پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چطور مثل یک فرد حرفه ای تمرکز خود را هنگام انجام کارهای مهم حفظ کنیم

درس هایی برای حفظ تمرکز بیشتر

همه ما وقتی قرار است کار مهمی را انجام دهیم، استرس و عدم تمرکز به سراغ ما می‌آید. فرض کنید یک مسابقه مهم دارید یا قرار است یک سخنرانی انجام دهید. همه این‌ها نیاز دارد که شما آرامش خود را حفظ کنید، حواستان جمع شود و تمرکز خود را بالا ببرید تا بتوانید بر روی کار مسلط شده و به بهترین شکل آن را انجام دهید. افراد بزرگ برای حفظ تمرکز از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که ما در ادامه ۷ نمونه از آن‌ها را برای شما بیان خواهیم کرد تا با استفاده از آنها بتوانید تمرکزتان را بالا ببرید.

اینطوری شروع کنید | اول بفهمید کجا تمرکز دارید

شما میدانید که بیشتر در چه محیطی تمرکز دارید؟ در یک اتاق تاریک یا یک اتاق روشم؟ در فضای باز می‌خواهید قدم بزنید یا ترجیح می‌دهید کاملا تنها باشید؟ خوردن یک فنجان کافه یا تماشای یک منظره؟؟ همه ما عادت‌های خاص خود را داریم مهم این است که شما محلی که در آن بیشترین تمرکز برای انجام کارهای مهم را دارید پیدا کنید. مکانی که در آنجا کارکنید یا ۱ ساعتی در آن گشتی بزنید تا حواستان دوباره جمع شود. برخی عادت دارند راه می‌روند و برخی دیگر در یک گوشه می‌نشینند.

تیم کوک

من میدانم که تمرکز مهم ترین چیز است ، نه تنها برای اداره یک کمپانی بزرگ بلکه حتی در زندگی شخصی

 

گوش کردن به موسیقی مثل ورزشکارها

موسیقی بی‌شک یکی از معجزات دنیای امروز ماست. همه ما دیده‌ایم که بیشتر ورزشکاران قبل از مسابقه با هدفون‌هایی در گوششان مشغول گوش کردن موسیقی هستند. اصولاً موسیقی‌های هیجانی و موسیقی که شما با آن خاطرات خوبی دارد می‌تواند قبل از انجام یک کار فیزیکی مانند مسابقات ورزشی، تمرکز شما را تا حد ممکن بالا ببرد.

بیشتر ورزشکارها قبل از مسابقات خود برای حفظ تمرکز به موزیک گوش میدهند

در واقع وقتی به موسیقی گوش می‌دهید دیگر صدای در گوش و ذهن شما وارد نخواهد شد و از جهان پیرامون جدا می‌شود. چیزی که به مغز خود با موسیقی مورد علاقه‌تان دیکته می‌کنید این است که موفقیت و موفقیت را پیش رو دارید و ذهن شما برای آن کاملا آماده می‌شود.

یک نمونه از موسیقی های معروف که تمرکز را بالا میبرد آهنگ ساز: هانس زیمر | فیلم: اینتر استلار

 

کنترل وضعیت جسمی و تغذیه هم در تمرکز شما تاثیر دارد. آیا این موارد را کنترل میکنید؟

به اندازه کافی بخوابید، خوب استراحت کنید و بدنتان را خسته نکنید. از مواد غذایی استفاده کنید که هوشیاری شما را افزایش می‌دهد برای این کار می‌تواند به حد معمول کافئین مصرف کنید، خوردن مواد غذایی کمی شیرین نیز به شما کمک می‌کند، همچنین می‌توانید از ماهی، شکلات، زغال اخته و آجیل برای بالا بردن تمرکز خود استفاده کنید.

اهل عبادت هستید؟

اگر شما یک فرد مذهبی هستید و معمولاً با مراسمات مذهبی آشنایید، این نیز می‌تواند بالا بردن تمرکز شما کمک کند. عبادت و دعا کردن در خلوت و تنهایی قبل از انجام یک کار مهم می‌تواند آرامش فراوانی را به ذهن شما تزریق کند. شما را از دنیای پیرامون جدا کند و غرق در یک آرامش روحی فراوان کند.

در مورد ابن سینا دانشمند بزرگ ایرانی نقل می‌شود، زمانی که به بن‌بست‌های فکری برمی‌خورد برای حل آن چند رکت نماز می‌خواند تا بتواند تمرکز ذهنی‌اش دوباره بازگردد.

 

در قدمم بعدی| بهتر است کمی استراحت کنید

hوقتی شما تمرکز ندارید کارتان خوب پیش نمی‌رود و هرچه تلاش کنید احتمالاً کار را خراب‌تر خواهید کرد. گاهی یک وقفه ۱ ساعته در کار می‌تواند به شما کمک کند. برای جمع کردن تمرکز خود سعی کنید از محیط کار خارج شوید تمام چیزهایی که حواس شمارا پرت می‌کند مانند موبایل، تلویزیون و کامپیوتر را کنار بگذارید. فکر کار را از ذهنتان بیرون کنید، به چیزهای خوب فکر کنید تا ذهنتان کمی استراحت کند، حتی اگر می‌توانید چشمانتان را ببندید و با کسی هم حرف نزنید. از همه چیزها خالی شوید تا تمام مشکلات از ذهنتان بیرون برود. معمولاً با این کار پس از ۱ ساعت می‌توانید دوباره تمرکز خود را جمع کرده و به کارتان برگردید.

 

سخت تلاش کن این مهمه | اصلا نباید به نتیجه که بدست خواهد اومد فکر کنی

زمانی که لحظه انجام کاری که برای آن مدت‌ها زحمت کشیده‌ایم فرا می‌رسد، هزاران افکار منفی به سراغ ما می‌آید، معمولاً دائم به این موضوع فکر می‌کنیم که نتیجه چه خواهد شد؟ و احتمالاً به بدترین حالت آن می‌اندیشیم.

این کار استرس شما را چند برابر می‌کند، تمرکزتان را می‌گیرد و در نتیجه نمی‌توانید کار را به گونه‌ای که می‌خواستید انجام بدهید و شکست می‌خورید. برای موفقیت یک ذهن کاملاً متمرکز روی نحوه انجام کار لازم است نه ذهنی که به نتیجه کار فکر کند.

سعی کنید افکارتان را گسترش دهید دائم به چگونگی انجام کاری که پیش روی شما است فکر کنید، اصلاً نگذارید فکرتان به سمت نتیجه برود. در هر لحظه به دنبال کسب آرامش و دور کردن افکار منفی از خودتان باشید. نتیجه از همین کاری که انجام می‌دهید به وجود می‌آید پس حواستان را روی نحوه انجام کار جمع کنید.

 

از اتفاق های کوچک زندگی برای دریافت انرژی مثبت و حفظ تمرکزتون استفاده کنید

در زندگی همه ما کارهایی کوچکی وجود دارد که حال ما را خوب می‌کند، این حال خوب در بدن و ذهن شما انرژی مثبتی ایجاد می‌کند که از این انرژی مثبت می‌توانید برای رهایی از اضطراب و حفظ تمرکز برای انجام یک کار مهم استفاده کنید. در واقع بهتر است روز قبل از یک امتحان شما انرژی مثبت دریافت کنید؟ یا اینکه روزتان را با استرسی دیوانه کننده بگذرانید؟ برای این کار توصیه می‌کنیم که چند روز قبل از انجام کار مهمی که پیش رو دارید، ، خودتان را با کارهایی که انرژی مثبت را به شما تزریق می‌کند سرگرم کنید.مثلاً برخی به مادربزرگ خود سر می‌زنند و با او صحبت می‌کنند، یا به حیوانات غذا می‌دهند، کمک به یک همنوع، یا حتی رفتن به شهربازی. هرکدام از این‌ها می‌تواند منابع انرژی مثبتی باشد که به حفظ تمرکز ما و داشتن ذهنیت مثبت ما کمک کند.

نتیجه چه شد؟

اما حفظ تمرکز یک امر شخصی است، یعنی برای هر فردی به صورتی که با سیستم روحی و جسمی او سازگار است می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. ممکن است بعضی از افراد از روش‌هایی استفاده کنند که برای ما کاملاً عجیب به نظر برسد. به همین دلیل در پایان این مقاله از شما خواننده محترم می‌پرسیم که روش شما چیست؟ شما برای جمع کردن حواستان و متمرکز شدن روی یک کار مهم از چه روشی استفاده می‌کنید؟ از شما خواهش می‌کنیم که نظرتان را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید تا بتوانیم به پیشرفت و توسعه فردی یکدیگر کمک کنیم.

مطالب مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن