پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

به هر قیمتی که شده در زندگی موفق شوید

موفق شدن برای شما چه معنایی دارد؟ برای برخی افراد، وقتی به موفقیت  فکر می‌کنند، ثروت تصور می‌شود. دیگران قدرت می‌خواهند، برخی هم فقط می‌خواهند تأثیر مثبتی بر دنیا بگذارند.

همه این‌ها قابل‌قبول است، در واقع موفقیت مفهومی است که برای افراد مختلف، معنای متفاوتی دارد. هرچند اهمیتی ندارد که موفقیت برای شما به چه معناست، قطعاً چیزی نیست که به‌ سادگی به دست بیاید. کتاب‌ها و دستورالعمل‌های بی‌شماری برای موفقیت وجود دارد، بااین‌حال، موفقیت برای هر شخص، منحصربه‌فرد و شخصی است. توصیه‌های موجود در این کتاب‌ها ممکن است اغلب مرتبط هم نباشد. بنابراین، دنبال کردن توصیه‌های یک نفر می‌تواند بی‌فایده باشد. با توجه به این موضوع، با در نظر گرفتن توصیه‌های بسیاری از افراد، افرادی که ایده‌های موفقیت‌شان با یکدیگر متفاوت بوده، احتمالاً می‌تواند برای شما گزینه‌های بسیاری فراهم آورد. در ادامه ۱۳ توصیه از برخی افراد موفق آمده است:

بزرگ فکر کنید

میکل آنژ بوناروتی، هنرمند بزرگ دوره رنسانس می‌گوید: «بزرگ‌ترین خطری که ما را تهدید می‌کند، تعیین هدف‌های بزرگ و رسیدن به هدف‌های کوچک نیست؛ بلکه تعیین هدف‌های کوچک و رسیدن به هیچ است»

هنرمندان کمی وجود دارند که به‌ اندازه میکل آنژ تأثیرگذار بوده باشند. قرن‌ها پس از مرگ او، کارهای‌ش هنوز الهام‌بخش افراد است و آن‌ها به‌ راحتی با آثارش ارتباط برقرار می‌کنند. اثر او شهرتی جهانی دارد، کافی است تنها به مجسمه داوودش فکر کنید. سپس تصور کنید اگر او تصمیم می‌گرفت به‌ عنوان هنرمند کار نکند. یک هنرمند موفق بودن همیشه سخت است، تصور کنید اگر تصمیم می‌گرفت تسلیم رسیدن به چیزی آسان‌تر می‌شد. اغلب، مردم تصمیم می‌گیرند رؤیاهای خود را برای چیزی واقعی‌تر کنار بگذارند. برای چیزی راحت‌تر، تسلیم رویای‌شان شوند. این نقل‌قول، خطر چنین نقطه نظراتی را به ما گوشزد می‌کند. بجای داشتن چنین نقطه نظراتی، بلندپرواز باشید.

کاری که دوست دارید انجام دهید را پیدا کنید و آن را انجام دهید

اپرا وینفری می‌گوید: «اگر در  ازای کاری که  می‌کنید، پولی دریافت نمی‌کنید، باید بدانید که در مسیر رسیدن به موفقیت هستید» این نقل‌ قول خوبی است که به شما یادآوری کند و شما را به فکر بی‌اندازد که چه زمانی مشغول به کار هستید. تصویر کنید، که در شغل فعلی‌تان فوق‌العاده موفق هستید. درنهایت احتمالاً متوجه می‌شوید که به‌ شدت مشغول کار هستید و زمان زیادی را از دست می‌دهید.

اگر شغلی است که  از آن متنفرید، پس موفقیتی که در آن دارید  تنها به این معناست که زندگی‌تان را با چیزی که از آن متنفرید پر می‌کنید. چه حسی دارد؟ بجای آن، چرا روی چیزی که دوستش دارید تمرکز نمی‌کنید؟ موفقیت در آن به معنای رسیدن به رؤیاهایتان است. حتی اگر موفق هم نشوید، بااین‌حال، مشغول انجام کاری هستید که دوستش دارید. بسیاری از موزیسین‌های موفق سال‌ها، اجراهایی انجام می‌دهند و  بابت آن پولی دریافت نمی‌کنند، تنها دلیلی که به این کار ادامه می‌دهند این است که دوست دارند، اجرا کنند.

یاد بگیرید، چگونه زندگی‌تان را متعادل سازید

فیل نایت، مدیر ارشد اجرایی نایک می‌گوید: «جنگی دائمی در زندگی و کسب‌وکارمان وجود دارد، یک درگیری میان آشوب و آرامش. هیچ‌کدام نمی‌توانند بر دیگری غلبه کنند، اما هردو می‌توانند تأثیر بگذارند. اینکه چگونه با آن‌ها کنار بیایید، کلید موفقیت است»

اغلب مردم فکر می‌کنند که برای رسیدن به موفقیت باید هدف موفقیت‌شان را تبدیل به هدف زندگی‌شان کنند. اگر شخصی فکر می‌کند شغل‌ش منجر به موفقیت می‌شود، زمان بی‌شماری را در روز صرف کارش می‌کند و تا عصر، سخت کار می‌کند. بااین‌حال، بهایی که برای این کار می‌پردازد، بهای استراحت، سلامتی و داشتن زندگی لذت‌بخش است. درنهایت ممکن است علی‌رغم همه این بهایی که می‌پردازند، در کارشان موفق شوند.

اگر موفقیت از پس داشتن زندگی اجتماعی قوی و دوستان خوب حاصل شود، شغل این دسته از افراد ممکن است برای‌شان عذاب‌آور باشد؛ یعنی کارشان را از دست می‌دهند و قادر به برآمدن از پس هزینه‌های بیرون رفتن با دوستان‌شان نیستند. در این صورت، موفقیت همان‌طور که فیل نایت، پیش‌تر گفت، با متعادل ساختن حاصل می‌شود. به چیزی میان کار و استراحت فکر کنید.

از شکست نترسید

هنری فورد، مؤسس فورد موتورز می‌گوید: «شکست فرصتی برای شروع دوباره است، اما این بار هوشمندانه‌تر» داستانی وجود دارد که تائید نشده است که حقیقت دارد یا نه، اما پیام موجود در این داستان حقیقت دارد: اختراع لامپ توسط توماس ادیسون بعد از صدها بار تلاش ناموفق اتفاق افتاد. در مصاحبه‌ای، از او پرسیده شد “بعد از همه تلاش‌های ناموفق‌تان چه حسی داشتید؟” پاسخ او عالی بود، “من شکست نخوردم، صد روش برای اختراع نکردن لامپ را یاد گرفتم”

او به هر شکست مثل یک درس نگاه کرد. از آن درس، او آموخت چه چیزی عمل نمی‌کند و چه چیزی ممکن است عملی باشد. هر تلاش ناموفق، هر طرد شدن، گامی کلیدی در جهت رسیدن به موفقیت است. این احساس که بعد از هر شکست، فکر تسلیم شدن بی‌افتید، کار ساده‌ای است. اما شاید در آن شکست، درسی باشد. به شکست‌های‌تان توجه کنید، آن‌ها را مطالعه کنید. شاید چگونه موفق شدن را یاد گرفتید.

اشتیاقی بی‌نظیر برای رسیدن به موفقیت داشته باشید

کلنل ساندرز، مؤسس کی اف سی می‌گوید: «من تصمیم  گرفتم که می‌خواهم کاری انجام دهم. و نه ساعت، نه نیروی کار، نه پول، مانع من برای انجام کارم بهترین شکل ممکن نمی‌شود. و من این کار را از همان زمان تاکنون انجام می‌دهم و موفق می‌شوم.» این از همه جهات به نقل‌قول پیشین درباره یادگیری از شکست‌هایتان، مرتبط است. آسان‌ترین کار در دنیا، تسلیم شدن در برابر شکست است. تنها راه موفقیت این است که اگر واقعاً اشتیاق وافری به موفقیت دارید، از هدف خود منحرف نشوید و ادامه دهید. اگر خود را وقف موفقیت‌تان نکنید، هر شکست ممکن است درد بیشتری داشته باشد، و سرعت‌تان را کم کند.

موفقیت دشوار است؛ بدون اشتیاقی زیاد برای موفقیت، این سختی ممکن است غیرقابل‌تحمل شود. با این اشتیاق به‌ راحتی از پس همه موانع برمی‌آیید.

مرد عمل باشید

لئوناردو داوینچی، نابغه رنسانسی می‌گوید: «به نظر می‌رسد افراد موفق به‌ ندرت از چیزی باز می‌مانند و اجازه می‌دهند اتفاقات برای‌شان بی‌افتد. آن‌ها حرکت می‌کنند و اتفاقات را خودشان برای خودشان رقم می‌زنند.» هرچند که این حرف صدها سال پیش گفته شده، اما هنوز هم کاربرد دارد. این نقل‌قول به معنای واقعی کلمه برای هر فرد موفقی صدق می‌کند. درباره‌اش فکر کنید، شخصی مثل ویلیام شکسپیر را مجسم کنید، وقتی به زمانی که او در آن زندگی می‌کرد فکر می‌کنیم، به زمانی که در آن شکل گرفته و وقتی به دوره رنسانس در ایتالیا  فکر می‌کنیم، به میکل آنژ و لئوناردو داوینچی، حالا به اکنون فکر کنید: بیل گیتس و استیو جابز. اگر آن‌ها به آن چیزی که رسیده‌اند، نمی‌رسیدند، شیوه زندگی ما به شکل باورنکردنی‌ متفاوت می‌شد. از اینکه از چارچوب عادت‌ها بیرون بزنید، نترسید. اگر می‌توانید به روشی بهتر برای انجام کاری فکر کنید، پس فکر کنید. اگر شکست خوردید، دوباره تلاش کنید.

 

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن