پزشکیسلامت باش

نقش ژن‌ ها و انتخاب نوع سبک زندگی بر طول عمر فرد

داشتن طول عمر بیشتر آرزوی هر انسانی است. اما این که بعضی از انسان‌ها‌ عمر بیشتری دارند سوالی است که معمولا ذهن مردم و محققان را به خود درگیر می‌کند. در این نوشته تاثیر ژن‌ها و همچنین سبک زندگی سالم بر طول عمر را برسی می‌کنیم.

چگونه ژن‌ها و انتخاب شیوه زندگی بر طول عمر تأثیر می‌گذارد؟

تحقیقات جدید داده‌های مربوط به ژنتیک و انتخاب شیوه زندگی را تجزیه و تحلیل کرده‌اند تا بدانند که چگونه آرایش بیولوژیکی و انتخاب شیوه زندگی ما می‌تواند بر طول عمر تأثیر بگذارد. آن‌ها می‌گویند، ما باید مراقب عادات سیگار کشیدن و افزایش وزن باشیم، اگر چه اولویت بندی آموزش‌ها می‌تواند منافع غیر منتظره‌ای داشته باشد. یک مطالعه در مجله Nature منتشر شده تا درک ما، از تأثیر آرایش ژنتیکی و انتخاب شیوه زندگی بر افزایش طول عمر ما را افزایش دهد.

پروفسور جیمز ویلسون و همکارانش در این پژوهش می‌گویند: “قدرت داده‌های بزرگ و ژنتیک به ما امکان می‌دهد تا تأثیر رفتارهای مختلف و بیماری‌ها را بر ماه‌ها و سال‌های زندگی که از دست داده‌ایم یا به دست آورده‌ایم، مقایسه کنیم و تأثیر ارتباط‌‌های محض و اثرات علت و معلولی را کشف کنیم.”

دو تغییر ژنتیکی در طول عمر تأثیر گذار است

برای این مطالعه، محققان اطلاعات را از ۶۰۶،۰۵۹ نفر جمع آوری کردند. آن‌ها مطالعه آرایش ژنتیکی شرکت کنندگان را با توجه به طول عمر والدین خود نیز مورد مطالعه قرار دادند. ابتدا محققان خاطر نشان کردند که تغییرات در دو ناحیه ژنتیکی می‌تواند بر طول عمر تأثیر بگذارد. تغییر ژنتیکی در ناحیه HLA-DQA1 / DRB1 که به عملکرد سیستم ایمنی وابسته است می‌تواند حدود ۶ ماه طول عمر فرد را اضافه کند.

در عین حال، تغییر کشش ژنتیکی LPA- که در تنظیم کلسترول خون تأثیر گذار می‌باشد؛ می‌تواند تا ۸ ماه در طول عمر ما تأثیر بگذارد. محققان در مقاله خود می گویند، که این اولین بار است که نقش این تغییرات ژنتیکی در زمینه امید به زندگی تأیید شده است.

تأثیرگذارترین موارد در طول عمر: سیگار، وزن، تحصیلات

دانشمندان توضیح می‌دهند یکی از مهمترین آمادگی‌های ژنتیکی خطر وابستگی به نیکوتین هست، که می‌تواند منجر به سرطان ریه و سایر بیماری‌های ریوی شود.محققان دریافتند که یک عادت عمیق برای سیگار کشیدن، به عنوان مثال یک بسته ۲۰ تایی در هر روز می‌تواند تا ۶٫۸ سال طول عمر فرد را کاهش دهد. با این حال، آن‌ها همچنین گفتند که ترک سیگار می‌تواند این اثرات را از بین ببرد و اجازه می‌دهد سیگاری‌های سابق به مدت طولانی‌تری عمر کنند و لذت ببرند.

وزن بیش از حد نیز یک عامل مهم است، زیرا هر کیلو اضافی باعث می‌شود تا امید به زندگی فرد تا ۶ ماه کاهش پیدا کند. محققان این پژوهش دریافتند که یک بسته سیگار در روز تا ۷ سال امید به زندگی فرد را کاهش می‌دهد.، ۷ سال طول می‌کشد، در حالی که از دست دادن یک کیلوگرم وزن، طول عمر فرد را تا دو ماه افزایش می‌دهد.

دیگر یافته جالب و شاید تعجب آور این پژوهش، یافته‌های مربوط به تأثیر آموزش دیدن در افزایش زمان زندگی به خصوص در پیگیری یادگیری و آموزش بعد از تحصیل اجباری در مدارس می‌باشد. محققان خاطر نشان می‌کنند هر سال آموزش (آموزشی که فراتر از آموزش در مدارس تحصیلی می‌باشد) باعث اضافه کردن ۱۱ ماه به طول عمر فرد می‌شود.

مطالب مرتبط
منبع
medicalnewstoday
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن