پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

فاکتورهایی برای موفقیت در مراحل مختلف زندگی

کتاب‌ها و دستورالعمل‌های بی‌شماری برای موفقیت وجود دارد، با این‌ حال، موفقیت برای هر شخص، منحصر به‌ فرد و شخصی است. توصیه‌های موجود در این کتاب‌ها ممکن است اغلب مرتبط هم نباشد. بنابراین، دنبال کردن توصیه‌های یک نفر می‌تواند بی‌فایده باشد. در ادامه روش‌هایی برای رسیدن به موفقیت در زندگی آمده است که توصیه چندین فرد متفاوت است. پس دست‌ به‌ کار شوید و متن زیر را بخوانید تا قدم‌های بعدی‌تان را به سمت موفقیت با قدرت بردارید.

از کشمکش دوری کنید

بهترین رهبران و برخی از مهم‌ترین افراد تأثیرگذار آن‌هایی نبودند که باعث هیاهو می‌شدند، یا با افرادی که با آن‌ها مخالفت می‌کردند، مجادله می‌کردند؛ بلکه آن‌هایی بودند که با اطرافیانشان با دوستی رفتار می‌کردند.

افراد آن‌ها را دوست داشتند و می‌خواستند که به‌ خوبی پیش بروند. این نکته‌ای کلیدی در رهبری خوب است. اگر کسی شما را دوست دارد، می‌خواهد کمک‌تان کند؛ اگر به او پیشنهادی بدهید با خوشحالی از آن استقبال می‌کند. اما اگر کسی شما را دوست نداشته باشد، ممکن است او را طرد کنید یا از سر راه بردارید. به‌ علاوه اینکه همیشه بهتر است، روابط خوبی داشته باشید. شما هرگز نمی‌توانید بگویید چه کسی می‌تواند در مسیر بزرگ‌تان به شما کمک کند یا دوستی حامی باشد. به همین خاطر، به افراد کمک کنید تا آن‌ها به شما کمک کنند؛ و با افراد به‌ خوبی رفتار کنید تا آن‌ها نیز با شما به‌ خوبی رفتار کنند.

تئودور روزولت، ۲۶امین رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید: «مهم‌ترین مواد لازم در فرمول موفقیت دانستن این است که چطور با افراد کنار بیایید»

از معرفی ایده‌های جدید نترسید

این حقیقت ناخوشایندی است که افراد با ایده‌های فوق‌العاده‌، اغلب پس‌زده می‌شوند. اکثر ما از بچگی آموزش دیده‌ایم تا جوری فکر کنیم و کار کنیم که دیگران انجام داده‌اند. این می‌تواند به‌ خوبی در پر کردن نقشمان مفید باشد. اما برای اینکه کاری را واقعاً متفاوت انجام دهید (و همه افراد موفق کارشان را متفاوت انجام  دادند)، باید متفاوت فکر کنید. اگر ایده‌ای دارید، آن‌را دور نیندازید چرا که جدید و متفاوت است؛ به جای آن، خوشحال باشید. ایده جدید و عجیب شما می‌تواند چیزی باشد که روزی به موفقیت فوق‌العاده‌ای برسد.

مارک تواین، نویسنده مشهور می‌گوید: «شخصی که ایده‌ای دارد تا زمانی که آن‌را به موفقیت نرساند، هیچ ارزشی ندارد»

آن‌قدر جسارت داشته باشید که به دنبال بینش و دیدگاه خود بروید

در یونان باستان، گروهی از پیشگویان بودند که در دلفی زندگی می‌کردند. هرکسی که نیاز به توصیه داشت یا می‌خواست آینده‌اش را بداند به سراغ آن‌ها می‌رفت، از پایین‌ترین طبقه جامعه تا پادشاهان. بالای سردر معبد نوشته شده بود “خودت را بشناس” اگر واقعاً به چیزی باور دارید و نسبت به آن اشتیاق دارید، احتمالاً می‌دانید چگونه باید به آن برسید. اگر نه، شما طبیعتاً می‌دانید چه چیزی به شما کمک می‌کند و چه چیزی سرعت شما را می‌کاهد. این دقیقاً مثل این است که بدن‌تان می‌تواند خطر را شناسایی کند، حتی وقتی همه‌ چیز امن به نظر می‌رسد. درنهایت، شما باید به غریزه خودتان اعتماد کنید. چیزی که احتمالاً متوجه شده‌اید این است که درس‌های بالا مشابه یکدیگر هستند- اکثرشان درباره پرورش بهتر فکر کردن است. مشخصاً این پیشنهاد را می‌دهند که کلید رسیدن به موفقیت، در هرآن چیزی که آرزویش را دارید، به رویکرد و شکل افکارتان بستگی دارد.

استیو جابز، مؤسس شرکت اپل می‌گوید: «جسارتش را داشته باشید که قلب‌تان را دنبال کنید. آن‌ به‌ نوعی می‌داند که شما قرار است چه چیزی شوید. هر چیزی به‌ جز این، کار فرعی و ثانویه به‌ حساب می‌آید.»

به ظرفیت خودتان در رسیدن به موفقیت ایمان داشته باشید

موفقیت باید چیزی باشد که بتوانید خودتان را در حال دستیابی به آن تصور کنید. ممکن است با افرادی روبرو شوید که به شما و توانایی‌تان در موفقیت شک دارند. شما نباید یکی از این افراد شوید چراکه لحظه‌ای که باورها و رویای‌تان را متوقف می‌سازید، لحظه‌ای است که موفقیت‌های شما فرومی‌پاشد. به رؤیاپردازی ادامه دهید.

والت دیزنی، مؤسس شرکت والت دیزنی می‌گوید: «اگر می‌توانید رؤیایش را بسازید، می‌توانید آن‌را انجام دهید.»

همیشه نگرش مثبت ذهنی‌تان را حفظ کنید

درست همان‌طور که نقل‌قول بالا می‌گوید، شما برای موفقیت باید به توانایی‌تان اعتماد داشته باشید. این تنها راهی است که  می‌توانید دیدگاه مثبت و درستی را در خود پرورش بدهید. شما باید با مسائل روبرو شوید، نه به‌ عنوان مانعی بر سر راهتان، بلکه به‌ عنوان کاری که باید برای ادامه مسیر، کامل شود. اگر این چنین فکر کنید، این موانع، خیلی باعث آزار شما نمی‌شود، شک افراد روی شما تأثیری نمی‌گذارد و حتی بزرگ‌ترین موانع نیز همچون مسائلی کم اهمیت به نظر می‌رسند. ولی با نگرش ذهنی منفی، به‌ راحتی متوقف می‌شوید.

توماس جفرسون، سومین رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید:«هیچ‌چیز نمی‌تواند مردی را که نگرش ذهنی مثبت دارد، از رسیدن به هدفش باز دارد؛ هیچ‌چیز روی کره زمین نمی‌تواند به مردی که نگرش ذهنی منفی دارد کمکی بکند.»

اجازه ندهید دلسردی مانع ادامه دادن راه شما شود

این موضوع، نکته ناخوشایندی از طبیعت انسان است- همه ما در چنین مسائلی، به خودمان شک می‌کنیم. این خیلی بدتر از این است که دیگران به ما شک کنند. وقتی شک و تردید محاصره‌تان کرده است، تسلیم شدن می‌تواند فکر خوبی باشد. به تردیدها توجهی نکنید. اگر دلسرد شدید، آن‌را نادیده بگیرید. اگر دلسردی وارد مغزتان شد و شما به خودتان شک کردید، مهم است که بتوانید این حس شک و تردید را نیز نادیده بگیرید.

آبراهام لینکلن، شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید: «نگذارید احساس دلسردی بر شما غلبه کند، و در نهایت مطمئن باشید که موفق می‌شوید»

اراده و سخت‌کوشی داشته باشید

شاید این نقل‌قول را شنیده باشید که “برای رسیدن به موفقیت، ۱ درصد الهام بخشی لازم است و ۹۹ درصد سخت‌کوشی” این جمله تنها می‌خواهد یک‌چیز بگوید: موفقیت از پس تلاش می‌آید. هرگز موفق نمی‌شوید اگر در مسیر هدف‌تان کار و تلاش نکنید.

جی سی. پنی، مؤسس جی سی. پنی می‌گوید: «تا زمانی که حاضر نیستید در کارتان بیش از ظرفیت یک فرد عادی تلاش کنید، هنوز برای جایگاه صدر و موفقیت آماده نیستید.»

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

بستن
بستن