تغذیهسلامت باش

رژیم گیاهخواری وگان (نوشته‌های یک مربی بدن‌ساز)

در حال حاضر بیش از دو سال است که از رژیم گیاهخواری وگان استفاده می‌کنم. در این مقاله من برای شما توضیح خواهم داد «وگان» به چه معناست، چرا این رژیم برای شما اهمیت دارد و مراحل دقیق تبدیل‌شدن به یک وگان را توضیح خواهم داد.

«من هرگز نمی‌توانم این رژیم را داشته باشم».این پاسخی است که وقتی به مردم می‌گویم وگان هستم از آن‌ها دریافت می‌کنم؛ و حقیقت این است که: من نیز قبلاً همین‌طور فکر می‌کردم. من نیز به مقدار زیاد از گوشت استفاده می‌کردم، همانند بسیاری از مردم. من تقریباً در یک وعده غذایی روزانه از مرغ و برنج استفاده می‌کردم. گاهی اوقات روزانه بیش از یک کیلوگرم گوشت مصرف می‌کردم.

رژیم گیاهخواری وگان حقیقتاً به چه معناست؟

بجای این‌که وگانیسم را یک هویت بدانید، بهتر است آن‌را مفهومی بدانید که الهام‌بخش حذف محصولات حیوانی از زندگی شماست. در رژیم گیاهخواری معمولاً مصرف گوشت و ماهی ممنوع است، اما می‌توان از تخم‌مرغ و مواد لبنی استفاده کرد. کلمه وگان این مفهوم را می‌رساند که هر نوع اقلام حیوانی را از زندگی خود حذف کنیم. وگان به هر چیزی که عاری از محصولات حیوانی است اشاره دارد، وگان یعنی منع مصرف گوشت، شیر، تخم‌مرغ، پشم، چرم، عسل و غیره.

رژیم گیاهخواری وگان ممکن است سه مزیت بزرگ را به ارمغان آورد:

  1. افزایش رفاه حیوانات به‌وسیله اجتناب از مصرف آن‌ها.
  2. بهبود سلامت شما با به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض پاتوژن‌ها (مانند گوشت قرمز که به‌عنوان سرطان‌زای گروه ۱ شناخته‌شده است).
  3. کمک به سیاره با کاهش اثرات زیست‌محیطی (از طریق کاهش انتشار CO2 و متان که توسط دام، به‌ویژه گاو تولید می‌شود).

چگونه رژیم گیاهخواری وگان را شروع کردم؟

نمی‌خواهم دروغ بگویم اما شاید باور نکنید که من طعم گوشت را دوست داشتم. یادم می‌آید پس از شروع رژیم وگان به یکی از دوستانم گفتم، من فقط رژیم وگان را امتحان می‌کنم و احتمالاً مجبورم به‌ زودی مقدار زیادی گوشت بخورم و خودم را درمان کنم. من فردی بودم که مدام برنج و مرغ می‌خوردم، درحالی‌ که همکارانم در سر کار از ناهار کافه‌تریا لذت می‌بردند. مادرم در مورد من بسیار نگران بود، زیرا هنگامی‌که همه اعضای خانواده مشغول خوردن شام بودند، من تنها کسی بودم که در آشپزخانه می‌ماندم و بوقلمون بزرگی را می‌پختم.

من همه‌ چیزهایی را که می‌خوردم می‌نوشتم. وقتی امروزه به آن‌ها نگاه می‌کنم بسیار شوکه می‌شوم. ۵۰۰ گرم پنیر کم‌چرب در ساعت ۵ صبح. هرروز یک کیلوگرم مرغ. اگر می‌خواهید دلیل این‌که چرا وگان شدم را بدانید باید بگویم که: یکی از دوستانم در آن زمان کتابی تحت عنوان «Eating Animals» نوشته Jonathan Safran Foer به من هدیه داد. پس از خواندن این کتاب در کمتر از یک هفته، بالاخره تصمیم گرفتم یک وگانیسم شوم.

پس از خواندن داستان‌های وحشتناک در مورد حیوانات در کشتارگاه‌ها، به نظر می‌رسید این انتخاب یک گام منطقی برای من است. من همیشه دلم می‌خواست کارهای درست را انجام دهم حتی اگر همه مخالف من باشند. هنگامی‌که تصمیم گرفتم یک وگان باشم، خودم را مانند نئو در ماتریکس احساس می‌کردم. باید بین یک زندگی باسعادت و به‌ دور از جهل و یک زندگی همراه با خشونت یکی را انتخاب می‌کردم. پس‌ از اینکه تصمیم گرفتم وگان شوم، هرکس که در دایره اجتماعی من بود گمان می‌کرد دیوانه شده‌ام. «تمام عضلاتت را از دست خواهی داد»، «این رژیم نمی‌تواند رژیم سالمی باشد»، «بیش از دو هفته دوام نخواهی آورد»؛ این‌ها چیزهایی بود که به‌ طور مکرر می‌شنیدم.

آیا رژیم گیاهخواری وگان برای همه مناسب است؟

اگر شما جزو موارد زیر دسته‌بندی می‌شوید، نباید در حال حاضر از رژیم وگان کامل پیروی کنید:

  • زنان باردار، بدون داشتن تجربه رژیم گیاهخواری وگان.
  • فرد مبتلابه بیماری‌های شدید روانی یا جسمی که دکتر به او توصیه می‌کند از رژیم وگان استفاده نکند.
  • فردی که از استرس شدید رنج می‌برد، مانند داشتن فرسودگی شغلی.

راهنمای گام‌به‌گام برای تبدیل‌شدن به یک وگان

من برنامه‌ای گام‌به‌گام برای شما نوشته‌ام که کمک می‌کند به‌آرامی در مسیر تبدیل‌شدن به یک وگان پیش بروید. می‌بینید که من در مورد «چرایی» صحبت می‌کنم. پرسیدن «چرا» از خودتان بسیار مهم است، شما باید خودتان را بشناسید، نه‌ فقط برای زمانی که می‌خواهید یک گیاهخوار شوید، اگر می‌خواهید زندگی خوبی داشته باشید خودآزمایی یک مهارت حیاتی است که باید توسعه یابد.

شروع به پرسیدن سؤالات سخت از خودتان بکنید:

  • چرا باید کار کنم؟
  • چرا باید رژیم وگان را دنبال کنم؟

این سؤالات انگیزه شما را از انجام کارها نشان خواهد داد و به شما یک نگاه اجمالی می‌دهد از اینکه واقعاً که هستید. این سؤالات همچنین اهداف شما را بسیار ساده‌تر می‌کنند.

ذهنیت خود را تغییر دهید

بزرگ‌ترین «چرا» ی من، نیاز به داشتن زندگی بود که تحت کنترل خودم و یکپارچه باشد. من شدیداً نیاز داشتم آنچه را که درست است انجام دهم. پس از خواندن کتاب Eating Animals: در ابتدا سعی کردم اطلاعات را نادیده بگیرم و آنچه را که خوانده‌ام فراموش کنم؛ اما هر بار که مرغ می‌خوردم، احساس گناه و شرم داشتم. من می‌دانستم که خوردن گوشت لذت زیادی به من می‌دهد و همچنین می‌دانستم که نیازهای ابتدایی یک فرد نباید از اخلاق و اصول او فراتر برود. شما باید ذهنیت خود را تغییر دهید تا زمانی که متوجه شوید زندگی شما نباید در لذت آنی خلاصه شود.

خواندن این مطلب نیز می‌تواند مفید باشد: قبل از انتخاب رژیم گیاهخواری، این ۸ نکته را بخوانید.

استانداردهای غذایی جدیدی را برای خود، تنظیم کنید

تنها راه ایجاد یک استاندارد جدید در درازمدت، ایجاد یک تحول پایدار است. خوردن غذاهای گیاهی برای من عادی است، به‌ هیچ‌وجه در این‌باره محدودیتی ندارم، گیاهخواری برای من به معنای داشتن زندگی طبیعی و اخلاقی است. رژیم من پر از سبزی‌ها، میوه‌ها، غلات کامل، دانه‌های گیاهی و لوبیا است. من خز و پوست‌های دیگر را نمی‌پوشم نه به این دلیل که مجبور نیستم، به این دلیل که نمی‌خواهم. منظورم این است که: دوست دارم محلی که زندگی می‌کنم یک باغ باشد نه یک گورستان.

عادت‌های غذایی خود را تجزیه‌ و تحلیل کنید

مردم اغلب به من می‌گویند آن‌ها هرگز غذای وگان‌ها را نخورده‌اند. اگر تا به‌ حال یک موز خورده‌اید، پس غذاهای وگان‌ها را خورده‌اید. برای فهمیدن اینکه به چه میزان غذاهای وگان‌ها را مصرف می‌کنید، عادت‌های غذایی فعلی خود را بنویسید. این کار ممکن است خسته‌کننده باشد اما نتیجه‌ای طلایی به دست می‌آید. شما از صبحانه تا شام چه می‌خورید؟ هنگامی‌که متوجه شدید در حال خوردن چه غذاهایی هستید، می‌توانید در مورد چگونگی بهبود عادت‌های غذایی خود فکر کنید.

غذاهای کامل و غذاهای گیاهی بخورید

بجای آنکه به مردم توصیه کنم از خوردن آنچه در حال خوردنش هستند جلوگیری کنند، دوست دارم که به آن‌ها بگویم غذاهای خوب بخورند. تحقیقات نشان داده است افرادی که به آن‌ها توصیه‌شده غذاهای گیاهی بیشتری بخورند، وزن بیشتری از دست می‌دهند. اگر در حال حاضر برنج قهوه‌ای، بروکلی و مرغ را برای ناهار می‌خورید، به شما توصیه می‌کنم میزان بروکلی و برنج خود را دو برابر کنید اما مقدار مرغ را در همان اندازه نگه‌دارید. پس از مدتی به سمت غذاهای سالم‌تر گرایش بیشتری خواهید داشت.

 غذاهای جایگزین وگان ها را بخرید

پس‌ازآن که عادت‌های غذایی خود را تجزیه‌وتحلیل کردید، وعده‌های غذایی را که در حال حاضر در حال خوردن آن‌ها هستید و غیر وگان هستند را برجسته کنید. وعده‌های غذایی مانند گوشت، لبنیات، عسل و پنیر. برای این وعده‌های غذایی، غذاهای جایگزین وگان‌ها را بخرید. امروزه این غذاهای جایگزین تقریباً در اکثر سوپرمارکت‌ها یافت می‌شوند. پیدا کردن این جایگزین‌ها کاملاً آسان است.

لباس‌های مخصوص افراد وگان را بپوشید

این آخرین و سخت‌ترین بخش است. من توصیه نمی‌کنم لباس‌های فعلی خود را دور بریزید. در عوض به شما پیشنهاد می‌دهم لباس‌های جدید اخلاقی خریداری کنید. به‌ویژه هنگام خرید کیف و کفش بسیار دقت کنید. از پشم یا چرم استفاده‌شده در این لباس‌ها مطلع شوید. اگر مراحل گفته‌شده را رعایت کنید وگان بودن آسان‌تر از چیزی است که فکرش را می‌کنید. حتی اگر در برخی موارد چالش‌برانگیز باشد، درنهایت، بسیار ارزشمند خواهد بود. به من اعتماد کنید.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن