پزشکیسلامت باش

درمان آب مروارید چگونه صورت می‌گیرد

آب مروارید عدسی کدر شده در چشم انسان است که در پشت عنبیه و مردمک چشم قرار دارد. برای درمان آب مروارید و یا پیشگری از آن روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح می‌دهیم.

آب مروارید

آب مروارید عدسی کدر شده در چشم انسان است که در پشت عنبیه و مردمک چشم قرار دارد. آب مروارید جزو شایع‌ترین بیماری های چشم در سنین بالای ۴۰ سال و یکی از علت های نابینایی است. انجمن پیشگیری نابینایی امریکا (PBA) با توجه به مطالعاتی که انجام داده به این نتایج دست یافته که بیماری آب مروارید از بیماری های گلوکوم، دژنراسیون ماکولا و رتینوپاتی دیابتی  در سراسر جهان بیشتر گزارش شده است. امروزه ۲۲ میلیون امریکایی بالای ۴۰ سال دچار آب مروارید هستند  PBA اظهار می‌کند که انتظار داریم بیش از ۳۰ میلیون امریکایی در سال ۲۰۲۰ دچار بیماری آب مروارید بشوند.

انواع آب مروارید عبارتند از:

 • آب مروارید زیر کپسولی که پشت عدسی را درگیر می‌کند و این بیماری در افرادی که مبتلا به دیابت هستند یا افرادی که دوزهای بالایی از داروهای استروئیدی مصرف می‌کنند به احتمال بیشتری دچار این نوع آب مروارید می‌شوند.
 • آب مروارید مرکزی که مرکز عدسی را درگیر می‌کند و احتمال مبتلا شدن به ان با افزایش سن بیشتر می‌شود.
 • اب مروارید کورتکس که اطراف عدسی را درگیر می‌کند و با پیشرفت این بیماری، تا مرکز عدسی هم پیش می‌رود. در واقع این نوع آب مروارید بخشی که مرکز عدسی را احاطه کرده درگیر می‌کند.

علائم و نشانه های

آب مروارید در ابتدا تاثیر منفی کمی بر بینایی می‌گذارد. اما ممکن است خودتان متوجه ضعیف شدن بینایی‌تان شده باشید. کسانی که دچار اب مروارید هستند انگار از پنجره‌ای مات و ابری به بیرون نگاه می‌کنند. آب مروارید نور ها را درخشنده تر از انچه هستند، نشان می‌دهد. مثلا اگر فردی در شب رانندگی کند نور های جلوتر به نظرش درخشنده‌تر می‌آیند و رنگ‌ها به همان شکلی که هستند دیده نمی‌شوند. نوع آب‌مرواریدی که دارید تعیین می‌کند که چه نشانه‌هایی داشته باشید اگر دچار آب مروارید نوع مرکزی شده باشید ممکن است به طور موقت باعث بهبود دید نزدیکتان شده باشد اما این دوره کوتاه مدت است.

چه عواملی باعث آب مروارید می‌شود؟

محققان توانسته‌اند عواملی که باعث ایجاد این بیماری می‌شوند را شناسایی کنند.علاوه بر افزایش سن عوامل دیگری هم می‌توانند باعث آب مروارید بشوند:

 1. اشعه ماوراء بنفش ناشی از نور خورشید و یا دیگر منابع
 2. دیابت
 3. فشار خون
 4. چاقی
 5. سیگار کشیدن
 6. استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید
 7. داروهای استاتین که برای کاهش کلسترول استفاده می‌شوند
 8. آسیب قبلی یا التهاب
 9. جراحی قبلی چشم
 10. درمان جایگزینی هورمون
 11. مصرف الکل زیاد
 12. نزدیک بینی
 13. سابقه خانوادگی

این مطلب را نیز بخوانید: انواع آب مروارید را بشناسید؛ چطور می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری کرد

پیشگیری

در یکی از تحقیقات در طول ۱۰ سال دمشخص شد که مصرف غذاهای غنی از ویتامین E و کاروتنوئیدها، لووتیان و زاکسانتیین با کاهش قابل توجهی از خطرات آب مروارید همراه است. از جمله  منابع غذایی که سرشار از  ویتامین E  هستند می‌توان به دانه های آفتابگردان، بادام و اسفناج اشاره کرد. منابعی که می‌توان لوتئین و  زاکسانتیین را در ان پیدا کرد  شامل اسفناج، کلم و دیگر سبزیجات برگ سبز می‌باشد. سایر مطالعات نشان داده که ویتامین‌های آنتی اکسیدانی مانند ویتامین C و مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را کاهش دهد. یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید برای کاهش خطر ابتلا به آب مروارید استفاده کنید، استفاده از عینک آفتابی که محافظ ۱۰۰ درصد اشعه فرابنفش خورشید هستند.

درمان آب مروارید

درمان آب مروارید در واقع چند راه دارد. اگر بیماری در شما پیشرفت کرده می‌توانید با استفاده از عینک‌های مخصوص تا حدودی بینایی شما را تقویت کنید. اگر آب مروارید به شدت زندگیتان را تحت تاثیر قرار داده بهتر است ان را جراحی کنید و از طریق جراحی به راحتی می‌توانید بینایی خود را به حالت اول برگردانید.

جراحی یکی دیگر از راه‌های درمان آب مروارید است. طبق گزارش PBA در امریکا هر سال ۳ میلیون نفر تحت عمل جراحی آب مروارید قرار می‌گیرند. ۹ نفر از ۱۰ نفری که عمل آب مروارید را انجام دادند بینایی خود را به دست آوردند. در طی جراحی عدسی کدر شده را با عدسی شفاف مصنوعی جایگزین می‌کنند. همچنین مردان باید آگاه باشند که بعضی از داروهای پروستاتی که مصرف می‌کنند ممکن است در طی عمل آب مروارید باعث ایجاد سندروم عصبی فلاپیک (IFIS) شود.

مطالب مرتبط
منبع
allaboutvision
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن