تناسب اندامسلامت باش

چگونه رفتار اشتباه پدر و مادر منجر به چاقی کودکان می‌شوند؟

چاقی کودکان یک تهدید محسوب می‌شود و متأسفانه به سرعت در حال شیوع است. چاق شدن کودکان امروزه به یک مسئله جدی در کشورهای توسعه یافته تبدیل شده است. اضافه‌وزن در دوران کودکی که در دانش آموزان ابتدایی بیشتر مشاهده می‌شود می‌تواند در آینده خطرات جدی به همراه داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم از مضرات چاقی در کوکان و رفتارهای اشتباه والدین که منجر به چاق شدن فرزندان‌شان می‌شوند صحبت کنیم و در انتها راهکارهای عالی برای جلوگیری از چاق شدن کودکان ارائه دهیم.

چرا چاقی کودکان مضر است؟

زمانی که کودکان دچار چاقی و اضافه‌ وزن می‌شوند با مشکلات جدی در رو به رو خواهند شد. اضافه‌ وزن یکی از موارد جدی ابتلا کودکان به دیابت نوع ۲ است، همچنین چاقی می‌تواند در ابتلای کودکان به بیماری‌های قلبی عروقی، آسم، دردهای مفصلی و اختلالات خواب تاثیر گذار باشد. بهتر است بدانید خطر ابتلا به چاقی در بزرگسالی و مرگ میر ناشی از چاقی در این افراد افزایش خواهد یافت. همچنین این کودکان در مدرسه بیشتر مورد آزاد و اذیت قرار می‌گیرند بنابراین بروز بیماری‌های روانی مانند افسردگی و دوری کردن از جامعه و خودکشی در این افراد بسیار بیشتر از دیگر کودکان گزارش شده است.

چگونه پدر و مادر منجر به چاقی کودکان خود می‌شوند؟

بسیاری از مسائل از جمله ایجاد عادات بد والیدن در کودکان باعث می‌شود سلامت عمومی کودک دچار اختلال شده و روز به روز چاق‌تر شود. از جمله این عادات در زیر آمده است.

الگوی بد: از جمله مواردی که باعث می‌شود کودکان به عادات بد غذا خوردن رو آورند قرار دادن والدین خود به عنوان الگو است. زمانی که والدین از عادات بد غذایی پیروی می‌کنند این عادت‌ها به کودک آن‌ها نیز منتقل شده و کودکانشان با اضافه‌وزن رو به رو می‌شوند. خوردن غذاهای چرب و پرکالری همچنین خوردن غذا هنگام تماشای برنامه‌های تلویزیونی یکی از مهمترین عادات بد چاق شدن در افراد به شمار می‌رود.

انتخاب نوع مواد غذایی: نوع غذا در چاق شدن فرزندان نقش بسیار مهمی دارد به عنوان مثال اگر به جای پخت و پر غذاهای سالم در منزل مدام از غذاهای فست فود تهیه شده در بیرون منزل استفاده نمایید فرزند خود را به چاق شدن تشویق خواهید کرد، غذاهایی مانند پیتزا و سیب‌زمینی سرخ کرده که بچه‌ها نیز بسیار طرفدار آن هستند می‌تواند منجر به جمع شدن چربی در بدن کودکان و اضافه‌وزن آن‌ها شود.

این مطلب را نیز بخوانید: بهترین میوه ها برای کاهش وزن

کم‌تحرکی: متاسفانه توجه بیش از حد به تلویزیون و انجام بازی‌های ویدئویی باعث می‌شود که کودکان از تحرک لازم برخوردار نباشند همین بی‌تحرکی می‌تواند دلیل اصلی اضافه‌وزن و جمع شدن چربی در بدن کودکان باشد، متاسفانه تغییر سبک زندگی و کاهش فعالیت‌های ورزشی همراه با عادت‌های غلط غذایی منجر به چاق شدن کودکان نسل جدید شده است.

در نظر گرفتن غذاهای ناسالم به عنوان پاداش: یکی از روش‌های غلط والدین برای تشویق کودکان به انجام کارهای مثبت در زندگی دادن خوراکی‌های شیرین به عنوان پاداش به آن‌ها است. اغلب والدین را می‌بینیم که از بستنی و شکلات برای تشویق کودکان استفاده می‌کنند در صورتی که بهتر است به جای چنین کاری از سبزیجات کمک بگیرند. این امر باعث می‌شود توجه کودکان به خوراکی‌های شیرین جلب شده و کم‌کم شیفته و علاقمند آن‌ها شوند بنابراین به مرور زمان دچار اضافه‌وزن خواهند شد.

تا اینجا از رفتارهای غلط والدین در تربیت کودکان گفتیم که منجر به چاقی آن‌ها می‌شود در ادامه می‌خواهیم بیان کنیم که چطور با تغییر سبک زندگی فرزندان متناسب و سالم داشته باشیم.

۱- تبدیل شدن به یک الگوی مناسب

در گام اول بهتر است بدانید که والدین همواره الگوهای رفتاری کودکان خود محسوب می‌شوند، بنابراین برای اینکه به فرزندان خود را با عادت صحیح غذا خوردن آشنا کنید باید خودتان از عادات صحیح غذا خوردن پیروی نمایید. به عنوان مثال از وعده‌های غذایی سالم پیروی کنید، به پیاده‌روی بروید و فرزندان خود را نیز همراه خود به پیاده‌روی ببرید، یا ورزش‌های دسته جمعی انجام دهید.

۲- وعده غذایی سالم تهیه کنید

این موضوع خیلی مهم است که شما چه چیزی می‌خورید و همان را به کودکان توصیه می‌کنید. در گام بعدی غذاهای سالم را به وعده‌های غذایی خود اضافه کنید و آن‌ها را نیز به کودکان توصیه کنید همچنین بسیار مهم است، کم خوردن و پرهیز از پرخوری را نیز به کودکان خود آموزش دهید.

۳- خوردن به اندازه

برخلاف باور عموم که فکر می‌کنند باید کودکان تمام غذایی را که در بشقاب خود دارد را بخورد؛ باید گفت به کودکان خود اجازه دهید زمانی که سیر شدند دست از غذا خوردن بکشند، خوردن مواد غذایی مانده در بشقاب بعد از سیر شدن؛ یکی از دلایل چاق شدن کودکان است.

۴- حذف غذاهای ناسالم

غذاهای ناسالم و خیلی بد را از رژیم غذایی کودکان خود باید حذف کنید، برای این کار ابتدا به سراغ یخچال بروید و یخچال را از تمام مواد غذایی ناسالم پاک‌سازی کنید، خرید غذاهای ناسالم را ممنوع کنید و بچه‌ها را با مواد غذایی سالم راهی مدرسه کنید و آن‌ها را به خوردن تنقلات مناسب تشویق نمایید.

۵- انجام ورزش منظم

اگر شما به شکل جدی به سلامت فرزند خود علاقمند هستید باید او را به ورزش کردن و انجام فعالیت‌های فیزیکی تشویق کنید. یکی از روش‌های تشویق کودکان به انجام فعالیت‌های ورزشی کشف علاقه آن‌ها به رشته‌های مختلف ورزشی است، فرزندان خود را با رشته‌های ورزشی مختلف آشنا کنید و در صورت علاقمندی آن‌ها با مربی مدرسه صحبت کنید تا فرزند شما را برای ادامه ورزش مورد علاقه خود همراهی کند. همچنین می‌توانید در برنامه روزانه خود برنامه پیاده‌روی خانوادگی قرار دهید در این صورت بچه‌ها مجبور می‌شوند فعالیت فیزیکی داشته باشند و از نظر جسمی فعال‌تر خواهند شد.

۶- تلویزیون را محدود کنید

همانطور که در بالا اشاره شد تلویزیون یکی از وسایل سرگرم کننده بسیار بد است که منجر به کم‌تحرکی کودکان می‌شود، بنابراین اگر می‌خواهید مانع از چاق شدن فرزندان خود شوید و فرزندان سالمی داشته باشید تماشای برنامه‌های تلویزیونی را کاملا محدود کنید، توصیه می‌شود کودکان تنها یک ساعت از شبانه روز را به تماشای تلویزیون یا انجام بازی‌های ویدئویی بپردازند. البته اگر تماشای تلویزیون را به صفر برسانید بهتر خواهد بود.

۷- مشخص کردن زمان خوابیدن

داشتن خواب مناسب در کاهش وزن واقعا تاثیر گذار است، بنابراین برای کودکان خود باید زمان خواب مناسب در نظر بگیرید. باید برنامه روزانه فرزندان‌تان را به گونه‌ای طراحی کنید تا در زمان مشخصی به تخت‌خواب بروند تا خواب شبانه کاملی داشته باشند. توصیه می‌شود کودکان ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشند، بنابراین با توجه به ساعت بیدار شدن آن‌ها در روز بعد، زمان مناسب به خواب رفتن در شب را تعیین کنید و بر روی آن اصرار داشته باشید تا در کودکان‌تان به یک عادت تبدیل شود.

۸- به طور منظم تست BMI از فرزندانتان بگیرید

به چشم‌های خود اعتماد نکنید، از آنجا که روند چاق شدن به کندی انجام می‌شود و شما با مشاهده هر روز کودک خود متوجه اضافه‌وزن در او نخواهید شد، بهتر است هر چند وقت یک‌بار کودک خود را برای بررسی BMI به کلینیک محلی ببرید. هرچند که با بررسی BMI نمی‌توان از میزان چربی بدن کودکان اطلاع کامل به دست آورد اما آزمودن آن شما را در چاق شدن کودکتان راهنمایی می‌کند و باعث می‌شود از همان ابتدا از چاق شدن کودک خود جلوگیری کنید.

سخن آخر

شاید باور نکنید اما بخش اعظم مشکل چاقی کودکان که امروزه به یک معضل جدی تبدیل شده، به دلیل رفتار نادرست والدین ایجاد شده است، بنابراین اگر واقعا نگران چاق شدن کودک خود هستید، باید ابتدا خودتان؛ عادت‌ها و رفتارهای خود را تصحیح کنید. اگر شما به عنوان والدین کودک یک الگوی مناسب باشید بخش بزرگی از این مشکل خود به خود حل می‌شود. سبک زندگی خود را تغییر دهید، از غذاهای سالم استفاده کنید، فعالیت‌های ورزشی را در برنامه روزانه خود قرار دهید و تلاش کنید وزن خود را به شرایط ایده‌آل برسانید در این صورت دیگر اعضای خانواده و بچه‌ها نیز از شما پیروی کرده فعالیت‌های فیزیکی خود را افزایش داده و از غذاهای سالم استفاده می‌کنند. در این صورت نه تنها در خانواده شما کودکان با اضافه‌وزن رو به رو نخواهند شد بلکه خانواده‌ای سالم و شاد نیز خواهید داشت.

مطالب مرتبط
منبع
lifehack
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن