پزشکیسلامت باش

از کلیه ها چگونه مراقبت کنیم

کلیه‌‌های شما اندام‌های حیاتی هستند که عمدتاً به‌عنوان تصفیه‌ کننده عمل می‌کنند بنابراین تأثیر زیادی بر تعادل مایع و الکترولیت، تنظیم فشارخون، ایجاد ادرار، تولید گلبول‌های قرمز و سطح انرژی دارند. علائم اختلال عملکرد و بیماری کلیه شامل اِدِم (ورم)، فشارخون بالا، بی‌حالی (کمبود انرژی)، تنگی نفس، سرگیجه، درد پشت و ریتم‌های غیرطبیعی قلب می‌شود. حفظ عملکرد کلیه سالم معمولاً ترکیبی از توقف رفتارهای مضر همراه با دریافت برخی عادات مفید است. در ادامه به نکات مهمی درباره سلامت کلیه ها توجه کنید:

پرورش کلیه سالم

آب بنوشید. بیشتر افراد در طول روز به‌اندازه کافی آب نمی‌نوشند که شاید بزرگ‌ترین تأثیر منفی را بر کلیه‌هایشان بگذارد. درحالی‌که کلیه‌ها، فیلترهایی با حجم بالا برای حذف سموم، مواد زائد و ترکیبات ناخواسته یا غیرضروری ترکیب‌ شده از خون هستند نیاز به آب دارند. به‌ این‌ ترتیب، نوشیدن مقدار زیادی آب در فواصل منظم در طول روز، به عملکرد درست کلیه‌ها و جلوگیری از انباشته شدن و تشکیل سنگ، کمک می‌کند. اگر زیاد فعال نیستید، هدف شما باید نوشیدن ۴ تا ۶ لیوان آب در روز باشد و اگر فعال هستید و یا در آب‌ و هوای گرمی زندگی می‌کنید، ۸ لیوان آب بنوشید.

فشارخون خود را کنترل کنید. فشارخون بالا به عروق خونی در سراسر بدن آسیب میزند ازجمله شریان‌های کوچک داخل کلیه‌ها که برای تصفیه‌کنندگی‌شان بسیار مهم‌اند. به‌ این‌ ترتیب، فشارخون‌تان را توسط پزشک کنترل کنید، که معمولاً باید کمتر از ۱۴ روی ۹ باشد. فشارخون زیر این سطح به تأخیر یا جلوگیری از نارسایی کلیه کمک می‌کند.

به‌طور منظم ورزش کنید. علاوه بر بررسی کالری‌ها، ورزش منظم عالی‌ترین راه برای حفظ وزن شماست که سلامت کلیه را تقویت می‌کند. چاقی عروق خونی و قلب را تحریک می‌کند که منجر به فشارخون بالاتر و آسیب به کلیه می‌شود. تنها ۳۰ دقیقه ورزش قلبی عروقی خفیف تا متوسط، به‌طور روزانه برابر است با کلیه‌ای سالم‌تر چراکه می‌تواند فشارخون و سطح کلسترول را مانند چاقی کاهش دهد. با قدم زدن معمولی اطراف محله‌تان شروع کنید، سپس برای سخت‌تر کردن آن رو تپه یا چیزی مشابه آن راه بروید. تردمیل و دوچرخه‌سواری نیز برای ورزش قلبی و عروقی عالی است.

میوه و سبزی تازه، زیاد بخورید. یک رژیم غذایی سالم کم‌ نمک برای کلیه بسیار مناسب است، چراکه فشارخون را تحت کنترل نگه می‌دارد. در بیشتر موارد، میوه‌ها و سبزی‌های تازه، سدیم کم، ویتامین و مواد معدنی بالا دارند و منبع خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که برای سیستم قلبی و عروقی و کلیه‌ها بسیار مفید است. میوه‌ها و سبزی‌ها همچنین منبع خوبی از آب هستند که کلیه‌ها برای تصفیه درست خون به آن نیاز دارند.

این مطلب را نیز بخوانید: غذاهای نمکی ، چه بر سر بدن شما می‌آورند؟

پرهیز از عادات ناسالم

در استفاده از داروها زیاده‌روی نکنید. همه داروها حداقل تا حدودی برای اندام‌های بدن همچون کبد و کلیه سمی هستند (البته دوز دارو عامل مهمی است)، اما برخی از آن‌ها از دیگری بسیار آسیب‌زاتر هستند. برای مثال، داروهایی همچون ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپیرین داروهایی هستند که برای کلیه به‌شدت ضرر دارند و این در صورتی است که بطور مرتب و در طول مدت‌زمان طولانی مصرف شوند. ضایعاتی از تجزیه آن‌ها در بدن می‌تواند به‌راحتی به کلیه و کبد آسیب بزند.

نمک کمتری مصرف کنید. سدیم بیش‌ازحد باعث منع کلیه از تصفیه و دفع آب ایجادشده در بدن می‌شود و فشار خون را افزایش می‌دهد. فشارخون بالا باعث ایجاد آشفتگی در رگ‌های کوچک خونی کلیه می‌شود که نهایتاً منجر به آسیب و اختلال عملکرد می‌شود. به‌ این‌ ترتیب، از غذاهای غنی از سدیم بپرهیزید و استفاده از نمک در طول وعده‌های غذایی را نیز متوقف کنید.

مصرف پروتئین خود را کنترل کنید. پروتئین یک ماده مغذی ضروری برای ساخت بافت عضلانی، پوست، آنزیم و بسیاری از ترکیبات دیگر در بدن است. با این‌ حال، رژیم‌های با پروتئین بالا برای کلیه‌ها سخت هستند چرا که آن‌ها باید سخت‌تر کار کنند تا همه پروتئین و آمینواسیدها را خارج از جریان خون تصفیه کنند. علاوه بر این، رژیم با پروتئین بالا ممکن است عملکرد کلیه را در افراد مبتلابه بیماری کلیوی بدتر کند زیرا بدن آن‌ها اغلب با حذف مواد زائد سوخت‌ و ساز پروتئین مشکل دارد.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن