پزشکیسلامت باش

کاهش التهاب در بدن با روش‌های مختلف

همه ما به طور منظم در مورد التهاب مطالبی شنیده‌ایم. برخی از التهاب‌ها واکنش طبیعی بدن در مقابل سیگار و یا نوشیدن الکل است. فعالیت و یا مصرف هر ماده‌ای که منجربه بسته شدن شریان‌های بدن شود منجر به ایجاد التهاب می‌شود.

التهاب چیست؟

التهاب پاسخ طبیعی بدن به عفونت و یا آسیب دیدگی‌ها است. اگر انگشت شما خراشیده شود. سیستم ایمنی بدن با فرستادن گلبول‌های سفید به سمت زخم با این خراش مقابله می‌کند. در نتیجه اطراف خراشیدگی برای مدتی ملتهب می‌شود. در بسیاری از  موارد این التهاب‌ها بسیار جدی نیستند. اگر التهاب‌ها بیش از حد طولانی شود می‌تواند بسیار خطرناک شود. علل اصلی التهاب‌های بلند مدت، استرس، کشیدن سیگار و بیماری است.

التهاب‌های بلند مدت با فشار خون بالا و سکته مغزی مرتبط است. اقدامات لازم برای کاهش التهاب راهکار عالی برای حفاظت از قلب به شمار می‌رود. چند راهکار عالی برای کاهش التهاب در زیر بیان شده است.

ترک سیگار

سیگار کشیدن منجر به ایجاد التهاب در بدن می‌شود. سیگار کشیدن منجر به افزایش رسوب چربی و تشکیل پلاک در بدن می‌شود. بنابراین التهاب‌های مزمن بدن با کشیدن سیگار افزایش می‌یابد. افزایش رسوب و تشکیل پلاک می‌تواند منجر به پارگی عروق یا حمله قلبی شود.

انجام تمرینات ورزشی

انجام تمرینات ورزشی می‌تواند سطح التهاب‌ها را تا ۱۲ درصد کاهش دهد. انجام پیاده روی ۳۰ دقیقه و ۵ روز در هفته در کاهش التهاب بدن مؤثر است.

خوردن غذاهای ضد التهابی

رژیم غذایی غنی از ماهی‌های چرب، سبزیجات، دانه‌های جامد، آجیل و حبوبات بهترین رژیم غذایی برای پایین نگه‌داشتن سطح التهاب بدن مؤثر است. برخی مطالعات نشان می‌دهند رژیم غذایی سبزیجات حاوی قند، دانه‌های تصفیه شده، چربی‌های ترانس در بدن ایجاد التهاب می‌کنند. توجه داشته باشید محصولاتی که ادعا می‌کنند چربی ترانس آن‌ها صفر است؛ به این معنا نیست که در آن محصول چربی وجود ندارد، بلکه این محصولات حاوی چربی‌های هیدروژنه نیستند.

توقف الکل

مصرف الکل خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. توقف مصرف الکل می‌تواند سطح التهاب را به شدت کاهش دهد. مصرف غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند انگور، انواع توت و شکلات تلخ نیز می‌تواند بسیار مفید باشد.

کاهش استرس

انجام فعالیت‌های روزانه که موجب کاهش اضطراب و استرس می‌شود برای بهبود التهاب‌های بدن بسیار مفید است. از راهکارهای کاهش استرس می‌توان به فعالیت‌های ورزشی اشاره کرد. محققان بر این باور هستند که استرس و فشارهای روانی نقش اساسی در ایجاد التهاب بدن دارند؛ بنابراین انجام فعالیت‌های بدنی مخصوصاً یوگا نقش مهمی در آرامش ذهن و بدن ایفا می‌کند. رسیدن به آرامش روانی و غلبه بر استرس و اضطراب التهاب را کاهش می‌دهد. خندیدن نیز می‌تواند مانع از پیری سلول‌های بدن و التهاب عروق خونی شود؛ بنابراین یک ایده خوب برای کنترل التهاب داشتن روحیه عالی است.

مطالب مرتبط
منبع
prevention
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن