پزشکیسلامت باش

سن بدن و روش اندازه‌گیری آن (قسمت اول)

سن واقعی شما چقدر است؟ درحالی‌که تقریباً همه تاریخ تولدشان را می‌دانند، اما یک بدن می‌تواند با توجه به عملکردش بسته به شرایط فیزیکی و سبک زندگی فرد، او را پیرتر یا جوان‌تر نشان دهد. ۳ روش زیر در اندازه‌گیری سن بدن کمکتان می‌کند.

نبض خود را در حالت ثابت اندازه بگیرید

قلب یکی از مهم‌ترین اندام‌های بدن است و قلب سالم و محکم بخش مهمی از حال خوب عمومی فرد است. قلب معمولی، به‌طور معمول بین ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه می تپد. این میزان در بهترین حالت خود نباید کند یا تندتر از زمانی که در حال استراحتید باشد، اگرچه در برخی ورزشکاران حرفه‌ای ۵۰ بار در دقیقه میزند. دو انگشت اول دست راستتان را روی مچ دست چپتان درست زیر انگشت شست و روی یکی از شریان‌های اصلی قرار دهید. باید نبض را حس کنید. برای ۱۵ ثانیه نبض را بشمارید و سپس عدد شمارش‌شده را برای اندازه‌گیری نبضتان در دقیقه در ۴ ضرب کنید. به‌طورکلی، نبض پایین در وضعیت استراحت نشان می‌دهد که قلب شما قوی است. نبض بالا به این معناست که قلب باید سخت‌تر تلاش کند تا همان مقدار کار مشابه را انجام دهد- ضعیف‌تر و ناکارآمدتر است.اگر نبض قلبتان در وضعیت استراحت ۱۰۰ بار در دقیقه یا بیشتر است، ۱ سال را به سن تاریخی‌تان اضافه کنید.

انعطاف‌پذیری‌تان را آزمایش کنید

هنوز می‌توانید انگشتان پایتان را لمس کنید؟ انعطاف‌پذیری همان‌طور که سنمان بالا می‌رود، کاهش می‌یابد و می‌تواند در بدن‌های پیر با تعدادی از عوامل همچون، کم آب شدن بدن، تغییر در ساختار شیمیایی بافت‌ها، از بین رفتن بافت عضلانی و الیاف کلاژن و افزایش کلسیم ته‌نشین شده، محدود شود. انعطاف‌پذیری شما احساس سلامتی کلی به شما می‌دهد. با پشتی صاف، پاها کنار یکدیگر و درحالی‌که بازوانتان هم‌سطح شانه‌تان قرار دارد، روی زمین بنشینید. کنار پاهای خود، نقطه‌ای را روی زمین زیر انگشتانتان علامت بزنید و آهسته خود را به‌طرف جلو بکشید و این کار را درحالی‌که پاهای خود را کشیده نگه می‌دارید انجام دهید. اکنون جایی که نوک انگشتتان می‌رسد علامت بزنید و فاصله میان این دو علامت را اندازه بگیرید. چقدر توانستید خود را بِکِشید؟ هرچه دورتر بهتر، چراکه نشان می‌دهد سن بدن شما کم است. اگر به کمتر از ۱۲ سانتی‌متر رسیدید، ۱ سال را به سن شناسنامه‌تان اضافه کنید. اگر ۲۴ سانتی‌متر یا بیشتر رسیدید ۱ سال را کم کنید. اگر بین ۱۲ تا ۲۴ سانتی‌متر بودید در شرایط سنی معمولی خود هستید.

اندازه‌گیری قدرت بدن برای تعیین سن بدن

چقدر قوی هستید؟ به‌طورکلی، بدن افراد تا سن ۳۰ سالگی عضله‌سازی می کند. پس‌ازآن، ما به‌آرامی توده عضلانی خود و درنتیجه‌ی آن قدرت فیزیکی‌مان را از دست می‌دهیم. افرادی که بیش از ۳۰ سال سن دارند می‌توانند بین ۳ تا ۵ درصد از توده عضلانی‌شان را به ازای هر دهه از دست بدهند و حتی ازلحاظ جسمی نیز افت کنند. از دست دادن توده عضلانی-که به آن سارکوپنیا می‌گویند- به معنی از دست دادن قدرت و تحرک است و در سالمندان می‌تواند خطر شکستگی، سقوط و خرد شدن استخوان را افزایش دهد. قدرت خود را آزمایش کنید. تا آنجایی که می‌توانید بدون توقف شنا بروید، بدنتان را در حالت صاف و مستقیم قرار دهید و سینه خود را پایین‌تر در ۱۰ سانتی‌متری زمین قرار دهید. آن‌قدر ادامه دهید تا دیگر قادر به ادامه نباشید. همچون انعطاف‌پذیری، قدرت بیشتر نیز بهتر است. اگر قادر به انجام تعداد زیادی شنا بودید، احتمالاً استقامت بدنی بالایی دارید و در نتیجه سن بدن شما کم است. اگر کمتر از ۱۰ حرکت شنا رفتید ۱ سال را به سن شناسنامه‌تان اضافه کنید. اگر بین ۱۰ تا ۱۹ حرکت شنا انجام دادی، هیچ کاری نکنید. اگر به ۲۰ حرکت شنا رسیدید ۱ سال را از سنتان کم کنید و اگر بیشتر از ۳۰ حرکت شنا داشتید ۲ سال از سنتان کم کنید.

مطالب مرتبط
منبع
wikihow
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

بستن
بستن