پیشرفت کنکارآفرینی

همین حالا شغلت را ترک کن و به دنبال آرزوهایت برو

بسیاری از ما با حسرت اینکه به شغل مورد علاقه خود نرسیده‌ایم درگیر هستیم و اغلب بلد نیستیم چگونه به شغل مورد نظر خود برسیم. ما در طول زندگی خود اهداف، برنامه و نقشه‌هایی داشته‌ایم که به خاطر مسئولیت‌های خانوادگی و یا سایر مشکلات دیگر نتوانسته‌ایم آن‌ها را محقق کنیم. تمامی این مشکلات به‌ گونه‌ای ما را مجبور کرده‌اند تا به برده جامعه تبدیل شویم و به‌ این شکل تمامی آرزوهای‌مان قربانی می‌شوند. اما ناامید نشوید و زیاد سخت نگیرید، مهم نیست که چقدر درآمد دارید و در چه شرایطی زندگی می‌کنید، شما می‌توانید به آنچه می‌خواهید برسید. در ادامه با راهکارهای گوناگونی آشنا می‌شوید که شما را در محقق کردن آرزوهای‌تان یاری می‌دهند.

آیا واقعاً آمادگی این را دارید که شغل خود را ترک کنید!

در این مواقع راه‌های زیادی وجود دارند که شما را به ترک شغل خود ترغیب می‌کنند، اما جدا از تمامی این‌ها باید ابتدا نشانه‌هایی را که باعث به وجود آمدن احساس وسوسه‌انگیز ترک شغل شده‌اند را شناسایی کنید و ببینید که آیا این دلایل برای ترک کردن شغل‌تان، به‌ اندازه کافی متقاعدکننده هستند؟

یک سرمایه اضافی را برای هدف خود اختصاص دهید

هنگامی‌که از سرکار برگشتید وقت مشخصی را نیز به هدف اصلی خود اختصاص دهید. شاید هدف شما ارائه یک محصول باشد و یا حتی شروع یک تجارت محلی جدید، به‌ هر حال برای آن تلاش کنید تا بتوانید اعتمادبه‌نفس لازم را برای خروج از شغل کنونی خود داشته باشید. یک وب‌سایت، برنامه پیشرفت و یا از هر چیزی که فکر می‌کنید به توسعه شغل جدیدتان کمک می‌کند استفاده کنید. اگر احساس کردید که انرژی کافی را برای رسیدگی به شغل جدیدتان ندارید نگران نباشید. به‌ راحتی می‌توانید آن‌را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و در فواصل زمانی مشخص و کوتاه کار بر روی شغل جدیدتان را آغاز کنید. بدین ترتیب کم‌کم شما هنگامی‌که هدف جدید خود را به مرحله اجرا رساندید آماده این هستید که استعفاء دهید و شغل جدید را به‌ صورت تمام‌وقت شروع کنید.

پول کافی ذخیره کنید

برای دنبال کردن علاقه‌های‌تان قطعاً به مقداری پول نیاز دارید تا بتوانید بدون نگرانی از پس پرداخت‌های ماهانه خود بربیایید. پس هیچ راهی بهتر از پس‌انداز کردن نیست. هزینه‌های اضافی را قطع کنید و هرچقدر که می‌توانید پس‌انداز کنید حتی اگر مقدار اندکی باشد. مهمانی‌های آخر هفته و ولخرجی‌هایش را فراموش کنید و سعی کنید و فقط در صورتی در آن‌ها شرکت کنید که بتوانید از آن‌ها برای موفقیت خود استفاده کنید. در نظر داشته باشید که ترک کردن شغل‌تان بدون داشتن یک پس‌انداز، بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید زیرا شغل جدید شما ممکن است تا مدت زیادی سوددهی چندانی نداشته باشد. پس همان‌طور که گفتیم پس‌انداز را در اولویت قرار دهید و زمانی که احساس کردید که سرمایه کافی دارید شغل خود را ترک کنید.

اهدافتان را بنویسید

داشتن یک تصور از آینده شغلی و اهدافی که شما را به ترک شغل‌تان ترغیب کرده‌اند بسیار مهم است. زیرا شما باید بدانید که برای چه چیزی خود را تحت‌ فشار قرار می‌دهید. اهداف خود را بنویسید و حداقل هفته‌ای یک‌بار آن‌ها را بخوانید. حتی اگر فرد فراموشی کاری هستید سعی کنید آن‌ها را به‌ عکس نوشته تبدیل و به‌ عنوان تصویر پس‌زمینه در تلفن همراه استفاده کنید. این شکل بصری از اهداف شما را متمرکزتر می‌کند. این اهداف تصویر بزرگ‌تری از آنچه می‌خواهید به دست آورید. برای مثال اگر حتی می‌خواهید به مریخ سفر کنید، ابتدا آن‌را بنویسید و روزانه به خودتان نشان دهید.

برنامه داشته باشید

برنامه عملی خود را برای یک سال آینده بنویسید. این یک زمان دقیق برای اجرای کارهای‌تان است. اگرچه در انتخاب دوره زمانی آن آزاد هستید و لزوماً قرار نیست یک دوره یک‌ساله باشد. اگر بلد نیستید که برنامه‌ریزی کنید آن‌را یاد بگیرید اگرچه یک برنامه‌ریزی صحیح در یک مدت‌زمان کوتاه به‌ سختی ممکن می‌گردد، اما حداقل سعی کنید قدم بعدی خود را مشخص کنید تا سرگردان نشوید و کم‌کم بقیه قسمت‌های برنامه خود را نیز کامل کنید. برنامه خود را مرور و کارهای انجام‌شده را بررسی کنید تا از میزان رشد و موفقیت خود اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید و اما نکته مهم که باید از آن مطلع باشید، همیشه یک برنامه پشتیبان داشته باشید. مهم نیست که چقدر در برنامه‌ریزی توانا هستید، بازهم احتمال شکست وجود دارد. پس عاقلانه‌ترین کار داشتن یک برنامه پشتیبان است تا در مواقع اضطراری بتواند شما را از سرگردانی نجات دهد.

به دنبال توصیه‌های افراد حرفه‌ای باشید

با افراد حرفه‌ای صحبت کنید و از نظرات و تجربیات آن‌ها بهره ببرید. در گردهمایی‌های صنعتی که به سرمایه‌گذاری و شغل جدیدتان مربوط است شرکت کنید. با افراد جدید و بانفوذ بیشتری ملاقات کنید و از آن‌ها یاد بگیرید. برنامه‌های‌تان را از دید حرفه‌ای‌ترها تحلیل کنید و نقاط ضعف را بهبود ببخشد.

 برای استعفا آماده شوید

ازنظر ذهنی و روانی برای استعفا دادن و ورود به یک دنیای جدید آماده شوید. دقت کنید که با رئیس خود درگیر نشوید و سعی کنید به محترمانه‌ترین شکل ممکن استعفای خود را تقدیم او کنید. اگرچه شما دیگر نیازمند ادامه ارتباط با رئیس‌تان نیستید اما بهتر است به‌ صورت حرفه‌ای‌تری برای استعفای خود اقدام کنید. یا به عبارتی، پل‌های پشت سرتان را خراب نکنید. برای آن‌ها توضیح دهید که چرا و چگونه می‌خواهید یک سرمایه گذاری جدید را شروع کنید و وظایف تعیین‌شده را نیز تا آخرین روز کاری انجام دهید. این‌گونه شما احترام کافی را به رئیس خود نشان داده‌اید.

سختی‌ها درراه‌اند

به‌ عنوان یک کارآفرین باید آماده شوید تا هر کاری را برای بقا شغل جدیدتان انجام دهید. باید همه کارهایی که نیاز است را انجام دهید تا سرمایه‌گذاری‌تان شکستت نخورد. به عبارتی ساده‌تر، هم‌زمان باید مدیر، حسابدار، فروشنده و یا هر چیز دیگری باشید تا کارها انجام شوند. به دلیل تفاوت در کارها بخش‌هایی نیز وجود دارند که موردعلاقه شما نیستند اما باید آن‌ها را انجام داد. که منظور از آماده بودن برای سختی‌ها نیز تقریباً بر همین نکته تأکید دارد.

بدهی نداشته باشید

قبل از شروع، بدهی‌ها، وام و یا هر بدهکاری مالی دیگری را رفع کنید. شما یک ذهن متمرکز و آماده می‌خواهید که نباید تحت‌ فشار مسائل مالی باشد. شاید حتی بخواهید که آزادانه و بی‌وقفه کار خود را ادامه دهید. پس قطعاً نباید هیچ حواس‌پرتی وجود داشته باشید.

تصمیم‌های خود را یکپارچه‌سازی کنید

بررسی کردن راه‌های خوب و بد روش خوب و مفیدی است اما اگر کار به‌ جایی برسد که شما به خودتان شک کنید به‌ هیچ‌وجه نمی‌توان گفت که روش مناسبی است. با اعتماد به‌ نفس جلو بروید، هیچ‌چیز و هیچ‌کس قرار نیست شما را از اهداف‌تان دور کند. نگذارید که دیگران بر روی تصمیمات شما اثر بگذارند و همیشه این نکته در نظر داشته باشید که شما از قوانین خود پیروی می‌کنید نه از آن‌ها.

یاد بگیرید که با شکست کنار بیایید

شما قرار است یک بازنده باشید و این خوب است. از شکست‌های‌تان درس بگیرید و دیگر آن‌ها را تکرار نکنید شاید تجربه تلخی باشد اما به همان اندازه نیز می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. البته مواظب باشید که شکست خوردن روحیه شما را تضعیف نکند. بیشتر به دید یک درس موفقیت به آن نگاه کنید تا یک شکست مخرب.

سرمایه‌گذاری را آغاز کنید

سعی کنید منابع مالی‌تان همواره در گردش باشند. برای مثال هنگامی‌که شما سرگرم انجام کارهای‌تان هستید، مقداری از پول‌تان را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنید تا میزان سرمایه هم‌زمان با شما رشد کند. البته لازمه این کار آشنا شدن با افراد خبره در این حوزه است که به شما این اطمینان را بدهند که سرمایه‌های‌تان محفوظ خواهد بود.

سلامتی را نیز در نظر بگیرید

با کار کردن بیش‌ازحد بر روی شغل جدیدتان ممکن است نسبت به‌ سلامتی خود بی‌اهمیت شوید که این اصلاً خوب نیست. ورزش کنید، اکثر افراد موفق روز خود را با ورزش آغاز می‌کنند شما نیز مانند آن‌ها باشید و حتی اگر روزهای بسیار پرمشغله‌ای نیز دارید سعی کنید حداقل سه بار در هفته ورزش کنید. فراموش نکنید که شما به این دلیل شغل پیشین خود را ترک کردید تا بتوانید خوشحال‌تر زندگی کنید پس با ورزش کردن سلامتی خود را تضمین کنید تا مطمئن شوید که چیزی وجود نخواهد داشت تا شما را ناراحت کند.

لذت بردن از روزهای بیکاری

گاهی اوقات لازم است که برای کمک به مغز و افزایش خلاقیت چند روزی را نیز بیکار باشید. قبول کنید که نیاز دارید چند روز را به‌ صورت کامل به استراحت کردن اختصاص دهید. این نکته را به خاطر بسپارید که چند روز مرخصی، یکی از مزیت‌های کارآفرینی خودتان است و مجبور نیستید به خاطر آن به کسی جواب پس دهید. پس یک برنامه مشخص برای خود در نظر بگیرید. زمانی که احساس کردید که قادر به تصمیم‌گیری نیستید و ذهنتان به‌ درستی کار نمی‌کند، دست از کار بکشید و استراحت کنید تا دوباره هماهنگی و قدرت تصمیم‌گیری خود را به دست آورید.

به یاد داشته باشید که چرا شغل قبلی‌تان را ترک کردید

در آخر، فراموش نکنید که چرا تغییر شغل دادید. روزهای بدی نیز در راه است که حتی ممکن است شما را از تصمیم خود پشیمان کند اما نباید بگذارید که آن‌ها بر شما چیره شوند. دقت کنید که از کار قبلی خود به‌ هیچ‌ عنوان خوشحال و راضی نبودید و این شغلی است که همیشه آرزوی رسیدن به آن‌را داشتید. هیچ‌وقت این را فراموش نکنید. حتی اگر در شغل جدید خود نیز موفق نشدید می‌توانید به کار پیشین خود بازگردید. شاید وقت و سرمایه خو را ازدست‌داده باشید اما هیچ‌وقت حسرت آن‌را نخواهید داشت و حداقل یک بار برای آن تلاش کرده‌اید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن