خانه و خانواده

شلوار جین را چطور بشوریم

جین به شلوارهایی گفته می‌شود که با پارچه دنیم یا Dungaree دوخته شده باشند. دنیم نام نوعی پارچه کتان با بافت راه‌ راه و ضخیم است که اگرچه همه‌ گونه پوشاک با آن دوخته می‌شود ولی این پارچه عمدتاً برای دوخت شلوار به کار می‌رود. با ما همراه باشید تا با ۴ نوع پارچه شلوار جین آشنا شویم.

شلوار جین

ممکن است برای هفته‌ها یک جفت  Diesels  یا Von Dutchs را پوشیده باشید. حالا مشکلتان این است که چطور باید آن‌ها را بشویید؟ بسیار خب، کدام نوع از جین را شما پوشیده‌اید؟ در واقع, ۴ نوع جین وجود دارد:

 1. Pre-Washed
 2. Sanforized (به حداقل رساندن چروک شدگی حین شستشو)
 3. Un-Sanforized (شستن آن‌ها در آب گرم جهت کاهش چروک شدگی)
 4. Dry/Raw

Pre-Washed

این نوع جین قبل از پوشیده شدن توسط سازنده آن شسته شده است. برای داشتن جینی با طول عمر بیشتر، این نوع از جین را بیشتر از یک یا دو بار در ماه نشویید.

Sanforized

در این نوع جین هنگام تولید کمترین میزان چروکیدگی لحاظ شده است. در مورد این نوع جین نگران نباشید, قوانین مربوط به Pre-Washed را در خصوص این نوع جین نیز بکار ببرید.

Un-Sanforized

این نوع جین با قرار گرفتن در معرض آب گرم منقبض می‌شود. سینک آشپزخانه را با آب گرم یا داغ پرکنید( طبیعتاً هر چه آب گرم‌تر باشد، جین کوچک‌تر خواهد شد_پس درجه آب را عاقلانه انتخاب کنید). جین را داخل آن قرار دهید, مقداری شامپو به آن افزوده و به‌ آرامی بشویید. سپس آن را آویزان کنید تا خشک شود.

Raw/Dry

از این نوع جین خیلی مراقبت کنید. کارشناسان توصیه می‌کنند حداقل ۶ ماه قبل تصمیم به شستشو بگیرید. و از آنجا که جین خام قبلاً هرگز شسته نشده و رنگ تیره به‌ درستی در آن قرار نگرفته، پس‌ از آن شما می‌توانید عمل خیساندن را به سه بار در سال محدود کنید. هنگام شستشو تنها از آب سرد استفاده کنید و به توصیه‌های دکتر برونر گوش دهید. علاوه بر این, برخی از افراد با افزودن یک فنجان نمک یا نصف فنجان سرکه سفید در حمام این کار را انجام می‌دهند.

 

توصیه‌های مفید

 • صرف‌ نظر از نوع جین, هرگز آن را در مواد شوینده معمولی نشویید و از سفیدکننده نیز استفاده نکنید.
 • به‌ عنوان یک قاعده کلی, شلوار جین را سریع بشویید.
 • اگر حین شستشو شلوار جین یا ژاکت جین شما رنگ داد, آنها را بیرون بکشید و در همین حالت نگهدارید تا خشک شوند.
 • لازم نیست کل شلوارتان را بشویید، هنگامی‌که لکی روی جینتان افتاده است،تنها محل لک‌شدگی را بشویید و از شستن کل شلوار خودداری کنید.
 • هرگز و هرگز جین‌های گران‌قیمت(بیش از ۱۵۰ دلار) یا جین‌های اصلی را در ماشین لباسشویی قرار ندهید. آن‌ها را در حمام و یا سینک آشپزخانه بشویید و آن‌ها را در هوای خشک آویزان کنید. قرار دادن آنها در خشک‌کن تنها چروکشان می‌کند و الیاف را از بین می‌برد.
 • هنگام شستشو, برای نو کردن و دور کردن بوی بد, با Febreeze به‌ آرامی به آن اسپری کنید. بلافاصله پس‌ از آن, جین را به‌ صورت عمودی آویزان کنید تا خشک شود.
 • شلوار جین خود را در یک کیسه قرار داده و به مدت یک هفته آن را در فریزر قرار دهید. این عمل باکتری‌ها  را می‌کشد.
مطالب مرتبط
منبع
lifed
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن