پیشرفت شخصیپیشرفت کن

چگونگی یادگیری مطالب به سرعت و در کوتاه‌ ترین زمان

بیشتر مردم به دنبال یادگیری مطالب جدید هستند، اما اغلب در این زمینه موفق نخواهد بود، نکته بسیار مهم این است که چگونه می‌توان به سرعت مطالب جدید را آموخت و به خاطر سپرد. اکثراً پیشنهاد می‌کنند که نکات جدید را مدام تکرار نمایید، اما تکرار برای یادگیری همه مطالب کافی نیست، گاهی لازم است. برای یادگیری باید  از شیوه‌های مختلف استفاده نمود. در این مقاله یاد خواهید گرفت چگونه مطالب را به سرعت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به یاد بسپارید.

قبل از شروع نحوه یادگیری مطالب بهتر است که خود را بیشتر بشناسید، آیا شما یک یادگیرنده‌ای شنوایی، بصری یا تجربی هستید؟ اگر شما یادگیرنده‌ای شنوایی هستید، مهمترین راه برای درک اطلاعات از راه شنیدن و خوب گوش دادن آن‌ها است. افرادی که یادگیرنده بصری هستند، برای یادگیری بهتر مطالب باید به دنبال دیدن تصاویر آن‌ها باشند. همچنین یادگیری تجربی بر اساس تجربه و چیزی مانند شبیه‌‌سازی از حوادث و تجربیات است. برای اینکه بتوانید مطالب را به خوبی بیاموزید، باید بدانید که جزء کدام یک از دسته‌های یادگیری قرار می‌گیرید تا متناسب با سبک یادگیری خود شروع به یادگیری مطالب نمایید. جالب است بدانید اغلب افراد جزء دو دسته یادگیری قرار خواهند گرفت. در ادامه روش‌های مناسب برای یادگیری سریع مطالب را بیان می‌کنیم

آماده سازی

برای اینکه مطالب را با دقت و جزئیات بیشتر بیاموزید، باید از قبل خود را برای یادگیری آماده کنید، نکته بسیار مهم این است که ابتدا منطقه‌ای را انتخاب کنید که کمترین عوامل حواس‌پرتی در آن وجود داشته باشد، بنابراین مکان‌های عمومی برای یادگیری مطالب اصلاً مناسب نیست. همچنین توجه داشته باشید، باید از نظر روحی در موقعیت مناسب قرار بگیرید به عبارت دیگر باید بر روی مطالب بسیار متمرکز شوید، گاهی نوشیدن برخی چای‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا متمرکز شوید، انجام ورزش‌های کششی و تنفسی مانند یوگا نیز می‌تواند مؤثر باشد. توجه داشته باشید که استعمال مواد مخدر و ترکیب برخی چای‌ها می‌تواند منجر به آسیب به حافظه و سلول‌های مغزی شما شود.

ضبط آنچه که قرار است حفظ کنید

اگر شما در حال تلاش برای حفظ اطلاعات یک سخنرانی هستید، بهتر است صحبت‌های خود را ضبط کنید و مدام به آن‌ها گوش دهید، در این صورت متن سخرانی را می‌توانید به راحتی حفظ کنید، برای این کار متن را ابتدا به شکل واضح و با صدای بلند ضبط، سپس در طول روز چند بار به متن گوش دهید، انجام این کار به مدت چند روز باعث می‌شود متن سخرانی را به خوبی از حفظ بخوانید.

همه چیز را بنویسید

قبل از اینکه بخواهید نکته را به حافظه بسپارید، بهتر است هر آنچه که در مورد آن اطلاعات دارید را بنویسید، نوشتن به ذهن‌تان کمک می‌کند تا مطالب را بهتر به خاطر بسپارد، نوشتن مطالب هم‌زمان با گوش دادن متن ضبط شده تأثیر بیشتری در به یاد سپردن مطلب دارد. این روش یکی از مؤثرترین روش‌های یادگیری مطالب به شمار می‌رود.

یادداشت نمودن بخشی از متن

یکی از روش‌های مفید برای یادآوری مطالب، این است که از بخش‌های مهم متن به شکل کوتاه و مختصر یادداشت برداری کنید. در این صورت با مشاهده‌ای این نکات به راحتی می‌تواند کل مطلب مربوط به این تیترها را از حفظ بیان کنید، همچنین می‌توانید از روش کد گذاری برای یادگیری و سپس به یادآوردن مطالب استفاده نمایید.یادگیری مطالب

تکرار و ذخیره سازی اطلاعات برای یادگیری مطالب

در این روش هر خط یا متن‌ها برای چند بار تکرار کنید، سپس بدون نگاه کردن متن سعی کنید متن را از حفظ بیان کنید. با این روش حافظه کوتاه مدت شما تقویت شده و با یادآوری مطالب و مرور آن‌ها، مطالب مورد نظر در قسمت‌های عمیق‌تر حافظه بایگانی می‌شود. با این روش برای حفظ متن‌های بلند، هر متن را به چند خط کوچک تقسیم کنید و هر قسمت را جداگانه حفظ نمایید تا کم‌کم کل متن را از حفظ کنید. این روش برای افرادی که از نوع یادگیری بصری هستند بسیار مفید است. اگر شما جزء افراد یادگیری شنوایی هستید در این روش مطلب را با صدای بلند برای خود تکرار کنید تا مطالب را به خوبی به یاد بسپارید.

مطالب جدید را به خودتان یا کسی آموزش دهید

یکی از روش‌های مؤثر برای به یادگیری مطالب این است که هر آنچه را که یاد گرفته‌اید یا حفظ کرده‌اید برای خودتان یا کسی بازگو کنید، این کار کمک می‌کند مطالب در لایه‌های عمیق‌تر ذهن بایگانی شود بنابراین تا مدت زمان بیشتری در ذهن شما باقی خواهد ماند؛ اگر نکته یا موضوع جدیدی آموختید سعی کنید در اولین فرصت آن‌را برای خود یا یکی از دوستان‌تان باز گو کنید تا بهتر در ذهن‌تان باقی بماند. این روش برای افرادی با یادگیری تجربی بسیار مفید است.

گوش دادن مداوم به صدای ضبط شده

ابتدا گفتیم یکی از روش‌های یادگیری متن گوش دادن به صدای ضبط شده‌ای خودتان است، در آن روش باید با تمرکز بالا به صدای ضبط شده‌ای خود به خوبی گوش می‌دادید، اما در اینجا از شما می‌خواهیم در هنگام انجام کار روزانه خود مدام صدای ضبط شده را گوش دهید، به عنوان مثال هنگام رانندگی، مرتب کردن خانه یا کار با ماشین لباس شویی شنیدن مداوم صدای ضبط شده کمک می‌کند تا مطالب به شکل ناخودآگاه در ذهن و حافظه‌ای شما قرار بگیرد. این روش برای افرادی با یادگیری شنوایی معجزه می‌کند.

زمان‌های برای استراحت قرار دهید

توجه داشته باشید برای بهتر یادگیری مطالب به ذهن خود استراحت دهید، بهتر است بعد از یادگیری یک مطلب کمی استراحت کنید تا مطالب به خوبی در حافظه‌های شما بایگانی شود. سپس شروع به یادگیری مطلب جدید کنید. این فاصله‌های زمانی و استراحتی که به ذهن خود می‌دهید تأثیر چشم‌گیری در بهبود یادگیری شما خواهد داشت.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن