پیشرفت شخصیپیشرفت کن

روش‌ های خواندن ذهن افراد در طول کشمکش (در محل کار یا خانه)

کشمکش اجتناب‌ناپذیر است. همه ما سهم قابل‌توجهی از بگومگوها و کشمکش های‌مان داریم، چه با همکارمان باشد، چه با اعضای خانواده یا دوستان.

با این‌حال، شما همچنین می‌دانید که کسی در زندگی شما وجود دارد که می‌تواند به همان راحتی که کشمکشی آغاز می‌شود، آن‌را تمام کند. شما تعجب می‌کنید که راز آن‌ها چیست؟ گویی آن‌ها می‌دانند که طرف مقابل به چه چیزی فکر می‌کند و با یک چشم به هم زدن اوضاع را کنترل می‌کنند و همه تشنج‌های موجود را از بین می‌برند.

متأسفانه، همه به‌ طور خودکار در کنترل کشمکش و مدیریت آن متخصص نمی‌شوند. علاوه بر این، افرادی که ما با آن‌ها روبرو می‌شویم متفاوت هستند- همه‌شان مثل هم نیستند. چیزی که ممکن است برای یک نفر توهین‌آمیز باشد ممکن است برای دیگری این‌طور نباشد. برای اینکه به معنای واقعی به عمق مسئله برسید و کشمکش را حل کنید، باید بتوانید کنش‌های آن‌ها را مشاهده کنید و بیشتر از اینکه حرف بزنید، گوش کنید. به‌ طور خلاصه باید بتوانید ذهن افراد را بخوانید.

با این‌حال، گفتن این حرف، نسبت به انجام دادنش آسان‌تر است. اغلب افراد اجازه می‌دهند احساسات بر آن‌ها غلبه کند و باعث می‌شوند کشمکش به چیزی بزرگ‌تر از آن‌چه باید تبدیل شود. در ادامه راهنمایی آسانی برای چگونگی خواندن ذهن افراد در حین کشمکش و حل آن آمده است:

شناسایی انواع متفاوت خشم که منجر به کشمکش می‌شود

اولاً، مهم است که انواع افراد عصبانی در حین کشمکش را مورد توجه قرار دهیم. به‌ محض اینکه شناسایی کردید که در کدام دسته‌بندی قرار می‌گیرند، خواندن افکارشان از طریق رفتارها و خواسته‌های‌شان آسان‌تر می‌شود. فقط پس‌ازآن شما می‌توانید روی اینکه رویکردتان نسبت به آن‌ها چگونه باشد و چطور به راه‌حل برسید، کار کنید.

خشم رفتاری

این نوع خشم، غیرقابل‌پیش‌بینی است و به‌ صورت فیزیکی و مستقیم بیان می‌شود. می‌تواند بسیار شدید باشد. این فرد ممکن است چیزهایی را بشکند یا به اطراف پرتاب کند.

نحوه  مواجهه با آن‌ها:

منیت و غرور خود را  کنار بگذارید: اگرچه وسوسه‌انگیز است، اما آتش را با آتش نمی‌شود خاموش کرد. بسیار مهم است که آن‌ها را تحریک نکنید. بجای آن، راهی برای آرام کردن‌شان پیدا کنید. این واکنش به این خاطر است که آن‌ها در وضعیت به‌ شدت آسیب‌پذیری هستند و نسبت به چیزهایی که به آن‌ها نسبت داده‌شده بسیار حساس‌اند. یک کلمه اشتباه می‌تواند باعث ایجاد وضعیت دفاعی در آن‌ها شود و شرایط را بدتر کند. درباره اینکه چه کسی مستحق سرزنش است یا حق با چه کسی است، دعوا نکنید. بجای آن، از آن‌ها بپرسید که چه راهی برای حل مسئله پیشنهاد می‌کنند.

اجازه دهید آرام شوند: اگر تلاش می‌کنید آرام و منطقی صحبت کنید اما شکست می‌خورید، بگذارید کمی بگذرد. وقتی هرآن چیزی که معنای منطق را داشته باشد، در لحظه خشم‌شان از بین می‌رود، دیگر معنی ندارد که انتظار منطقی شنیدن از آن‌ها را داشته باشید.

خشم کلامی

این نوع خشم، شکلی از سوءاستفاده فیزیکی یا احساسی است که به شکل عمیقی با کلمات به‌ طرف مقابل آسیب می‌رساند. فرد خشم خود را از طریق فریاد زدن، فحش دادن، تهدید کردن، نقد کردن و آزار رساندن، ابراز می‌کند. این افراد خشم‌شان را با هدف آسیب به دیگر افراد ابراز می‌کنند. پس‌ از آن رسیدن به آرامش شایع است که احساس شرمندگی و پشیمانی به آن‌ها دست می‌دهد.

نحوه مواجهه با آن‌ها:

به دل نگیرید: افرادی که به لحاظ کلامی پرخاشگرند، حرف‌های‌شان آسیب می‌زند. بجای اینکه حرف‌های‌شان را به دل بگیرید، بفهمید که اگر شما نخواهید، کلمات نمی‌توانند به شما آسیبی برسانند. شما برای پاسخ دادن، انتخاب دارید. می‌توانید آن چیزی را  که می‌شنوید به دل بگیرید یا در همان لحظه از ذهن‌تان پاک  کنید. نه‌تنها این کار، بلکه از گفتن چیزهایی از سر خشم فقط به این خاطر که فرد مقابل همین کار را کرده است نیز اجتناب کنید. هم‌سطح آن‌ها رفتار نکنید. چیزی که این افراد اغلب می‌گویند تحت تأثیر احساسات‌شان است که از ترس، ناراحتی‌ها و ناامیدی‌های‌شان نشأت می‌گیرد. به یاد داشته باشید، وقتی این افراد آرام شوند، اغلب از چیزهایی که گفته‌اند پشیمان می‌شوند. اگر حرف‌ها را به  دل گرفته باشید، به آن‌ها کمکی نکرده‌اید یا حتی حس خودتان نیز بهتر نمی‌شود.

با شوخی پاسخ‌شان را دهید: اگر نمی‌توانید با کلمات‌تان به‌طرف مقابلتان نیش نزنید، سعی کنید با شوخی با او صحبت کنید. اگرچه هیچ‌کس دوست ندارد که با او شوخی کنند، اما یک یا دو شوخی می‌تواند به از بین رفتن تنش میان او و شما کمک کند.

وقتی از حد  می‌گذرانند، محدودیت‌هایی قائل شوید: گاهی اوقات، این افرادی که خشمگین می‌شوند، می‌خواهند چیزهایی بگویند که مرزهای موجود را از بین ببرند. افرادی که به لحاظ کلامی پرخاشگرند ممکن است لزوماً از شما عصبانی نباشند اما ناخودآگاه ترکش‌های آن‌را به شما بزنند. اگر حس می‌کنید بیش‌ازحد فاصله گرفته‌اند، به آن‌ها با روشی غیر انتقادی اما روشن و محکم بگویید که دارند از حد می‌گذرانند و دیگر تحمل نخواهید کرد. گزینه دیگر این است که با لحنی آرام بگویید که اگرچه شما دلیل عصبانیت‌شان را می‌فهمید اما نباید سر شما خالی کنند. اگر هیچ‌کدام از روش‌ها عملی نشد، مکالمه را تمام کنید و بگذارید آن فرد آرام بگیرد. همیشه به یاد داشته باشید که در طول مکالمه به اعصابتان مسلط باشید.

خشم اظهارکننده

این یکی از سازنده‌ترین و سالم‌ترین روش‌های مدیریت خشم است. این افراد از احساسات خشمشان استفاده می‌کنند و آن‌ها را به  سمت تغییرات مثبت حرکت می‌دهند. آن‌ها به‌طور آشکار با  مسائل روبرو می‌شوند و از آن با دیگران با رفتاری منطقی آرام صحبت می‌کنند، البته خودشان نسبت به وضعیت پیش‌آمده قاطع هستند. سپس، سعی می‌کنند درباره روش‌های حل مشکل با طرف مقابلشان صحبت کنند.

به‌طور خلاصه، آن‌ها از رویارو شدن اجتناب نمی‌کنند، خشمشان را از راه فیزیکی یا توهین کردن برای رساندن حرفشان ابراز نمی‌کنند. آن‌ها سعی  می‌کنند به سمت تغییرات مثبت دیگران و یا  جهان اطرافشان قدم بردارند-بدون اینکه باعث تخریب یا تنش شوند.

نحوه مواجهه با آن‌ها:

بیان کنید که آن‌ها را می‌فهمید: افرادی که خشم اظهارکننده دارند، تنشی برای آسیب زدن به شما ندارند اما بلکه می‌خواهند مسئله را به روشی منطقی حل کنند. بااین‌حال، این به این معنا نیست که کلامشان قرار است شکر و قند باشد. صادقانه صحبت‌های‌شان را بشنوید تا بتوانید بفهمید حس آن‌ها درباره وضعیت چگونه است و با آن‌ها همدلی کنید.

برای مثال: اگر شخصی به شما می‌گوید اینکه نسبت به زمان نهایی انجام پروژه‌ها وفادار نیستید را دوست ندارد، درک خود را این‌گونه نشان دهید که از عواقب دیر شدن‌ش آگاهید و سعی می‌کنید بهتر شوید. از گفتن اینکه شما دقیقاً می‌دانید طرف مقابل‌تان چه حسی دارد اجتناب کنید، چون شما از همه احساسات او باخبر نیستید.

به آن‌ها آن چیزی را بدهید که می‌خواهند: بفهمید چه چیزی از شما می‌خواهند. این افراد به دنبال تغییر هستند و  معمولاً تغییری که می‌خواهند در جهت بهتر شدن است. ازاین‌رو، بفهمید چه‌کار می‌توانید بکنید تا بعد از اینکه از نیازشان حرف زدند، بتوانید آن‌را برطرف کنید. هنگامی‌که مسئله را مطرح کردند، با آن‌ها درباره کارهایی که می‌توانید برای بهتر شدن اوضاع بکنید، صحبت کنید.

پرخاشگری منفعل: شخصی که به شکلی منفعل، پرخاشگر است از رویارویی و ابراز هر احساس خشمی نسبت به‌ طرف مقابل خود اجتناب می‌کند. درنتیجه، این افراد احساسات منفی‌شان را از طریق اقدامات‌شان بجای مدیریت مستقیم آن‌ها، ابراز می‌کنند. این موضوع باعث ایجاد مرز محوی میان چیزی که می‌گویند و چیزی که واقعاً  منظورشان است می‌شود.

برای مثال: بیایید فرض کنیم شما یک برنامه تعطیلات در هاوایی را پیشنهاد می‌کنید. فردی که رفتار پرخاشگرانه منفعل دارد ممکن است به‌ طور مخفیانه با این برنامه مخالفت کند اما بجای اینکه بگوید نه، با شما موافقت می‌کند. از آنجایی‌ که واقعاً نظرش مخالف است، اقدامات‌ش این را نشان می‌دهد. این می‌تواند به  معنای کمبود مشارکت در بحث، عمداً اشتباه کردن یا عقب انداختن تعطیلات تا لحظه آخر باشد. به‌ طور خلاصه، آن‌ها راه‌هایی برای تضعیف طرح پیدا می‌کنند.

نحوه مواجهه با آن‌ها:

وقتی صحبت می‌کنید، اظهارکننده باشید: همان‌طور که اشاره شد، افراد پرخاشگر منفعل، از احساسات منفی‌شان اجتناب می‌کنند و آن‌را نشان نمی‌دهند. بنابراین، این به شما بستگی دارد که با آن‌ها روبرو شوید. مسئله و خصومتی که میان هر دوی‌تان به وجود آمده است را به او نشان دهید. به او بگویید چه حسی درباره کاری که او می‌کند دارید و اجازه دهید بدانند که آن‌قدرها هم پرت نیستید. سپس سعی کنید روشن کنید که اگر آن‌ها از شما عصبانی هستند، باید درباره‌اش با شما صحبت کنند.

آن‌ها را سرگرم نکنید: گاهی اوقات، افراد پرخاشگر منفعل ممکن است چیزی بگویند اما قصدشان حرفی که می‌زنند نباشد.

نتیجه

اگر بتوانید نوع خشم افراد را تشخیص دهید می‌توانید بفهمید به چه شکل مناسبی می‌توانید با آن‌ها مواجه شوید و کشمکش میان‌تان را حل کنید.

یادتان باشد:

  1. نوع خشم فرد را شناسایی کنید.
  2. رفتار، الگوهای اخلاقی و روند افکارش را بفهمید.
  3. با توجه به آن‌ها، واکنش نشان دهید.
مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن