خانه داریخانه و خانواده

جواهرات را چگونه تمیز کنیم

تمیز کردن و برق انداختن طلا و جواهرات باعث جلوه و زیبایی هر چه بیشتر آنها می شود. در ادامه نحوه تمیز کردن و برق انداختن جواهرات را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

تمیز و براق کردن نقره سیاه شده

برای تمیز کردن نقره و رفع تیرگی راه‌حل‌هایی پیشنهادشده است:

  1. برای نقره‌هایی که شروع به تغییر رنگ کرده‌اند، چند قطره مایع ظرف‌شویی را با آب گرم مخلوط کرده و پارچه نرمی را در آن آغشته کنید. نقره را با پارچه تمیز کرده، سپس آن را با آب سرد بشویید، و با پارچه دیگری پاک‌ کنید تا خشک شود.
  2. برای رفع سیاه‌شدگی‌های بیشتر، نوشابه گازدار را به نسبت سه‌ به‌ یک با آب مخلوط‌ کنید. نقره را به محلول آغشته کرده و سپس با پارچه نرمی آن را تمیز کنید. محلول را در شکاف‌ها بمالید، و با پارچه پاک‌ کنید، مشاهده خواهید کرد که پارچه خاکستری می‌شود. از ساییدن بیش‌ از حد جواهرات خودداری کنید.

در موقعیت‌های حساس این تکنیک‌ها به‌خوبی انجام می‌شوند، اما به خاطر داشته باشید که مواد تشکیل‌ دهنده این عناصر، همانند صیقل از سیاه‌ شدگی جلوگیری می‌کنند.

برق انداختن طلا

چند قطره مایع ظرف‌شویی را داخل کاسه‌ای که با آب پرشده بریزید و خوب هم بزنید. آب شهری برای تمیز کردن طلا مناسب است. اگر می‌خواهید نتیجه بهتری به دست آورید، می‌توانید از آب کربناته یا آب‌ معدنی گازدار فاقد سدیم استفاده کنید. کربنات داخل آب باعث می‌شود تا کثیفی و چربی بهتر حل شوند.

اگر جواهرات شما سنگ‌های با ارزش دارد، به هیچ عنوان از آب جوش یا داغ استفاده نکنید. به‌ ویژه اگر سنگ جواهر شما شکننده و ترد باشد. برخی سنگ‌های قیمتی مانند عقیق، نمی‌توانند تغییرات سریع دما را تحمل کنند و خرد می‌شوند. پس از گذشت ۱۵ دقیقه، جواهر خود را با یک مسواک نرم تمیز کنید. از برس‌های زبر برای تمیز کردن طلا استفاده نکنید. استفاده از برس ممکن است به طلا آسیب برساند.

جواهر مروارید

یک پارچه بسیار نرم و یا یک پارچه جواهر و یا یک دستمال تمیز، که ترجیحاً از پنبه یا پارچه‌ی بامبو را انتخاب نمایید. هرگز از شی‌ء ساینده‌ای برای تمیز کردن مروارید، مانند مسواک و یا اسفنج پلاستیکی استفاده نکنید. یک پارچه نرم تنها انتخاب برای لمس یک مروارید است. چند قطره آب بر روی پارچه، به میزانی که پارچه مرطوب شود و نه بیشتر، روی آن بریزید. مرواریدها را یک‌به‌یک با پارچه پاک نمایید. هرگز از پاک‌ کننده‌ی مرسوم جواهرات در فرآیند پاک کردن مروارید استفاده نکنید. معمولاً این پاک‌کننده‌ها حاوی مقدار زیادی آمونیاک هستند که می‌تواند به مروارید آسیب برساند.

جواهرات مصنوعی

برای جواهرات مصنوعی، به‌ خصوص اگر با سنگ آراسته‌ شده باشند، پارچه‌ای را با محلولی از مواد شوینده و آب گرم نم‌دار کرده و به‌ آرامی هر لکه یا خاکی را پاک‌ کنید. سپس با پارچه‌ای که به آب آشامیدنی نم‌دار شده، آن را شستشو دهید. برای حفظ طولانی‌ مدت ظاهر این دسته از جواهرات، هنگام شنا، حمام گرفتن و آرایش کردن یا عطر زدن، زیورآلات را بیرون بیاورید. مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی، آب استخر و پاک‌ کننده‌ها احتمال آسیب رساندن به فلز و رنگ برخی جواهرات را بالابرده و از عمر آن‌ها می‌کاهد.

چکار کنیم جواهرات به مدت طولانی‌تری خوب به نظر برسند؟

جواهرات، چه حلقه ازدواج باشد چه گردنبندی از دوران کودکی، آن‌قدر زیبا و فریبنده هستند که شما دوست دارید هر روز آن‌ها را بیاویزید. حلقه ازدواج جزو آن دسته از جواهراتی است که آسیب بیشتری می‌بینند. به این دلیل که هر روز آن را به دست می‌کنیم. اما اگر می‌خواهید که حلقه ازدواجتان عمر بیشتری داشته باشد، هنگام شستن دست‌ها یا استفاده از لوسیون همیشه حلقه خود را درآورید. هنگام استفاده از مروارید، روغن‌های بدن و عطر را با یک پارچه نرم پاک‌ کنید. هنگام استفاده از نقره نیز این کار را تکرار کنید تا سطح آن درخشان‌تر باقی بماند. جواهرات خود را برای مدت طولانی در جعبه جواهرات نگذارید و از آن‌ها استفاده کنید.

مطالب مرتبط
منبع
goodhousekeeping
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن