پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چگونگی جلوگیری از اعتیاد به شبکه‌ های اجتماعی

در طول سال‌های اخیر شبکه‌ های اجتماعی زندگی ما را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند تا جایی که به وضوح می‌توان مشاهده نمود که جامعه‌ای ما به رسانه‌های اجتماعی بسیار معتاد شده است. بسیاری از ما امروزه تنها راه سرگرمی را استفاده از رسانه‌های اجتماعی می‌دانیم، همین امر باعث شده است بسیاری از مهارت‌های افراد که قبلا یک ارزش محسوب می‌شد از بین برود و افراد نسبت به همدیگر مانند بیگانگان رفتار کنند.

پادکست این مطلب را اینجا گوش کنید

رسانه‌های اجتماعی سنتی بیشتر با نشان دادن یک فیلم شرایطی را ایجاد می‌کرد تا اعضای خانواده دلیلی برای جمع شدن در کنار هم داشته باشند و در همین جمع شدن‌ها بیشتر با هم ارتباط برقرار می‌کردند و یکدیگر را بهتر می‌شناختند. در بسیاری موارد خانواده‌ها بی‌دلیل در بیرون از منزل با همدیگر جمع می‌شدند و در جمع‌های کوچک خود از بودن در کنار هم لذت می‌بردند. در این صورت جوان‌های جامعه پویاتر و فعال‌تر بودند، در آن دوران نسل جوانی وجود داشت که بسیار شاداب و فعال بود و برای ارزش‌های جامعه و خانواده احترام قائل می‌شدند؛ اما امروزه با روی کار آمدن رسانه‌های اجتماعی مختلف به خوبی مشاهده می‌کنیم که ارزش‌های گذشته در حال فراموش شدن است و جوانان مدام در حال انجام کارهای عجیب و غریب و اغلب ضد ارزش هستند.

نمی‌توان امروزه نقش رسانه‌های اجتماعی را کاملا نادیده گرفت و علا رقم اعتیاد همه افراد جامعه به این شبکه‌های اجتماعی خوشبختانه می‌توان آن را کنترل نمود. در اینجا می‌خواهیم بررسی کنیم که چگونه رسانه‌های اجتماعی را که مانعی برای رشد شخصی ما هستند را کنترل نماییم.

۱- زمان خود را برای حضور در شبکه‌ های اجتماعی محدود کنید

دقت داشته باشید زمانی که شما به سراغ شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و غیره می‌روید شما مانند یک غواص هستید که مدام در حال فرو رفتن در یک سیاه چاله است، هرچقدر مدت زمان حضور شما در این شبکه‌های اجتماعی بیشتر باشد به همان نسبت در آنها بیشتر فرو رفته و غرق خواهید شد، به عبارت دیگر به آنها بیشتر وابسته شده و نسبت به آنها معتاد می‌شوید.

آنچه تحقیقات نشان می‌دهد محدود کردن زمان حضور در شبکه‌ های اجتماعی برای جلوگیری از اعتیاد به آنها بسیار موثر است؛ به عبارت دیگر شما باید قبل از استفاده از این شبکه‌ها و وارد شدن به آنها زمان حضور خود را تعیین کنید و هنگام سپری شدن زمان مشخص حتما از آنها خارج شوید. اگر کسب و کار شما وابسته به شبکه‌های اجتماعی است و مدام باید در آنها حضور داشته باشید. تنها زمانی را در روز به بررسی آن بپردازید مثلاً برای حضور چهار ساعت در شبکه مجازی هر ۱۵ دقیقه یک یار در آن حضور پیدا کنید نه تمام این چهار ساعت را در شبکه‌ها سرگردان باشید.

“زندگی چیزی است که زمانی اتفاق می‌افتد که شما مشغول ساختن برنامه‌های دیگر هستید” جان لنون

۲- پیدا کردن سرگرمی‌های جدید

در یک دوره زمانی من بیشتر وقتم را در حال سپری کردن در رسانه‌های اجتماعی مجازی بودم و چیزی که کشف کردن این بود زمانی که من خسته هستم زمان بیشتری را در این شبکه‌ها سپری می‌کنم، بنابراین در زمان‌های خستگی خطر سقوط من در این سیاه چاله‌ها بیشتر از دیگر زمان‌ها است.

من بخشی از نسل گذشته هستم زمانی که اینترنت تمام ابعاد زندگی افراد را فرا نگرفته بود و زندگی‌ها به دور از رسانه‌های اجتماعی مجازی و اینترنت به شکل ساده سپری می‌شد. به خوبی به یاد دارم که آن روزها، کتاب می‌خواندیم، با پدرم در پارک محل‌مان پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری می‌کردم، گاهی با هم به ورزش می‌رفتیم و چند وقت یک بار قایق‌سواری می‌کردیم، در آن روزها ما حسابی سرگرم بودیم و هیچ لحظه‌ای احساس خستگی نداشتیم و در تمام روز پرانرژی و خوشحال بودیم.

اگر شما در زندگی خود احساس خستگی می‌کنید، اگر به نظر می‌رسد وقت خود را به بطالت می‌گذرانید؛ چرا شما نیز مانند گذشته به دنبال تفریح و سرگرمی‌های مناسب‌تری نمی‌روید. به شما پیشنهاد می‌دهم از دنیای مجازی دوری کنید و به دنبال سرگرمی‌های قدیمی‌تر بروید مسلما از تجربه کردن آنها بیشتر لذت خواهید برد؛ و از درون بیشتر احساس شادی خواهید کرد؛ این کار حتی خلق و خوی شما را نیز بهتر خواهد کرد و در زندگی احساس رضایت بیشتری خواهید داشت.

۳- برگشت به خانواده و جمع دوستان

متاسفانه یکی از پیامدهای استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی مجازی کم شدن مشارکت افراد در جمع‌های خانوادگی و دوستانه است. اغلب شاهد هستیم که شام خوردن‌های دسته جمعی خانوادگی و همچنین دور هم جمع شدن‌های دوستانه کاملا تحت تاثیر رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته است و اغلب در چنین جمع‌های از جوانان خبری نیست، بهانه‌های آنها برای حضور نداشتن در چنین جمع‌های خستگی و وقت نداشتن است، این در حالی است که حضور در چنین جمع‌های می‌تواند با کسب اطلاعات باارزش برای زندگی و آینده آنها همراه باشد، آنها اغلب آگاه نیستند که چنین جمع‌های به آنها کمک خواهد کرد تا رشد شخصی خود را تقویت و مهارت‌های فردی خود را ارتقا دهند.

یکی از نکات مهم و مفیدی که من متوجه آن شده‌ام این است که با حضور در جمع‌های خانوادگی و دوستانه، متاسفانه شاهد هستیم که اکثراً گوشی به دست هستند و در همین جمع‌ها نیز افراد گوشی تلفن‌های همراه خود را رها نمی‌کنند و در حال گردش در شبکه‌های اجتماعی هستند، در این صورت آنها هرگز از حضور در جمع دوستان و شام‌های خانوادگی هر گز لذت نخواهند برد و اکثراً بعد از حضور در چنین جمع‌های در خود احساس خستگی می‌کنند. همین امر دلیلی می‌شود تا دیگر در چنین جمع‌های حاضر نباشند.

در یکی از مهمانی که از طرف دوستم برگزار شد، همه مهمان‌ها هنگام ورود به منزل مجبور بودیم تلفن همراه را خاموش کنیم و درون کیسه‌ای قرار دهیم؛ آن شب همه مهمان‌ها تمام تمرکز خود را بر روی مهمانی شام قرار داده بودند و از این مهمانی بسیار لذت بردند.

“زندگی اتفاقی است که تکرار نخواهد شد، در صورتی اکثر مردم فکر می‌کنند همه چیز برای همیشه باقی می‌ماند” اسکار وایلد

۴- بدون تلفن همراه به رختخواب بروید

اکثر ما زمانی که به رختخواب می‌رویم گوشی همراهمان در دستانمان است و اغلب گوشی به دست می‌خوابیم، همین امر باعث شده است امروزه از کیفیت خواب افراد کاسته شود و هنگام خواب کابوس و خواب‌های عجیب و غریب را تجربه کنیم، متاسفانه نداشتن خواب کافی و آرام می‌تواند در سلامت ذهنی و جسمی ما تاثیر گذار باشد و کیفیت زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

از راهکارهای مناسب برای داشتن خواب کافی و آرام این است که به جای شارژ کردن تلفن همراه از پریز نزدیک تخت آن را به پریز طرف دیگر اتاق بزنید یا آن را در اتاق دیگری قرار دهید. چند روز اول چنین کاری بسیار سخت خواهد بود و حتی ممکن است منجر به داشتن خواب‌های آشفته و کوتاه مدت شود. برای از عبور از این سختی‌ها می‌توانید چند دقیقه قبل از خواب برای آرام کردن خود مدیتیشن انجام دهید. توجه داشته باشید چنین کاری در داشتن خواب راحت و بیدار شدن با حس مثبت بسیار تاثیر گذار است. من خودم چنین کاری را تجربه کرده‌ام، بعد از یک هفته زمان بیدار شدن از خواب دیگر مانند روزهای گذشته احساس خستگی نداشتم و روهایم را پرانرژی‌تر و با حس مثبت بیشتر آغاز می‌کنم به همین دلیل توصیه می‌کنم شما نیز آن را تجربه کنید تا از نتایج آرامش بخش آن هنگام خواب و حس مثبت در زمان بیداری بهره‌مند شوید.

نتیجه

مدرنیته با استفاده و گذراندن وقت در شبکه‌های اجتماعی مجازی همراه است و نمی‌توان چنین شبکه‌های را انکار کرد، زیرا واقعا آنها بد نیستند، آنچه به نظر بد می‌رسد استفاده بیش از حد از آنها است که سراسر زندگی‌های ما را تحت تاثیر خود قرار داده است و ارزش‌های زندگی را زیر سؤال می‌برد. ما مجبور نیستیم تمام وقت خود را در این شبکه‌های سپری کنیم تا ارتباط‌ موثر و زندگی واقعی خود را نابود کنیم. آنچه ما باید انجام دهید برقراری تعادل بین زندگی واقعی و استفاده از شبکه‌های مجازی است.

مطالب مرتبط
منبع
addicted2success
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن