پزشکیسلامت باش

رفع بوی بد دهان در ۳۰ ثانیه

بیش از ۸۰ درصد مسائل مربوط به بوی بد دهان با رعایت بهداشت دهان و دندان رفع می‌شود. بوی بد دهان می‌تواند روابط اجتماعی را تحت تأثیر قرار دهد و در افراد ایجاد استرس کند. در این مقاله به تکنیک‌های ساده برای رفع بوی بد دهان اشاره می‌کنیم.

۴ علت اصل بوی بد دهان

  • مشکلات گوارشی، یا بهداشت دهان
  • خوردن غذاهای غنی از گوگرد
  • سیگار کشیدن
  • بیماری لثه

بسیاری از دلایلی که در بالا برای بوی بد دهان گفته شد مشترک هستند. بوی بد دهان ناشی از افزایش مقدار گوگرد در بدن است. برخی مواد غذایی مانند سیر و پیاز دارای درصد بالایی گوگرد هستند. برخی از باکتری‌های موجود در دهان، زمانی که در لثه اشکالی ایجاد می‌شود در دهان تولید گوگرد می‌کنند؛ بنابراین ما دچار بوی بد دهان می‌شویم. برای درمان بوی بد دهان باید اطلاعات خود را در مورد بدن افزایش دهیم. برخی نکات مهم در این زمینه عبارتند از:

  • ۸۰ درصد مشکلات ناشی از بوی بد دهان به دلیل وجود باکتری‌هایی است که در دهان زندگی می‌کنند.
  • این باکتری‌ها در محیط کم اکسیژن رشد می‌کنند.

چگونه بوی بد دهان را کاهش دهیم؟

برای گام اول باید زبان خود را تمیز کنید. برای تمیز کردن زبان هر زمان مسواک می‌زنید مسواک را نیز بر روی زبان خود بکشید. اگر دوست ندارید از مسواک استفاده نمایید بعد از تمیز کردن دندان‌ ها از یک قاشق کمک بگیرید. قاشق را بر روی زبان بکشید تا این باکتری‌ها از زبان جدا شود. هر بار بعد از مسواک زدن زبان را بشویید بخش وسیعی از باکتری‌ها از بین خواهد رفت و دهان خوش بوتر خواهد شد.

گام دوم استفاده از دهان شویه است. بهتر است از دهان شویه‌ای استفاده کنید که مورد تائید وزارت بهداشت باشد و سلامت دهان و دندان را تضمین کند. توجه داشته باشید، دهان حاوی باکتری‌های مفید هم است بنابراین از دهان شویه معتبر استفاده کنید که خالی از مواد شیمیایی و سمی باشد تا باکتری‌های مفید دهان را نابود نکند. دهان شویه کمک می‌کند تا باکتری‌ها و میکروب‌های مضر دهان از بین برود.

گام سوم نرساندن اکسیژن به باکتری‌های مضر دهان است. همان ‌طور که در بالا اشاره شد. این باکتری‌ها در محیطی کم اکسیژن زندگی می‌کنند. در مرحله اول با قاشق میزان باکتری سطح زبان کاهش می‌دهید. در مرحله دوم با شستشوی دهان با دهان شویه باقی مانده‌ای آنها را کاهش داده و در گام سوم با خفه کردن باکتری‌ها را کاملاً از بین می‌روند در این مرحله کافی است دهان را با آب کاملاً پر کنید و ۳۰ ثانیه صبر کنید. در این صورت باکتری‌های باقی مانده در دهان کاملاً از بین می‌روند. انجام این کار چند نوبت در روز در کاهش بوی بد دهان بسیار مؤثر است.

دیگر راهکار های رفع بوی بد دهان

راهکارهای گفته شده در این مقاله را باید به شکل مداوم به کار ببرید. نکته مهم دیگر که باید در مورد آن بدانید این است که، در برخی از موارد این بوی بد ناشی از مصرف دارو یا بر اثر بیماری است. راهکارهای گفته شده در بهبود بوی بد دهان ناشی از بیماری می‌تواند تأثیر گذار باشد اما در رفع کامل آن موفق نخواهد بود.

گاهی اوقات بوی دهان به خاطر مسائل اساسی‌تر رخ می‌دهد. بنابراین برای رفع بوی بد دهان باید به پزشک مراجعه نمود تا علل آن شناسایی و این بوی بد درمان شود. خوشبختانه پیشرفت در درمان بیماری‌ها سرعت بالایی دارد بنابراین با مراجعه به پزشک می‌توان به درمان بوی بد دهان امیدوارتر بود. برای رفع بوی بد دهان ناشی از مواد غذایی حاوی گوگرد باید گفت این بوی بد خود به خود با چند ساعت صبر از بین خواهد رفت. البته مصرف برخی مواد غذایی از بین برنده بو مانند چای همراه با دارچین می‌تواند کمک کننده باشد

مطالب مرتبط
منبع
orawellness
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن