پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چگونه اعتماد‌ به‌ نفس خود را بالا ببریم؟

اعتماد‌ به‌ نفس داشتن یک سفر تکامل‌گرایانه است. این خصیصه، حاصل تجمیع تجربیات، یادگیری و بی‌پروایی فردی است، گاهی اوقات شما ممکن است در وجودتان از این ویژگی بهره‌مند باشید و توجهی به آن نکنید و گاهی هم نیاز به پرورش چنین حسی در وجود شما باشد.آگاهی داشتن نسبت به توانایی و توانمندی‌های فردی چیزی است که به شما اجازه می‌دهد تا به شکلی هدفمند به آن‌ها فکر ، صحبت و عمل کنید. شما توانمندی درونی و تجسم اراده را به‌ منظور کسب موفقیت در زندگی‌تان به کار می‌گیرید و مادامی‌ که شما از انرژی و الهامات درونی برخوردار باشید، اعتماد‌ به‌ نفس با موفقیت‌تان گره خواهد خورد.

هیچ‌کس از افتادن به دام شک و تردید، عدم امنیت و اطمینان رهایی نخواهد یافت، اگر اجازه دهد این موارد شرایط زندگی را به او تحمیل کند، انتخاب با شماست. عدم امنیت افراد را به‌ صورت آگاهانه و غیرآگاهانه آزار می‌دهد. هر زمان که نظرات خود را درباره جهان بیان می‌کنید و هر زمان که برای چیزهایی که می‌خواهید بپا می‌ایستید و گام برمی‌دارید، در حال ایجاد اندوخته‌ای از اعتماد‌ به‌ نفس هستید؛ تنها شما می‌توانید هر زمان که بخواهید، این روحیه فوق‌العاده‌تان را فرا بخوانید. اعتماد‌ به‌ نفس، از مهم‌ترین ویژگی‌های رهبران موفق است که موجب پیشرفت خود آن‌ها و گروه تحت رهبریشان می‌شود.

سوپرمن باشید

ماهیت وجودی شما به‌ عنوان یک رهبر، در  عمل کردن مستقل از نظرات دیگران، احساس برتری داشتن و شجاعت به خرج دادن در مواجهه با مشکلات، خلاصه می‌شود. زمانی که واقعاً خودتان را پذیرا باشید، شما آن‌قدر به خود باور خواهید داشت که می‌توانید با تمامی اتفاقات در زندگی به‌ راحتی و با اطمینان کامل و بر اساس ارزش وجودی‌تان رفتار کنید. شما به‌ صورت هدفمند در مسیر داشتن برخوردی بی‌پروا و شجاعانه در تمامی مسائل گام خواهید برداشت.

زگهواره تا گور دانش بجوی

نسبت به یادگیری، همواره مشتاق باشید. بدانید که هیچ کس کامل و بی‌نقص نیست. محدوده خود را افزایش دهید تا چیزهای جدیدی یاد بگیرید. همواره به دنبال یادگیری و کسب دانش بودن، مسیر زندگی شما را از اطرافیان‌تان جدا خواهد ساخت. در فلسفه ذن بودا، مفهومی به نام «شوشین» یا «ذهن مبتدی» وجود دارد، که به معنای روی گشوده داشتن نسبت به یادگیری بیشتر، صرف‌نظر از سطح موفقیت اکتسابی‌تان است.پس بدانید که همیشه چیزی جدید برای یادگیری وجود دارد و مشتاقانه به سمت آن بروید.

همه‌ چیز در اجرا خلاصه می‌شود

جمله «چه می‌شد اگر…» در ذهن بسیاری از ما نفوذ کرده است. نگرانی، تفکر بیش‌ از حد و اضطراب، وضعیت از کارافتادگی و رخوتی را در ما ایجاد می‌کنند تا هیچ‌ وقت دست‌ به‌ کار نشویم. کسب موفقیت یا چشیدن طعم شکست، بهترین بازخوردها، هدایا و تجربیاتی هستند که به دست‌شان می‌آورید. زمانی که وابستگی خود به پیامدها را قطع کنید، اجرا کردن و عملی ساختن، تصمیمی خواهد بود که به رشد اعتماد به‌ نفس در شما منجر می‌شود.

تمرین آمادگی

زمانی که به خود واقعی‌تان باور پیدا کنید، به‌ طور پیش‌فرض احساس فردی را خواهید داشت که از اعتماد به‌ نفس کاملی برخوردار است. از طریق تمرین کردن، برای حضور ذهن داشتن و آماده بودن در هرلحظه، نجواهای شک، دودلی و ترس به زمزمه‌هایی از سوی دوردست‌ها بدل می‌شوند. از اینجا به بعد، شما از منابع درونی‌تان به‌ عنوان پلی برای دستیابی به موفقیت استفاده می‌کنید.

تمرین، می‌تواند منافع بسیار مهمی را برای سلامت جسمانی و روان‌شناختی شما به همراه داشته باشد. به جریان تنفسی خود توجه داشته و نسبت به دیگر احساسات خود نیز آگاه باشید؛ چیزهایی که می‌بینید، چیزهایی که می‌شنوید، چیزهایی که استشمام می‌کنید و می‌چشید. اعتماد به‌ نفس را در ذهن خود، طوری مجسم کنید که گویی روی یک صحنه، میکروفون به دست ایستاده‌اید و کارتان را برای عده‌ای به نمایش گذاشته‌اید. راحت باشید و احساسات خود را رها کنید، تا بدن و ذهنتان از آمادگی لازم بهره‌مند شوند.

مادر ترزا می‌گوید: «دیروز گذشته است. فردا نیامده است. ما فقط امروز را داریم. پس بیاید، دست‌به‌کار شویم»

«نه» بگویید

افراد دارای اعتماد به‌ نفس می‌دانند که «نه» گفتن، نشانه سلامت عقلی است. آن‌ها «نه» گفتن را به‌ عنوان بخشی از وجودشان پذیرفته‌اند، در کنار ارزش‌های‌شان و چیزهایی که در زندگی برای آن می‌جنگند. «نه» گفتن به تعهدات جدید، به اولویت‌های کنونی شما، احترام می‌گذارد.

دانش، مادر اعتماد به‌ نفس است

استفاده از پندآموزی اعتماد به‌ نفس را ارتقا می‌بخشد. دسترسی به دانش، تجربه و خرد شخصی که در مسیری قدم برداشته با کسی که سریعاً آن‌را طی کرده، به شما اجازه می‌دهد تا انرژی‌تان را به شکلی اثر بخش و کارآمد متمرکز کنید. مدیران ارشد اجرایی موفق، همواره به دنبال یادگیری از اساتید هستند. چه کنفرانس باشد، چه تماشای گفتگوهای تلویزیونی یا حتی پند گرفتن از دیگران. با مطالعه داشتن به بهترین شکل ممکن در حیطه کاری‌تان، می‌توانید برنده بازی باشید.

راز موفقیت نوید محمدزاده

افراد دارای اعتماد به‌ نفس، از امتحان کردن محدودیت‌هایشان و سخت تلاش کردن برای رسیدن به موفقیت، هراسی ندارند. نوید محمدزاده با سخت‌کوشی و باور به اعتقادات درونی خود، موفق به کسب جوایز داخلی و بین‌المللی شده است. سطح انتظارات فردی خود را پایین آوردن و تلاش نکردن، مطمئناً موجب می‌شود تا شک و دودلی به وجودتان نفوذ کند. هر زمان که خودتان را از انجام کاری منصرف می‌کنید، فقط کافی است از خودتان بپرسید، «اگر نوید محمدزاده بود، چه کار می‌کرد؟»

کانی وست می‌گوید: «شما در حال تماشای برترین ستاره راک روی کره زمین هستید»

تمرینات آگاهانه و سنجیده

تمرینات آگاهانه و سنجیده موجب برانگیختگی استعدادهای ذاتی می‌شود. اگر شما نسبت به توانایی خود شک دارید، دست به انجام کاری بزنید، ولی ابتدا آن‌‌را در شرایط و محیطی ایمن انجام دهید. آمادگی در طول زمان موجب ایجاد اعتماد به‌ نفس در شما می‌شود. از گام برداشتن در مسیرهای تکراری دست ‌بردارید و از دیگران کمک بخواهید، این کار به منزله افزایش اعتماد به‌ نفس در شما از طریق یادگیری است. زمانی که به ارزش وجودی خود پی‌بردید، می‌توانید برای دیگران هم ارزش‌ آفرین باشید، اعتماد به‌ نفس همیشه به معنای ارتقای فردی نیست. شما برای وجود انسان‌های دیگر، می‌توانید انرژی بگذارید و وقت صرف کنید تا پی به ارزش وجودی‌شان ببرند.

۰%

امتیاز کاربران: ۴٫۵۵ ( ۳ رای)
مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن