تغذیهسلامت باش

برنامه غذایی سالم که برای ما مؤثر باشد را چطور پیدا کنیم؟ (قسمت اول)

بسیاری از ما می‌خواهیم کمی از اضافه وزنمان را از دست دهیم تا شاید شلوار دو سال پیشمان اندازه‌مان شود. هر ساله ما برای برنامه غذایی سالم انقلاب می‌کنیم، اما هر بار انگیزه‌هایمان را از دست می‌دهیم و شکست می‌خوریم.

این مسئله مربوط به اراده یا نظم و انضباط ما نیست. بزرگ‌ترین دلیل برای اینکه نمی‌توانیم به انقلاب‌هایمان پایبند باشیم، این است که تغییرات را برای خودمان سخت می‌کنیم. درک می‌کنم که در اول چقدر سخت است. من سال‌هاست رژیم یو یو دارم، هر بار به نظر می‌رسد وزن اضافه شده از کم شده بیشتر است. در نهایت موفق شدم، چرا که متوجه شدم که باید راهی برای غذا خوردن پیدا کنم که برای شخص من مؤثر باشد، نه فقط برخی برنامه رژیم غذایی در اخبار و یا مواردی را که دوستم انجام می‌داد. در این مقاله، من به شما فرآیند ۴ مرحله‌ای را برای طراحی برنامه غذایی سالم برای شخص خود می‌آموزم، که در واقع برای شما کار کند.

فهرست مطالب

  1.  برنامه غذایی سالم چیست؟
  2. برنامه غذایی ناسالم چیست؟
  3.  سه اصل برنامه غذایی سالم
  4. برنامه غذایی سالم شخصی شما
  5.  نتیجه

برنامه غذایی سالم چیست؟

گام نخست در طراحی برنامه غذایی شخصی شما این است که بدانید چه چیزی “سالم” به نظر می‌رسد و احساس می‌شود. سالم خوردن به ما کمک می‌کند که احساس قوی‌تر، شادتر و پر جنب و جوش‌تر داشته باشیم. یک برنامه غذایی سالم باید به ما در بدن احساس خوب بودن دهد و در رابطه با غذا احساس صلح و دوستی.

احساس خوب بودن از لحاظ فیزیکی

هنگامی که به نحوی که برای ما مناسب است غذا بخوریم، احساس پر انرژی بودن و رضایت می‌کنیم. سالم غذا خوردن به ما انرژی می‌دهد تا سطح انرژی را در یک روز شلوغ و پر کار حفظ کند. این باعث می‌شود که متوجه شویم که تا بعدازظهر بدون هیچ‌گونه فشار ذهنی متوسط و احساس ابری و مه‌آلود بودن ذهنی توانسته‌ایم دوام بیاوریم.

لاغری

نسبت به غذایی که خوردیم احساس رضایت داریم و هیچ‌گونه میل دیگری نداریم. بدون هیچ‌گونه احساس رخوت از لحاظ فیزیکی و روحی احساس قدرت نیز می‌کنیم. این به ما انرژی می‌دهد که به‌ گونه‌ای حرکت کنیم که دوست داریم، قدم بزنیم، برقصیم یا وزنه بلند کنیم.

احساس خوبی از نظر ذهنی داشته باشیم

سالم خوردن به معنای داشتن یک رابطه سالم با غذا نیز است. وقتی‌ که بجای غذا خوردن با نگرانی در مورد افزایش وزن یا احساس گناه برای خوردن غذاهای «بد»، غذای سالم بخوریم، احساس خوشحالی می‌کنیم. وقتی‌ که فقط غذاهای “خوب” می‌خوریم و سعی می‌کنیم خودمان را از خوردن شیرینی، چیپس یا شکلات منع کنیم، تلاش برای داشتن روزهای طولانی رژیم کامل را متوقف می‌کنیم. رابطه عشق با غذا داریم. دریافته‌ایم غذا خوردن یک فرآیند بصری، ساده و طبیعی است. رابطه ما با غذا باید با احساس آرامش و صلح تواٌم باشد، بدون هيچ وسواس يا نفوذ افکار مزاحم در ذهن.

به‌ طور کلی احساس خوبی داشته باشیم

افراد با رابطه سالم با غذا در مورد سالم غذا خوردن نسبت به افراد با رژیم غذایی کامل، به‌ طور کاملاً متفاوت صحبت می‌کنند. آن‌ها می‌گویند

  • “من در مورد مقیاس غذا خوردن دیگر وسواس ندارم. من فقط سعی می‌کنم خوب بخورم، سالم زندگی کنم و با لباس‌هایم متناسب بمانم.
  • “من سعی می‌کنم تا بیشتر به خودم توجه کنم که چه چیزی نیاز دارم تا اینکه چقدر وزن‌ دارم.
  • “من دیگر در مورد غذا سخت‌گیر نیستم. هنوز بعضی وقت‌ها آب‌نبات و نوشابه می‌خورم. برای من خوب نیست اما از آن لذت می‌برم و آن را دوست دارم زیرا استرس مرا از بین می‌برد.
توجه کنید که این مسئله فقط در مورد وزن نیست؛ این مهم است که چگونه با غذا احساس راحتی می‌کنید و آرام می‌شوید. این موضوع بیشتر از اینکه وزنتان چقدر باید باشد شما را خوشحال می‌کند و از درون احساس سلامتی می‌کنند.

برنامه غذایی ناسالم چیست؟

برنامه‌ای که زیبایی فیزیکی را به هر قیمت در اولویت قرار می‌دهد سالم نیست. بسیاری از مردم این کار را بارها و بارها با رژیم‌های محدود کننده تکرار می‌کنند تا زمانی که یک رابطه نفرت با غذا را توسعه دهد. این امر منجر به موارد زیر می‌شود.

غذا خوردن احساسی و افراطی

وقتی رژیم‌های غذایی را به‌ شدت محدود می‌کنیم، ذهن ما به غذاهایی که نمی‌توانیم بخوریم (مانند شکلات، چیپس و کوکی‌ها) تمایل پیدا می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که رژیم غذایی چگونه افراد با رژیم غذایی به مواد غذایی که نمی‌توانند بخورند (مثل شکلات) بیشتر از افراد بدون رژیم غذایی تمایل پیدا می‌کنند. هنگامی‌ که گرایش ما خیلی قوی می‌شود، ذهن ما را فرا می‌گیرند و در نهایت به شیرینی و چیپس می‌رسیم. این باعث می‌شود اعتماد به‌ نفس ضعیف شود و احساس گناه می‌کنیم. هنگامی‌ که بارها و بارها این اتفاق می‌افتد، نگران می‌شویم که احساس عدم کنترل ما تبدیل به یک عادت شود.

برنامه غذایی

قضاوت و ارزش‌گذاری خود بر اساس سایز و وزن

از آنجایی‌ که برای داشتن وزن مورد نظرمان به‌ اندازه کافی مبارزه می‌کنیم، کاهش وزن مهم‌ترین پروژه زندگی ما شده است. خیلی درگیر آن هستیم و در مورد آن بسیار فکر می‌کنیم به نحوی که زندگی ما را پر کرده است. خودمان را بر اساس اینکه چقدر وزن کم کرده‌ایم، قضاوت می‌کنیم، و اگر وزن کم نکنیم خودمان را مجازات می‌کنیم و اعتماد به نفس ما در محدوده سایز لباس‌هایمان است به جای اینکه حول موفقیت‌های زندگی‌مان بچرخد. با این شیوه فکر کردن در مورد غذا، آرامش روانی از بین می‌رود. اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهیم و افسرده می‌شویم – این موضوع کاملاً متضاد با شاد بودن است در صورتی که هدف ما در ابتدا شادی بوده است. یک برنامه غذایی سالم به تعادل داشتن بین چگونه دیده شدن و احساس کردن، تمرکز می‌کند؛ به این معنی نیست که همیشه غذاهای خسته کننده بخوریم و غذاهای مورد علاقه‌مان را نخوریم. این برنامه، کاهش وزن جادویی را تضمین نمی‌کند مانند “از دست دادن ۴۰ پوند در ۴ هفته”.

سالم خوردن یک روش درست در زندگی است و ما باید آن را دوست داشته باشیم تا بخشی از زندگی ما باشد.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack.org
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن