تکنولوژی در خانهخانه و خانواده

آیا واقعا به دریافت این مقدار از اطلاعات نیازداریم؟

امروزه در دنیای زندگی می‌کنیم که اطاعات موجود در آن روز به روز در حال افزایش است. اینترنت بزرگترین منبع اطلاعات است که همگی ما بیشتر اطلاعات خود را از آن دریافت می‌کنیم

اما متأسفانه امروزه حجم اطلاعات که در اختیار ما قرار می‌گیرد بسیار بالا است به همین دلیل کنترل اطلاعات دریافتی اهمیت پیدا کرده است وگرنه ما زیر این همه اطلاعات بمباران خواهیم شد. مسلماً توقف اطلاعات ممکن نیست اما می‌توان تا حدی آن را کنترل نمود. در این مقاله راهکارهای کنترل اطلاعات بیان شده است.

قبل از شروع بحث اصلی مقاله بهتر است به این نکته اشاره کنیم که مشکل اصلی کسب اطلاعات موجود در اینترنت که هر روز بیشتر و بیشتر نیز می‌شود وجود برخی از وبلاگ‌ها است که اطلاعات را به شکل ناقص و نصف و نیمه انتشار می‌دهند. برای برخی از وب‌سایت‌ها اصلاً علاقه و نوع اطلاعات مورد نیاز مردم مهم نیست تنها می‌خواهند صفحات خود را پر کنند تا با حجم بالای مطالب خود تبلیغات بیشتری بر روی وب سایت داشته باشند و اصلاً برای آنها به روز بودن اطلاعات مهم نخواهد بود. بنابراین کاملاً مشخص است که هر روز با یک سری اطلاعات بمباران شویم، پس بسیار مهم است اگر بتوانید این حجم از اطلاعاتی که به ما می‌رسد را کنترل نماییم.

چرا دریافت حجم وسیعی از اطلاعات بد است؟

بزرگترین مشکلی که دریافت اطلاعات بسیار زیاد ایجاد می‌کند، متوقف کردن شما است. اگر شما هر روز اطلاعات بسیاری را دریافت کنید، اگر مدام در حال خواندن مقالات، تماشای فیلم و گوش دادن به پیام‌های صوتی باشید، شما در جریانی قرار خواهید گرفت که تمام کار و زندگی و اشتیاق خود را برای زندگی روزمره از دست می‌دهید و مدام در حال کسب اطلاعات جدیدتر خواهید بود، نتیجه این خواهد شد که کسب اطلاعات زیاد زمان شما را گرفته و روند زندگی از دست شما خارج خواهد شد. علاوه بر این ممکن است بسیاری از این اطلاعات اصلاً پایه و اساس درستی نداشته باشند.

اغلب چنین افرادی، برای برگشت به زندگی عادی خود نیاز به کمک یک مشاور یا روان‌شناس دارند، زیرا این افراد به مرور شور و شوق خود را از دست می‌دهند و کمتر از زندگی خود لذت خواهند برد.

اگر شما نیازمند کسب اطلاعات واقعی از اینترنت هستید به موارد زیر دقت نمایید

اهداف خود را تنظیم کنید

اگر شما اهداف مشخصی نداشته باشید، با هر داده و اطلاعاتی که مواجه می‌شوید گمان می‌کنید که اطلاعات مورد نظر برای شما مفید است، بنابراین با حجم وسیعی از اطلاعات بمباران خواهید شد، همچنین ممکن است در بین این همه اطلاعات سردرگم شوید. تعیین هدف یکی از مواردی است که می‌تواند در کسب اطلاعات، مفید واقع شود. همچنین انتخاب درست هدف نیز در کسب اطلاعات صحیح مؤثر است؛ مانند هر هدف دیگری که در زندگی دارید؛ هدف نهایی را به چند هدف کوچک تقسیم کنید و برای هر هدف کوچک به دنبال اطلاعات مفید باشید.

وقتی با اطلاعات جدید مواجه می‌شوید چه کار باید انجام دهید؟

هنگامی که با اطلاعات جدید مواجه می‌شوید از خود بپرسید، این اطلاعات چه سودی برای من دارد و اهمیت توجه به آن چیست؟ آیا اطلاعات به دست آمده با اهداف من سازگاری دارد و می‌تواند مرا به اهدافم برساند یا نه در این میان اطلاعاتی که با اهداف و برنامه شما برای زندگی همخوانی ندارد رها کنید و وقت بیشتری را به آنها اختصاص ندهید. توجه داشته باشید تنها به دنبال اطلاعاتی باشید که برای رسیدن به اهدافتان سودمند باشد، ممکن است این کار در روزهای ابتدایی کمی مشکل باشد و برای کنجکاوی به دنبال سایت‌ها و اطلاعات دیگر باشید اما هرچقدر خود را مقید به کسب اطلاعات مربوط به اهدافتان کنید موفق‌تر خواهید بود و به مرور در مقابله با این وسوسه پیروز می‌شوید.

حداقل حجم اطلاعات روز را مشخص کنید

دقت کرده‌اید زمانی که برای بهبودی بیماری نزد پزشک می‌روید و پزشک برای درمان بیماری، به شما دارو می‌دهد با وجود این که مصرف دارو برای شما خوب است و منجر به بهبودی شما می‌شود اما همین داروها دارای عوارض جانبی هستند. در مورد اطلاعات نیز همین گونه است، اگر با مشخص نبودن هدفتان به دنبال کسب اطلاعات باشید با اطلاعاتی مواجه می‌شود که نه تنها شما را به هدف نمی‌رساند بلکه می‌تواند منجر به توقف کلی شما از اهدافتان شود، بنابراین داده‌های که قرار است در طول روز دریافت کنید، را محدود نمایید.

اطلاعات زیادی را به تعویق اندازید

اگر با یک سری اطلاعات رو به رو می‌شوید؛ که بسیار مفید است اما با اهداف شما هماهنگ نیست، مطالعه آنها را به تعویق اندازید. مسما کسب اطلاعات مفید می‌تواند دید شما را به جهان پیرامون کامل‌تر کند، اما این اطلاعات به شکل ناخواسته شما را از اهدافتان دور خواهد کرد، بنابراین تا زمانی که به اهداف خود نرسیده‌اید خواندن این اطلاعات را به تعویق انداخته و تنها بر روی اهداف خود متمرکز شوید.

همانطور که در بالا مشاهده شد، اطلاعات بیش از حد می‌تواند تأثیر جدی بر روی زندگی و عملکرد ما داشته باشد و مشکلات جدی را ایجاد کند، با این وجود برای رسیدن به موفقیت باید اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نماییم، بنابراین نباید به طور کلی با اینترنت و اطلاعات موجود در آن فاصله ببریم بلکه مهم است که یاد بگیریم این حجم از اطلاعات را کنترل نماییم.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن