پزشکیسلامت باش

ترک سیگار و راهکارهایی که به ما کمک میکند

بسیاری از افراد سیگاری با آشنایی از خطرات سیگار به دنبال راهکارهای برای ترک آن هستند. اما به دلیل علاقه‌مندی به سیگار، کار ترک سیگار برای آن‌ها کار بسیار مشکلی است. در ادامه این مقاله قصد داریم تا راهکار های ترک سیگار را بررسی کنیم.

هر فرد سیگاری دلایل خود را برای ترک سیگار خواهد داشت. دلایلی مانند: آثار مخرب سیگار، درد در ناحیه قفسه سینه، خس‌خس کردن سینه، کم آوردن نفس هنگام فعالیت ورزشی و یا بالا رفتن از پله‌ها، همچنین داشتن فرزندان کوچک و نگرانی از بیمار شدن آنها؛ دلایلی هستند که افراد را به ترک سیگار تشویق می‌کند.

چرا ترک‌ سیگار سخت است

سیگار کشیدن، منبع لذت و رهایی از ترس و استرس در افراد سیگاری است، بسیاری از افراد سیگاری، به خوبی مضرات سیگار را می‌شناسند و به فکر ترک سیگار هستند. اما دوباره به کشیدن سیگار رو می‌آورند. کشیدن سیگار در آنها ایجاد آرامش می‌کند؛ بنابراین یکی از راهکارهای ترک سیگار پیدا کردن منابع تفریح دیگر مثلاً وارد شدن در فعالیت‌های اجتماعی است، داشتن مدیریت زمان نیز می‌تواند کمک کننده باشد. برای هر زمان از روز برنامه ریزی کنید، در این صورت زمانی برای سیگار کشیدن نخواهید داشت.

میل به سیگار کشیدن در افراد سیگاری بسیار شدید است. بسیاری از افراد سیگاری به ارضای این میل بعد از ترک سیگار فکر می‌کنند؛ بنابراین برای مقابله با آن نباید سیگار را یک‌باره ترک کرد بلکه ابتدا تعداد سیگارها را در طول روز کاهش دهید و یا از سیگارهای سبک‌تر استفاده کنید. در این مدت تلاش کنید تا با میل درونی برای کشیدن تعداد سیگار بیشتر در روز مقابله نمایید. توجه داشته باشید از محصولات نیکوتین دار، به‌عنوان جایگزین برای سیگار استفاده نکنید. زیرا بعد از مدتی به این محصولات اعتیاد پیدا خواهید کرد.

صبر کنید تا میل مصرف زیاد سیگار در شما کاهش یابد، سپس سیگار را به شکل کامل ترک کنید. در واقع باید ترک سیگار را در دو مرحله انجام داد در مرحله اول میزان مصرف سیگار را کم کرد. و در مرحله دوم به شکل کامل سیگار را ترک نمود. در این راه صبور باشید، تا به شکل کامل از دود رهایی یابید. در اجرای مرحله دوم به موارد زیر دقت داشته باشید.

گرفتن تصمیم جدی برای ترک سیگار

در این مرحله باید تصمیم بگیرید که سیگار را کاملاً ترک نمایید. در این مرحله علاوه بر تصمیم جدی برای ترک سیگار باید از خرید محصولات نیکوتین دار نیز اجتناب نمایید. توجه داشته باشید در این مرحله نسبت به کشیدن سیگار بسیار وسوسه خواهید شد. بنابراین باید بر روی تصمیم خود مبنی بر ترک سیگار پافشاری کنید.

تغییر الگوی سیگار کشیدن

بسیاری از افراد سیگاری به دلیل داشتن حس آرامش هنگام سیگار کشیدن، نمی‌توانند آن را ترک کنند. بنابراین، باید الگوهای جدیدی برای رسیدن به آرامش را جایگزین سیگار کشیدن نمود. تا بتوانند با فشار کمتر و آرامش بیشتری سیگار را ترک کرده و از رنجش ناشی از استرس ترک رهایی یابند. انجام فعالیت‌های که منجر به ایجاد شادی درونی می‌شود جایگزین مناسبی است.

مطالب مرتبط
منبع
smokingcessationformula
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن