پیشرفت کنموفقیت و انگیزه

چگونه یک رهبر موفق در سازمان خود باشیم

رهبران و مدیران سازمان‌ها یکی از رکن‌های اصلی در موفقیت هستند و نگرش آن‌ها و نوع برخوردشان با مشکلات تعیین کننده موفقیت یک سازمان است. در این نوشته مواردی که یک رهبر موفق لازم دارد تا سازمان خود را به موفقیت و اهداف خود برساند بیان شده است.

ایجاد چشم انداز واضح و برنامه ریزی برای آینده

اکثر افراد در مورد چیزی که در زندگی می‌خواهند خیلی کلی حرف می‌زنند و جزئیات اهداف خود را نمی‌دانند. توانایی روشن ساختن این چشم انداز و بینش برای دیگران چالش برانگیز است و این چیزی که است که تفاوت بین رهبر موفق و افراد عادی را مشخص می‌کند.
قابلیت اصلی و بالایی که افراد رهبر و موفق دارند این است که چشم انداز و بینش خیلی دقیق و هیجان انگیز از آینده و اهداف خود دارند و همچنین توانایی گفتگو و سخن گفتن در مورد آن چشم انداز با دیگران را دارند.

 گفتگو در مورد چشم انداز خود

رهبران عالی، برای تفکر و ایجاد یک چشم انداز واضح از زندگی که در یک، سه و یا پنج سال آینده می‌خواهند به آن دست یابند وقت می‌گذارند و توانایی این را دارند تا در مورد چشم انداز خود با دیگران گفتگو کنند، به شکلی که دیگران می‌پذیرند و می‌توانند ببینند که این چشم انداز متعلق به آنهاست.

انگیزه دادن به افراد

ایجاد چشم انداز آینده و چیزهای خوبی که می‌تواند در آینده اتفاق بیفتد، باعث تحریک هیجان افراد و افزایش انگیزه آن‌ها می‌شود تا بهترین خودشان را ارائه دهند (حداکثر توانایی‌شان). چشم انداز قوی و خوب، چشم انداز کیفی است و با ارزش‌ها و مأموریت‌ها توصیف می‌شود. اما چشم اندازی که بر اساس پول و اعداد توصیف شده قدرت زیادی برای افزایش انگیزه و هیجان افراد را ندارد. البته به این نکته هم توجه کنیم که پول مهم است، هرچند این که تصمیم بگیریم و متعهد باشیم که “بهترین در کسب و کار باشیم” بسیار هیجان انگیز است.

حفظ آرامش خود

نکته مهم دیگر برای این که رهبر واقعی باشید این هست که “خونسرد باشید و آرامش خود را حفظ کنید”
یک مطالعه در قسمت بازرگانی دانشگاه استنفورد انجام شد و هدف از مطالعه این بود که قابلیت‌ها و توانایی‌هایی که کمپانی‌ها در مدیران ارشد جوان، به خصوص مدیران ارشد بخش اجرایی، به دنبال آن بودند را پیدا کنند. نتایج مطالعه نشان داد که دو ویژگی و قابلیت خیلی مهم هست که باعث موفقیت بزرگ و چشم گیر افراد می‌شود، اولین توانایی این بود که فرد بتواند افراد را در کنار یکدیگر نگه دارد و کار تیمی مفیدی را با هم انجام دهند و در نهایت همه کارها به صورت تیمی انجام می‌گیرد. خروجی و بارآوری یک مدیر در واقع خروجی و محصول تیم است.

صبور بودن تحت شرایط سخت و دشوار

دومین قابلیت لازم برای رهبر توانا  پیشرفت سریع و توانایی انجام درست وظایف در شرایط سخت به خصوص در شرایط بحرانی است. صبر داشتن و خونسرد بودن در شرایط بحرانی به این معنی است که یک رهبر واقعی باید در مواقعی که شرایط نا امید کننده و سخت رخ می‌دهد بتواند خونسرد بودن را تمرین کند.

همه‌ی چشم‌ها به سمت شماست

شخصیت و قابلیت یک رهبر موفق معمولاً در شرایط بحرانی خودش را نشان می‌دهد و در این لحظات افراد نگاه می‌کنند و نکات ریز را در شخصیت رهبر در ذهن خود نگه می‌دارند. شما در شغل خود به عنوان یک رهبر باید مشخص کنید که هدف و چشم انداز شما چیست و دقیقاً کجا می‌خواهید بروید. زمانی که کارها خوب پیش نمی‌روند خونسرد باشید و مطمئن باشید که شرایط بهتر خواهد شد.

مشخص کردن رؤیای آینده و چشم انداز خود روی صفحه

در اینجا دو نکته وجود دارد که می‌توانید بلافاصله برای عمل کردن به این ایده‌ها آن‌ها را انجام دهید:
اول این که پروژه ۳ تا ۵ سال خود را در پیش روی خود قرار دهید و چشم انداز دقیق آینده خود را تصور کنید. هدف به چه شکلی است؟ چه اقداماتی در حال حاضر می‌توانید انجام دهید که چشم انداز شما را به واقعیت نزدیک کند و شما را به اهداف‌تان برساند. نکته دوم، هر شرایطی که در مسیر پیش آمد خونسرد و آرام باشید و آن را به بهترین شکل حل کنید. عصبی و نگران نشوید. یک نفس عمیق بکشید و بر روی راه حل تمرکز کنید تا بتوانید بهترین عملکرد را برای حل مشکلات داشته باشید.

مطالب مرتبط
منبع
briantracy
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن