، این است که اهداف خود را مدام پیگیری کنید. هر روز و هر روز برای رسیدن به اهدافتان کارها و عاداتی که شما را به آن نزدیک‌تر می‌کند انجام دهید.

به عنوان مثال اگر بهبود سلامت شما از اهمیت خاصی برخوردار است و یا شما قصد کاهش وزن دارید، و قرار است غذاهای بدون قند مصرف کنید. یک نمودار ساده رسم کنید، و برای چند روز متوالی غذاهای حاوی قند را در آن حذف کنید برای شروع ۵ روز مناسب است. سپس یک برنامه ۱۰ ‌روزه نوشته و بعد از آن یک برنامه ۲۰ روزه را اجرا کنید تا در شما یک عادت جدید ایجاد شود. هدف شما بعد از این ۱۰ روز یا ۲۰ روز محقق می‌شود، اهداف کوتاه مدت یعنی همین که اهداف شما بعد از مدت زمان کوتاهی تحقق پیدا کند.

۲- داشتن یک دفترچه یادداشت: یک دفتر، یا یک دفترچه به همراه خود داشته باشید، که در آن اهداف کوتاه مدت شما نوشته شده باشد، سپس در پایان روز کارهای که برای رسیدن به اهداف خود انجام داده‌اید را در آن یادداشت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تحولات و تغییراتی که باعث می‌شود به اهداف خود برسید را کشف کرده و بیشتر بر روی آنها تمرکز نمایید. این کار همچنین منجر به تغییر رفتارهای مثبت شما نیز می‌شود.

۳- پیشرفت خود را با یک دوست یا مربی به اشتراک بگذارید: یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به موفقیت در اهداف کوتاه مدت صحبت کردن با یک دوست و یا یک فرد خبره به عنوان مربی است. این افراد هنگام صحبت کردن با شما در مورد تغییرات مثبت شما صحبت می‌کنند و تجربه‌های خود را با شما به اشتراک می‌گذارند، در این نقل و انتقال داده‌ها شما از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار می‌شود و در نهایت با انرژی بیشتر اهداف خود را دنبال خواهید کرد.

۴- تجسم پیشرفت خود: قبل از اینکه شب به خواب بروید، تصویر سازی ذهنی انجام دهید. در این تصویر سازی ذهنی خودتان را ببینید که به اهداف‌تان رسیده‌اید و در حال خوشحالی و جشن گرفتن برای رسیدن به موفقیت هستید. چنین کاری باعث می‌شود ناخودآگاه شما درگیر پیدا کردن راهکارهای عالی برای تحقق اهدافتان شوید همچنین هنگامی که صبح بیدار می‌شوید از انرژی بسیار زیادی برخوردار خواهید بود و با حس مثبت به سمت اهدافتان قدم برمی‌دارید.

نکته پایانی

  • تغییر امکان پذیر است، تغییر مثبت و تعیین اهداف کوتاه مدت منجر به تمرکز بیشتر بر روی هدف اصلی می‌شود. توجه داشته باشید که اهداف کوتاه مدت مانند پله‌های مسیر رسیدن به هدف نهایی هستند، زمانی که یک هدف را فتح می‌کنید یک مرحله به هدف نهایی نزدیک‌تر خواهید شد.
  • با استفاده از تخیل خلاقانه و ایجاد عادت‌های کوچک در زندگی روزمره خود تغییرات اساسی در خود ایجاد کنید تا راه رسیدن به اهدافتان آسان‌تر و سریع‌تر شود.
  • از همه مهتر اینکه اهدافی را انتخاب نمایید که در شما شور و شوق ایجاد کند، تا هر زمان که به نتیجه نهایی فکر می‌کنید انرژی بگیرید و با جدیت تمام در راه رسیدن به موفقیت نهایی با اشتیاق بیشتر قدم بردارید.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن